Home Wiadomości Apelowe ‘głosów zbieranie’ – słowa ks. abpa Wacława Depo

Apelowe ‘głosów zbieranie’ – słowa ks. abpa Wacława Depo

Redakcja

Na rynku księgarskim ukazał się czwarty tomik z cyklu „Apelowe ‘głosów zbieranie’”. Jest to zbiór myśli abpa Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, wypowiadanych przed błogosławieństwem podczas Apelu Jasnogórskiego w sanktuarium na Jasnej Górze.

„Ktoś, kto obserwuje Apel i modlitwy, to ktoś powie, że to sobie przygotowuje, albo pisze. Nie, ja po prostu przychodzę na Apel, a to, co wypowiadam wobec ludzi, to jest wewnętrznym zbieraniem głosów, tego, co przeżywam na co dzień, tego, co się dzieje w historii naszego kraju, w historii naszego Kościoła” – wyjaśnia abp Wacław Depo w rozmowie dla Radia Jasna Góra.

Dzięki zapobiegliwości ludzi, którzy nie tylko słuchają słów apelowych abpa Depo, ale także je zapisują, w grudniu 2014 r. ukazał się pierwszy zbiór tych jasnogórskich myśli.

Czwarty tomik, obejmujący zapisy wieczornych dopowiedzeń z 2017 r., dedykowany jest śp. bp. Edwardowi Materskiemu: „Tym tomikiem rozważań przed błogosławieństwem apelowym pragnę wyrazić wdzięczność, że mogłem przez wiele lat być świadkiem jego niezachwianej odwagi głoszenia Ewangelii i wyznawania Chrystusa Panem i Zbawicielem. Najlepszym tego wyrazem było hasło jego biskupiej posługi od 1968 roku: Veni Domine, Jesu (Przyjdź, Panie Jezu) – pisze abp Wacław Depo we wstępie – Ksiądz Biskup Edward Materski należał do pokolenia niepodległej Polski. Walczył o jej wolność, uczestnicząc w Powstaniu Warszawskim w 1944 roku. Dlatego pozostaje wychowawcą naszego Narodu, w którym chrześcijaństwo – w sposób najściślejszy – zrosło się z polskością”.

Do podsumowania kończącego się dnia, uwzględniając rytm życia Kościoła i aktualne wydarzenia w Ojczyźnie, abpa Depo mobilizował śp. o. prof. Zachariasz Jabłoński, paulin. O. Jabłoński odszedł już do wieczności, ale to zadanie dla metropolity częstochowskiego niejako zapisał w swoim duchowym testamencie. Ostatnio abp Depo ujawnił genezę swoich apelowych dopowiedzeń. W jego świadectwie czytamy: „Potwierdzeniem tego jest fakt, że kiedy w sierpniu 2006 r., po ogłoszeniu nominacji Benedykta XVI o posłaniu mnie do diecezji zamojsko-lubaczowskiej, przygotowywałem się w czasie rekolekcji na Jasnej Górze, to właśnie Ojciec Profesor stał się ‘inspiratorem’ pierwszych myśli kierowanych do pielgrzymów przed błogosławieństwem kończącym Apel. Ta ‘odwaga pokory’, którą mi wypraszał, stała się moim apelowym ‘zadaniem’, a jest nim ‘głosów zbieranie’ o Polsce, Kościele i świecie”.

Dziś możemy potwierdzić, że wypełnia się testament śp. o. prof. Jabłońskiego, czego dowodem są prezentowane książki. To lustra, w których widać zakorzenione w maryjnym dziedzictwie polskiego Narodu nasze dziś, wypowiadane podczas każdego Apelu Jasnogórskiego.

„Apelowe ‘głosów zbieranie’”, abp. Wacława Depo: Wydawnictwo Sióstr Loretanek, Warszawa 2014, format: 125 x 195, ss. 182, oprawa miękka

oprac. BPJG / es

Za: Biuro Prasowe Jasnej Góry.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda