Home WiadomościZ kraju 80. rocznica mordu w Lasach Piaśnickich

80. rocznica mordu w Lasach Piaśnickich

Redakcja

W dzisiejszych uroczystościach w Piaśnicy, gdzie 80 lat temu zostali zamordowani m. in. gdyńscy jezuici, wzięli udział ich współbracia odbywający obecnie Trzecią Probację w Jastrzębiej Górze, parafianie z Jastrzębiej Góry wraz z o. Leszkiem Pestką SJ, nowicjusze z Nowicjatu w Gdyni oraz reprezentacja gdyńskiego Zespołu Szkół Jezuitów ze sztandarem. Relacja i fotogaleria w nadmorski24.pl.

Także seminarzyści z Gdańskiego Seminarium Duchownego stawili się na Mszy świętej koncelebrowanej w uświęconych krwią męczenników Lasach Piaśnickich. Przewodniczył jej Jego Ekscelencja ks. abp Sławoj Leszek Głódź Metropolita Gdański.

Ofiarą ludobójstwa dokonanego przez Niemców w lasach piaśnickich w latach 1939-1940 padło od 12 tys. do 14 tys. ludzi. W gronie ofiar znaleźli się liczni przedstawiciele polskiej inteligencji z Pomorza Gdańskiego, a także osoby narodowości polskiej, czeskiej i niemieckiej przywiezione z głębi Rzeszy. Piaśnica stanowi największe, po KL Stutthof, miejsce kaźni ludności polskiej na Pomorzu w okresie II wojny światowej. Nazywana jest czasem „pomorskim Katyniem” lub „Kaszubską Golgotą” (wikipedia).

Za: www.jezuici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda