Home WiadomościZ kraju Akademia Ignatianum w Krakowie wspomina swojego Patrona

Akademia Ignatianum w Krakowie wspomina swojego Patrona

Redakcja

Tradycyjnie, 12 marca, w rocznicę kanonizacji swojego patrona św. Ignacego Loyoli, społeczność Akademii Ignatianum w Krakowie, obchodziła Święto Uczelni. W tym roku przypada 399. rocznica kiedy to papież Grzegorz XV, ogłosił świętymi jezuitów Ignacego Loyolę oraz Franciszka Ksawerego.  

Z racji na panującą pandemię, tegoroczne uroczystości ograniczyły się do Eucharystii sprawowanej w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa, której przewodniczył Przełożony Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego, a zarazem Wielki Wicekanclerz Ignatianum ks. dr Jarosław Paszyński SJ. Zebranych na Eucharystii powitał Rektor Akademii Ignatianum w Krakowie, ks. prof. dr hab. Józef Bremer SJ, który wyraził podziękowanie za wszelkie zaangażowanie w sprawne funkcjonowanie Uczelni w czasie pandemii. – Dzięki ofiarności i życzliwości wielu osób, pokonywaliśmy pojawiające się problemy i każdy z nas patrzył z nadzieją, że przyszły rok akademicki będzie odbywał się już w formie stacjonarnej. Jednak tak się nie stało, ale nadal patrzymy w przyszłość mając nadzieję, że już nie długo powrócimy do codziennych obowiązków, do miejsc pracy, do spotkań z najbliższymi i znajomymi – mówił Rektor Ignatianum. Przypomniał również o zbliżających się rocznicach i Jubileuszach, w które obfitować będą lata 2021 i 2022. Na koniec życzył całej wspólnocie akademickiej zdrowia, spokoju ducha i wszelkiego dobra.  – Ufam, że zachowując wszystkie przepisy i obostrzenia niebawem bez przeszkód będziemy mogli wrócić do pracy do spotkań w tych realnych murach Kopernika 26 – zakończył swoje słowo ks. prof. dr hab. Józef Bremer SJ.

Homilię wygłosił Wielki Wicekanclerz Ignatianum ks. dr Jarosław Paszyński SJ, który nawiązując do odczytanej Ewangelii wskazał oraz przypomniał o kluczowych elementach „drogi do świętości” św. Ignacego Loyoli i misji katolickiej jaką wypełnia jest Akademia Ignatianum w Krakowie. 

Pierwszym elementem, podkreślonym przez Ojca Prowincjała, jest poznanie Boga, który jest Stwórcą naszym i całego wszechświata, a poprzez to stworzenie wyraża się Jego miłość do nas i całego świata. – Poznanie miłości Pana Boga, pomaga zobaczyć nam drugi kluczowym element, którym jest zdolność i poznanie do miłowania Pana Boga. Trzecim elementem, na który wskazuje Pan Jezus, jest nakierowanie całego naszego życia na Niego. Pan Jezus mówi: „Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całym swoim umysłem i całą swoją mocą”. Chodzi o nakierowanie całego wnętrza człowieka na Pana Boga. Nakierowanie całego swojego Ja – mówił ks. Paszyński. Czwartym elementem, który wyróżnił Pan Jezus w Ewangelii jest „miłowanie bliźniego jak siebie samego”. – Miłowaniem bliźniego będzie pomoc w rozpoznaniu kim jest Pan Bóg, rozpoznanie miłości Boga do niego – dodał. Te elementy wskazane przez Pana Jezusa w dzisiejszej Ewangelii można odnaleźć w Ćwiczeniach Duchownych, pozostawionych przez św. Ignacego Loyoli, które jest zapisem Jego drogi duchowej, jego drogi nawrócenia. – Św. Ignacy przemieniony miłością Pana Boga, chce dzielić się tym co otrzymał, chce pomagać innym ludziom w poznaniu Pana Boga, w poznaniu Jego miłości. Ta osobista droga św. Ignacego jest również drogą każdego jezuity, drogą Towarzystwa Jezusowego, drogą wszystkich dzieł jezuickich, a zatem również drogą Akademii Ignatianum w Krakowie – wskazał Ojciec Prowincjał. 

Istotą misji Akademii Ignatianum w Krakowie jest podejmowanie najważniejszych tematów o tym, co jest pierwsze i najważniejsze, szczególnie poznawanie prawdy o człowieku w różnych jego wymiarach życia. To budowanie wspólnoty ma się wyrażać w miłości do Pana Boga, siebie i bliźniego. Przejawem tego ma być dbanie o formację intelektualną, duchową i moralną, które są podstawowe i najważniejsze. – Niech to dzisiejsze świętowanie, pomoże nam skupić się nad tym co pierwsze i najważniejsze w naszym życiu. Niech też świadomość tego, że Pan Bóg nas kocha i obdarza nas miłością umocni całą społeczność akademicką do waszej pracy dla dobra Ignatianum, dla dobra Kościoła i naszej Ojczyzny – zakończył swoje rozważanie ks. dr Jarosław Paszyński SJ.

Uroczyste posiedzenie Senatu Akademickiego, z okazji Święta Uczelni, planowane jest w późniejszym terminie, kiedy sytuacja epidemiczna na to pozwoli. Wtedy m.in. nadane zostaną tytuły profesorskie oraz wręczone będą nagrody i wyróżnienia. 

Dla zakonu jezuitów i Akademii Ignatianum w Krakowie lata 2021 i 2022 obfitują w wiele rocznic i jubileuszy. Rozpoczynający się w maju światowy Rok Ignacjański, przybliży postać i duchowość św. Ignacego Loyoli i ma skłonić do wewnętrznego nawrócenia. Również w maju przypada rocznica 100 – lecia konsekracji Bazyliki Najświętszego Serca Jezusowego w Krakowie. W czerwcu 100. rocznica poświęcenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Jednak dla wspólnoty akademickiej, największym powodem do radości będzie Inauguracja Roku Akademickiego 2021/2022, kiedy to rozpocznie się jubileusz 90 – lecia Akademii Ignatianum w Krakowie. 

Tomasz Konturek, Biuro Promocji Akademii Ignatianum w Krakowie 

Za: www.jezuici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda