Home WiadomościZ kraju Abp Hoser: bez Boga Europa nie przetrwa

Abp Hoser: bez Boga Europa nie przetrwa

Redakcja

W święto patronki Europy biskup warszawsko-praski spotkał się z uczestnikami 29. Pieszej Praskiej Pielgrzymki Rodzin „Totus Tuus” w sanktuarium Świętej Rodziny w Studziannej, gdzie celebrował dla nich Mszę św.

Uczciwy stosunek do prawdy jest drogą nawrócenia. Bez Boga Europa nie przetrwa – podkreślił abp Henryk Hoser przywołując postać św. Teresy Benedykty od Krzyża, Edyty Stein, która 70 lat temu zginęła w komorze gazowej Auschwitz-Birkenau.

Przypominając w homilii postać Edyty Stein abp Hoser stwierdził, że z chwilą nawrócenia rozpoczęła się jej droga krzyżowa. – Nie była rozumiana przez swoją rodzinę, krąg wyznawców religii mojżeszowej oraz środowiska ateizujących filozofów pierwszej połowy XX wieku. W końcu została także odrzucona przez reżim hitlerowski. Ta, która otrzymywała odznaczenia, była wybitnym pedagogiem, mówiła i pisała o powołaniu kobiety w społeczeństwie została najpierw zmarginalizowana, a później przeznaczona do zagłady. Zginęła w piecu krematoryjnym – mówił biskup warszawsko-praski.

Stając się świadkiem ogromnego upadku kultury i cywilizacji kraju, który uważała za swój św. Teresa Benedykta od Krzyża jest strażniczką Europy – przypomniał w kazaniu abp Hoser. Ubolewał on, że Europa, „powoli przekształca się w kontynent ateistyczny, zdechrystianizowany, gdzie ludzie żyją tak, jakby Boga nie było”. – To będzie droga samobójcza. Takie społeczeństwo europejskie, jakie dziś budujemy nie może przetrwać – przestrzegał hierarcha. Jednocześnie zaapelował do pątników o modlitwę w intencji Polski i całego kontynentu. – Dopiero odnalezienie Boga, który jest naszym Stworzycielem i jedynym Zbawicielem może nas wszystkich wprowadzić na drogę powrotu do domu Ojca – podkreślił.

Biskup warszawsko-praski zachęcał także pielgrzymów, aby wpatrując się w Świętą Rodzinę budowali swoje wzajemne relacje. – Dziś młodzi ludzie wyobrażają sobie bardzo naiwnie, że małżeństwo jest tylko przedłużeniem stanu narzeczeństwa, gdzie dominuje to, co psychiatrzy nazywają „zespołem zakochania”, tymczasem rodzina to coś znacznie więcej. W niej jedni żyją dla drugich – podkreślił abp Hoser.

29 Piesza Praska Pielgrzymka Rodzin Totus Tuus wyszła 5 sierpnia z Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Warszawie. Na Jasną Górę pątnicy dotrą 14 sierpnia. W raz z nimi podąża VI Ogólnopolska Pielgrzymka Państwowych i Ochotniczych Straży Pożarnych.

mag / Warszawa (KAI)

Źródło: ekai.pl.

Za: InfoSAC 18/08/2012 [25]

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda