Home WiadomościZ kraju 70. rocznica Powstania Warszawskiego u św. Dominika na Służewie

70. rocznica Powstania Warszawskiego u św. Dominika na Służewie

Redakcja

W dominikańskiej parafii na Służewie zainstalowano niedawno wystawę plenerową zatytułowaną “Nasi pradziadkowie, dziadkowie, rodzice – Powstańcy Warszawscy”.

Przygotowali ją uczniowie i pracownicy Szkoły Przymierza Rodzin z pobliskiego Ursynowa.

Ekspozycja , usytuowana na dziedzińcu dominikańskiego klasztoru zawiera ponad 20 plansz , zawierających historie powstańców , opisane przez ich potomków na podstawie wspomnień bohaterów.

Wśród kilkudziesięciu plansz znajduje się plansza , poświęcona ks. Janowi Twardowskiemu , poecie.. Krewny ks. Twardowskiego prezentuje wspomnienie poety, przyszłego księdza jak obrazek MB Nieustającej Pomocy już w pierwszych dniach Powstania ocalił go od rozstrzelania .

Wystawę przy kościele św. Dominika na Służewie można oglądać do końca sierpnia.

Natomiast wcześniej była tutaj prezentowana , przygotowana na Służewie wystawa plenerowa, o kapelanie Powstania Warszawskiego o Michale Czartoryskim, związanym właśnie z tym klasztorem .

Obecnie , plenerową wystawę „Michał Czartoryski – błogosławiony dominikanin” można oglądać przed kościołem św. Jacka przy ulicy Freta ,. Wystawa potrwa do końca sierpnia.

W tym roku mija 70 lat od męczeńskiej śmierci ojca Czartoryskiego i 15 lat od jego beatyfikacji.

O Michał Czartoryski opiekował się ciężko rannymi w szpitalu powstańczym na Powiślu, sprawując tez pomoc duchową. Zginął , rozstrzelany wraz z ciężko rannymi podopiecznymi przez hitlerowców 6 września 1944 roku. Miał 47 lat.

Klasztor na Służewie ma pamiątkę Powstania Warszawskiego na swoim terenie w formie mogiły powstańczej. . W obrębie posiadłości klasztoru znajduje się wspólny grób 12 Powstańców, rozstrzelanych przez Niemców 2 i 3 sierpnia 1944 r. .

Starsi i młodzi , bezimienni bohaterscy ochotnicy , mieszkańcy okolic Kabat i Powsina , nie zdążyli dotrzec do Warszawy, aby wziąć udział w walkach powstańczych . Tutaj, przy św. Dominiku i Matce Bożej Różańcowej znaleźli swoje ostatnie miejsce spoczynku.

Anna Dziemska

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda