Home WiadomościZ kraju Św. Stanisław Papczyński uczy zawierzenia Bożej Opatrzności

Św. Stanisław Papczyński uczy zawierzenia Bożej Opatrzności

Redakcja

deon.plŚw. Stanisław Papczyński uczy nas zawierzenia Bożej Opatrzność – podkreślił abp Henryk Hoser. U grobu założyciela Zgromadzenia Księży Marianów w Górze Kalwarii odbyło się 11 czerwca mazowieckie dziękczynienie za jego kanonizację, inaugurujące podobne uroczystości w poszczególnych miejscach w kraju. Liturgii z udziałem licznie zgromadzonych zakonników i wiernych przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, a homilię wygłosił bp warszawsko-praski.

Abp Hoser wskazał w niej postać św. Stanisława Papczyńskiego jako odpowiedź Boga na bolączki i wyzwania stojące dziś przed Polską, Europą i Kościołem Powszechnym. – Pomimo, iż przyszło mu żyć w epoce wojen niosących ze sobą śmierć, głód i niewolnictwo, nigdy się nie poddawał wychodząc naprzeciw ludzkiej biedzie. Zajmując się zgłodniałymi, chorymi i bezdomnymi uczy nas dziś postawy miłosierdzia która dostrzega człowieka i jego godność – powiedział kaznodzieja.

Zwrócił uwagę, że u podstaw zaangażowania i miłości bliźniego o. Papczyńskiego leżała wiara w Bożą Opatrzność. – Pisał, że tam gdzie kończą się ludzkie siły Pan dokonuje rzeczy niemożliwych. Wyznał, że uwydatniło się to przede wszystkim w jego życiu kiedy będąc człowiekiem słabym, nędznym i grzesznym założył zgromadzenie – przypomniał abp Hoser.

Podkreślił, że Boża Opatrzność to działanie trzech Osób Boskich a więc Ojca, Syna i Ducha Świętego w naszym aktualnym życiu. – Jest to kontynuacja dzieła stworzenia i odkupienia poprzez które jesteśmy prowadzeni do tej doskonałości która została ukazana w Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny – tłumaczył bp warszawsko-praski.

Zaznaczył, że troska Bożej Opatrzności jest konkretna i bezpośrednia. – Trójca Święta opiekuje się nami obejmując wszystko począwszy od rzeczy najmniejszych aż po tak wielkie jak wydarzenia światowe. Zawierzmy zatem Bożej Opatrzności jak to zrobił św. Stanisław Papczyński, czy nasi przodkowie pod koniec XVIII wieku gdy Polska umierała kiedy to uchwałą Sejmu zaplanowali zbudowanie Świątyni Bożej Opatrzności – zaapelował abp Hoser.

Zwrócił uwagę, że poprzez cuda będące jednym z warunków w procesie beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym o. Papczyński stał się patronem i obrońcą godności ludzkiego życia, które jest dziś ogromnie zdegradowane. – Każdego roku niszczy się niewinne życie już nie w setkach, czy tysiącach, ale w milionach. – Europa, która była światłem świata, która dzięki takim świętym jak o. Papczyński niosła posłanie Jezusa Chrystusa, dziś umiera – ubolewał kaznodzieja.

Przyrównał świętego do biblijnego proroka Natana, który upomniał króla Dawida wytykając mu jego grzech. – Stanisław był świadomy, że największą niewolą jest grzech, który obejmuje nie tylko naszą doczesną egzystencję ale sięga aż do czyśćca. Dlatego robił on wszystko by ludzi z tej niewoli wydobyć – przypomniał abp Hoser. Podkreślił, że tym, co może ludzi ocalić i uratować, jest wiara w Jezusa Chrystusa, wiara w Miłosiernego Boga, którego jesteśmy dziećmi. – Stąd mamy nie tylko prosić o Miłosierdzie, ale także je świadczyć – zwrócił uwagę duchowny.

Po Eucharystii odbył się występ dziecięcego zespołu “Małe Podegrodzie”, po którym był Apel Maryjny. Całość zwieńczyło wspólne uwielbienie, które poprowadzi zespół “BoguSław”.

Uroczystości w Górze Kalwarii zainaugurowały podobne obchody w miejscach gdzie posługują marianie. Zaplanowane są więc między innymi w Puszczy Mariańskiej, w Podegrodziu oraz w Ełku. Ogólnopolskie dziękczynienie za kanonizację odbędzie się 10 września w sanktuarium Matki Bożej w Licheniu. Uroczystościom będzie przewodniczył kard. Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich.

O. Stanisław Papczyński, założyciel Zgromadzenia Księży Marianów, urodził się w 1631 r. w Podegrodziu na Sądecczyźnie. W młodości wstąpił do zakonu pijarów, gdzie przyjął imię Stanisław od Jezusa i Maryi. Po 16 latach opuścił ten zakon, by w 1673 r. założyć własne zgromadzenie, któremu zlecił szerzenie kultu Niepokalanego Poczęcia, modlitwę za zmarłych i pracę w parafiach.

Zmarł w opinii świętości 17 września 1701 r. w Górze Kalwarii koło Warszawy. Jego beatyfikacja odbyła się 16 września 2007 r. w Licheniu.

Zgromadzenie Księży Marianów jest najstarszym istniejącym do dziś męskim zgromadzeniem zakonnym powstałym na ziemiach polskich. Zakonnicy posługują w kilkunastu krajach świata, m.in.: w Brazylii, USA, na Filipinach, w Kazachstanie. Swoją posługę duszpasterską realizują zgodnie z zawołaniem “Za Chrystusa i Kościół”.

KAI/mc

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda