Akademia Ignatianum nie została zamknięta – oświadczenie ws. sytuacji pandemicznej na uczelni

Akademia Ignatianum nie została zamknięta ani objęta kwarantanną – informuje rzecznik uczelni o. Jacek Prusak SJ w oświadczeniu wydanym w związku z doniesieniami mediów na temat zarażenia rektora uczelni koronawirusem. Potwierdza, że otrzymał on pozytywny wynik badania, lecz podkreśla, że Kolegium Księży Jezuitów w Krakowie, gdzie doszło do zarażenia, mimo wspólnego adresu, jest jednostką odrębną od Akademii. Przypomnijmy, że 11 września rektor Akademii Ignatianum nie wiedząc o swojej sytuacji zdrowotnej, uczestniczył w pogrzebie kard. Mariana Jaworskiego w Kalwarii Zebrzydowskiej. W związku z tym Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie zwróciła się do Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II z prośbą o ustalenie osób, które podczas pogrzebu mogły mieć z nim kontakt.

W wydanym oświadczeniu rzecznik Akademii Ignatianum potwierdził, że o. rektor Józef Bremer SJ otrzymał pozytywny wynik badania. „Jednocześnie dementujemy informację, że Rektor Uczelni po uroczystościach pogrzebowych śp. kard. Mariana Jaworskiego w Kalwarii Zebrzydowskiej pozostał na uroczystym obiedzie. Informujemy również, że o swojej sytuacji zdrowotnej Ojciec Rektor dowiedział się po pogrzebie. Aktualnie stan zdrowia Ojca Rektora jest stabilny” – czytamy w oświadczeniu.

Rzecznik informuje, że pięciu pracowników Uczelni, którzy w ostatnim czasie mieli kontakt z osobą zarażoną, zostało natychmiast poinformowanych o tym fakcie i zalecono im samoizolację. Zaznacza, że osoby te są objęte opieką lekarską, przeprowadziły testy na obecność koronawirusa i nie mają objawów zakażenia.

– Akademia Ignatianum nie została zamknięta ani objęta kwarantanną. W Akademii wdrożone są wszystkie wymagane prawem procedury sanitarne. Uczelnia od marca kształci w trybie zdalnym, a od 1 października br. zajęcia odbywać się będą w trybie hybrydowym, zgodnie z zarządzeniem Rektora uwzględniającym szczególne warunki stanu zagrożenia epidemicznego – pisze o. Prusak.

Informuje, że Kolegium Księży Jezuitów, gdzie doszło do zarażenia, mimo wspólnego adresu, jest jednostką odrębną od Akademii Ignatianum. Podkreśla, że mieszkających w Kolegium zakonników obowiązuje zakaz kontaktu z osobami z zewnątrz i pojawiania się na terenie Akademii Ignatianum, a obie instytucje współpracują ze służbami sanitarnymi i wykonują ich zalecenia.

Do tej pory testy potwierdziły zakażeniu u czterech księży i jednego kleryka z Kolegium Księży Jezuitów przy ul. Kopernika 26. Dwie osoby są hospitalizowane w Szpitalu Uniwersyteckim. Kilkanaście przebywa na kwarantannie. W związku z zakażeniami w Kolegium od poniedziałku 14 września bazylika pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie zamknięta jest dla ogółu wiernych. Ojcowie jezuici zapowiadają jednak, że w niedzielę 20 września świątynia zostanie udostępniona, gdyż tego dnia wszystkie Msze św. sprawować będą kapłani spoza Kolegium. Zastrzegają jednak, że w związku z sytuacją epidemiologiczną mogą zostać podjęte inne decyzje.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie zwróciła się do Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II z prośbą o ustalenie osób, które podczas pogrzebu kard. Mariana Jaworskiego – 11 września w Kalwarii Zebrzydowskiej – mogły mieć kontakt z rektorem Akademii Ignatianum, który uczestniczył w pogrzebie.

Za: www.deon.pl