Home WiadomościZ kraju Abp Ryś: sercem charyzmatu pasjonistów jest Jezus Chrystus ukrzyżowany

Abp Ryś: sercem charyzmatu pasjonistów jest Jezus Chrystus ukrzyżowany

Redakcja

Sercem charyzmatu Pasjonistów jest Jezus Chrystus ukrzyżowany – powiedział abp Grzegorz Ryś podczas uroczystości jubileuszowych w łódzkim kościele oo. Pasjonistów pw. Matki Boskiej Bolesnej na os. Teofilów. Zgromadzenie Męki Jezusa Chrystusa obchodzi jubileusz 300-lecia istnienia.

Na wstępie uroczystości metropolita łódzki poświęcił marmurową tablice upamiętniającą jubileusz pasjonistów.

– Obrazem Boga do człowieka grzesznego jest Jezus Chrystus ukrzyżowany z własnej woli – bo miał potrzebę wziąć na siebie cały ludzki grzech, i z siebie złożyć ofiarę przebłagalną za nasze grzechy! – mówił w homilii abp Ryś.

Wskazując na dzisiejsze czytania mszalne zauważył, że – sercem charyzmatu Pasjonistów jest Jezus Chrystus ukrzyżowany. „Ukrzyżowany jako nasz Adwokat i jako Ofiara za nasze grzechy. Adwokat – jako ten, który stoi po mojej stronie, jako mój obrońca, a nie jako mój oskarżyciel, czy jako sędzia, ale także jako Ofiara z siebie za mnie” – podkreślił.

Zwracając się do ojców pasjonistów abp Ryś wyraził im wdzięczność za to, że przez sam fakt swojej obecności wskazują na centralną prawdę chrześcijaństwa. „Przez sam fakt swojej obecności jesteście streszczeniem całego Pisma!” – dodał duchowny.

W tych dniach mija również 15. rocznica konsekracji świątyni, której 17 kwietnia 2006 roku dokonał ówczesny metropolita łódzki – arcybiskup Władysław Ziółek.

Ojcowie Pasjoniści przybyli do Łodzi na nowopowstałe osiedle Teofilów w 1956 roku gdzie założyli swój dom zakonny, a bp Michał Klepacz powierzył im misję tworzenia nowej parafii i budowania świątyni pw. Matki Boskiej Bolesnej.

W 1971 r. o. Janowi Wszędyrównemu udało się uzyskać od władz państwowych zgodę na budowę kościoła. Było to pierwsze pozwolenie na budowę świątyni w Łodzi po II wojnie światowej.

W 1972 r. bp Józef Rozwadowski wraz z przełożonym generalnym Zgromadzenia Ojców Pasjonistów – o. Teodorem Foleyem dokonał poświęcenia placu budowy.

Nowoczesny – dwupoziomowy – kościół został wzniesiony w latach 1973-1976 na planie sześcioboku, z monumentalną wieżą. Autorami projektu świątyni są architekci: Leszek Łukoś i Ludwik Mackiewicz. Poświęcenia świątyni 28 maja 1976 r. dokonał bp Józef Rozwadowski, a konsekracji, 17 kwietnia 2006 r., abp Władysław Ziółek.

xpk / Łódź
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda