Home WiadomościZ kraju Abp Ryś: Jezusa nie wystarczy głosić, Jezusa trzeba urodzić. 100- lecie Karmelitanek Dzieciątka Jezus

Abp Ryś: Jezusa nie wystarczy głosić, Jezusa trzeba urodzić. 100- lecie Karmelitanek Dzieciątka Jezus

Redakcja

– Bóg chciał doświadczyć tego, co najbardziej ludzkie, to znaczy narodzin i umierania – mówił Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś w setną rocznicę Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus.

Na początku Mszy Świętej o. Ernest Zielonka przewodniczący Wydziału ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego przybliżył wiernym historię powstania i przybycia na ziemię łódzką Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus. – Tak zaczyna się historia Karmelitanek Dzieciątka Jezus. W biedzie i ubóstwie, w nędzy i niedostatku, ale zaczyna się w wielkiej radości, bo trzeba iść do kogoś, kto potrzebuje, do rodzin, do dzieci – mówił Karmelita.

W homilii Ksiądz Arcybiskup mówił, że ten wyjątkowy jubileusz przynagla nas do patrzenia w naukę i tajemnicę Dzieciątka Jezus. Po pierwsze uczy nas tego, że potrzebuje matki, kobiety, która Go przyjmie do swego łona, ustrzeże przez dziewięć miesięcy, a następnie urodzi i wychowa. Bóg z takim pragnieniem zwraca się do Maryi, ale też do każdego z nas, do wspólnoty Kościoła – Matki. – Jezusa nie wystarczy głosić, Jezusa trzeba urodzić. Jezusowi trzeba dawać życie. To, co w Kościele nazywamy ewangelizacją, jest przekazem życia, nie przekazem doktryny, nie przekazem jakiejś teorii. Jezus w tajemnicy swojego dzieciństwa potrzebuje naszego macierzyństwa i mówi w dzisiejszej Ewangelii jak je sobie wyobraża i co w nas tej tajemnicy macierzyństwa uczyni szczęśliwymi, błogosławionymi – tłumaczył Pasterz Łódzki, wskazując na bycie uważnym na słowo kierowane do każdego z nas.

Dziecię Jezus uczy nas także bliskości, szczególnie w najbardziej ludzkich momentach, jakimi są narodziny i śmierć. Trzeba być przy człowieku, a nie starać się go poznać z dystansu. Do tego wzywa nas Ojciec Święty, wzywa nas do takiej czułości, która jest istotna dla życia. – Bóg chciał doświadczyć tego, co najbardziej ludzkie, to znaczy narodzin i umierania. Te doświadczenia najbardziej ludzkie, narodziny i śmierć pokazują, że w tych doświadczeniach jesteśmy zdani na innych, jesteśmy bardzo zależni od innych – mówił Metropolita Łódzki.

Ksiądz Arcybiskup zachęcał, aby iść śladami Pana Boga, ufać Mu i przyjmować od Niego dary. Dzisiaj tak często podkreślamy, ile kosztuje nas wiara, wysiłek, a nie zauważamy tego, co dostajemy. Otwierając się na przyjmowanie, nieustannie wzrastamy w wierze.

Po homilii siostry zakonne odnowiły swoją profesję, dziękując Bogu za dar zgromadzenia w setną rocznicę jego założenia. Prosiły, aby z jeszcze większą miłością realizowały całkowite oddanie się Bogu na drodze dziecięctwa duchowego.

Po uroczystym Te Deum Siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus złożyły podziękowania Księdzu Arcybiskupowi.

Za: www.archidiecezja.lodz.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda