Home WiadomościZ kraju 60 lat pracy redemptorystów w Skarżysku-Kamiennej i zakończenie misji świętych

60 lat pracy redemptorystów w Skarżysku-Kamiennej i zakończenie misji świętych

Redakcja

Od 60 lat w Skarżysko-Kamiennej na pięknym Borze pracują redemptoryści.

W niedzielę, 15 października 2017 r. w tamtejszej parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy odbyły się jubileuszowe obchody oraz zakończenie prowadzonych przez cały tydzień misji świętych.

Celebracji przewodniczył o. Dariusz Paszyński CSsR, wikariusz prowincjała. Poświęcił także figurę św. Gerarda Majelli, patrona dobrej spowiedzi i matek oczekujących potomstwa, którego kult wzrasta w tej parafii i okolicy. Wspólnie z parafianami świętowali poprzedni proboszczowie: o. Jan Skórka CSsR i o. Stanisław Nowak CSsR.

Plan budowy kościoła dla osiedla Bór w Skarżysku istniał już przed II wojną światową, była nawet przewidziana odpowiednia działka ziemi. W tym miejscu zbudowano później szkołę. Początki duszpasterstwa w osiedlu sięgają 1957 r., gdy z inicjatywy bp. Piotra Gołębiowskiego rozpoczęto w prywatnym domu sprawować nabożeństwa. 8 grudnia 1957 r. przybyli tu redemptoryści, którzy adaptowali ów dom na kaplicę pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Od 1969 r. posiadała ona status kaplicy publicznej – rektoralnej. Kaplica – pośród wielkich trudności ze strony komunistów – była rozbudowywana i restaurowana. Parafia została erygowana 1 maja 1981 r. przez bp. Edwarda Materskiego. Kościół, według projektu arch. Jerzego Reczko i konstr.

Zbigniewa Żuchowicza z Warszawy zbudowany został w latach 1988-1997, ap oświęcił go w 1997 r. bp Edward Materski. Jest zbudowany z kamienia i cegły. Dom zakonny wybudowany został w 1987 r. staraniem redemptorystów.

Misje święte przed jubileuszem prowadzili redemptoryści z Torunia: o. Jacek Burnus CSsR i o. Mariusz Mazurkiewicz CSsR.

o. Tomasz Jaworczak CSsR, Skarżysko-Kamienna

Za: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda