Home Wiadomości Poświęcenie nowych obrazów św. Stanisława Papczyńskiego i Sł. B. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w kościele św. Katarzyny na Służewie

Poświęcenie nowych obrazów św. Stanisława Papczyńskiego i Sł. B. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w kościele św. Katarzyny na Służewie

Redakcja

Dwa nowe obrazy poświęcił ks. Kard. Kazimierz Nycz w warszawskim kościele św. Katarzyny na Służewie w święto Wniebowstąpienia Pańskiego, 28 maja.

Na uroczystej mszy świętej o godz. 9.30 w koncelebrze uczestniczył ks. Wojciech Skóra MIC, kustosz sanktuarium św. Stanisława Papczyńskiego w Górze Kalwarii na Mariankach i ks. Wojciech Gnidziński , proboszcz parafii św. Katarzyny.

Wizerunki św. Stanisława Papczyńskiego i Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego wykonał artysta plastyk Jerzy Maciejowski.

W uroczystości uczestniczyli parafianie i goście: siostry z Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego, dziekan dekanatu ursynowskiego ks. prał. Edward Nowakowski, autor portretów, artyści malarze.

W homilii ks. kard. Nycz nawiązał do czytań i Ewangelii dnia i wytłumaczył znaczenie Wniebowstąpienia Pana Jezusa. Tak jak Chrystus zmartwychwstał, tak i my zmartwychwstaniemy, mówił kaznodzieja, podkreślając, że Chrystus nie zostawił nas samych, ale żyje i jest wśród nas w kościele poprzez sakramenty .

Jezus jest z nami kiedy pełnimy Jego wezwanie  „Idźcie na cały świat i nauczajcie i nauczajcie wszystkie narody”. Tą wolę Chrystusa mamy wszyscy czynić, tak księża jak i świeccy, mówił ks. kard. Nycz, dodając że niektórzy czynią to w sposób heroiczny, i to ich kościół wynosi na ołtarze , aby byli dla nas wzorem do naśladowania.

Takimi oddanymi, bohaterskimi głosicielami byli o. Stanisław Papczyński i ks. kard. Stefan Wyszyński Prymas Polski, mówił kaznodzieja, opisując pokrótce sylwetki tych dwóch wielkich świętych i wielkich Polaków, których drogą powinniśmy podążać.

Św. Stanisław Papczyński, pochodzący z małego Podegrodzia w XVII w. „wypłynął na głębię” , zapragnął wychowywać młodzież i wstąpił do zakonu pijarów, poświęcając się pracy dla młodego pokolenia . Po latach otrzymał nowy charyzmat i założył nowy zakon Marianów, odgrywając wielką rolę w szerzeniu kultu maryjnego, w tym szczególnie Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej.

Sł. Boży ks. kard. Stefan Wyszyński  zmarł 36 lat temu, 28 maja . Wtedy też było święto Wniebowstąpienia, mówił kard. Nycz. Ten wielki człowiek i wielki święty studiował i uzyskał doktorat z prawa i nauk społecznych na KUL , był duszpasterzem ludzi pracy i kapelanem Powstania Warszawskiego żył w trudnych czasach , a jednak bohatersko wypełniał wezwanie Chrystusa „Idźcie i głoście” , mówił Metropolita Warszawski.

Kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Katarzyny na Służewie jest najstarszym kościołem w Warszawie. Według źródeł historycznych od 1238 roku, na przestrzeni wieków kościołem i parafią administrowali naprzemiennie oprócz księży diecezjalnych zakonnicy: Benedyktyni, Kanonicy Lateralni, Bernardyni, Marianie. Ks. Piotr Skarga, jezuita  założył w parafii we wsi Wolica, na terenie otrzymanym w darze od proboszcza Mikołaja Służewskiego   „Cmentarz dla zapowietrzonych” . W 1324 r. proboszczem parafii był książęcy syn, Bolesław z rodu Piastów.

Parafia na Służewie ma swoje głębokie tradycje patriotyczne. Modlitwy za Ojczyznę odbywały się tutaj wielokrotnie na przestrzeni wieków, a plebania służewska gościła najwybitniejszych Polaków swoich czasów.  

Dlatego też i obecnie mają tutaj miejsce liczne uroczyste nabożeństwa patriotyczne w oparciu wydarzenia historii tak starszej jak i najnowszej.

Na skarpie przed kościołem usytuowany jest Pomnik-Cmentarz, upamiętniający ofiary represji władzy komunistycznej oraz więźniów politycznych z Rakowieckiej , chowanych potajemnie i bezimiennie , nocą na terenach przyległych do kościoła oraz na terenie cmentarza parafialnego przy ul. Wałbrzyskiej. Pomnik został odsłonięty i poświęcony przez prymasa ks. Józefa Glempa w 1993 r.

Niniejsza instalacja obrazów dwóch wielkich polskich świętych św. Stanisława Papczyńskiego oraz Sł. Bożego Stefana kard. Wyszyńskiego wpisuje się w bogatą historię kościoła na Służewie.

Anna Dziemska

Foto: Anna Dziemska

Źródła : własne , AD REM – kwartalnik akademicki nr 1-2/2012

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda