Home WiadomościZ kraju 600 lat u Panny Maryi w Warszawie na Nowym Mieście

600 lat u Panny Maryi w Warszawie na Nowym Mieście

Redakcja

“600 Lat u Panny Maryi” 1411-2011- pod takim hasłem trwały przez ostatnie pół roku uroczystości jubileuszowe jednej z najstarszych parafii w Warszawie. Uroczystą Mszą Świętą, koncelebrowaną pod przewodnictwem metropolity warszawskiego ks. kard. Kazimierza Nycza w niedzielę 9 października 2011 r. zakończono jubileuszowe uroczystości. W koncelebrze wzięli udział Dziekan Dekanatu Staromiejskiego ks. prał. Bogdan Bartold, ks. prof. Waldemar Chrostowski oraz księża zakonni i diecezjalni, związani z tą parafią.

W ramach Jubileuszu miały miejsce konferencje, seminaria i odczyty, przybliżające historię tej świątyni.  W dniach 20-21 maja 2011 odbyło się tutaj   XIII spotkanie chórów warszawskich . Wystąpiły chóry: Chór Politechniki Warszawskiej, Chór Uniwersytetu Warszawskiego, Chór SGGW,  Kameralny Zespół Wokalny Ars Antiqua, Warszawski Chór Międzyuczelniany oraz Warszawski Zespół Chorałowy.

29 maja 2011 w niedzielę poprzedzającą  odpustową Uroczystość Nawiedzenia NMP, po uroczystej Mszy św. pod przewodnictwem  ks. biskupa Tadeusza Pikusa o godz. 9.30 na terenie wokół kościoła   miał miejsce piknik rodzinny z wieloma atrakcjami dla dorosłych i dla dzieci, wyrobami rzemieślniczymi i ludowymi, itp.

Wszystkie ofiary zebrane w czasie pikniku miały przeznaczenie  na renowację  tej pięknej, zabytkowej  świątyni – wieży i prezbiterium. Proboszcz Parafii ks. prałat Stefan Kotwiński  podziękował ks kardynałowi za przewodniczenie liturgii i patronat nad obchodami Jubileuszu, wszystkim zgromadzonym za udział w uroczystości,. Zaznaczył że duży wkład w renowację i wyposażenie świątyni w ostatnich kilkudziesięciu latach ma Cech Krawców i Rzemiosł Włókienniczych, którego historia sięga 1380 roku.  Cech Krawców i Rzemiosł Włókienniczych jest więc  starszy o 30 lat od tej pięknej, zabytkowej Świątyni. ech

Na terenie parafii znajdują się kościoły :

– Kościół ojców  Dominikanów pw. św. Jacka na ul. Freta 10

– Kościół ojców Franciszkanów pw..św.Franciszka Serafickiego i Sanktuarium św. Antoniego

na ul. Zakroczymskiej 1

– Kościół ojców Redemptorystów pw. św. Benona na ul. Pieszej 1

– Kościół pw. św. Kazimierza Królewicza na Rynku Nowego Miasta 2,

i Klasztor Benedyktynek – Sakramentek

Za: Anna Dziemska.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda