Home WiadomościZ kraju Artyści uczestniczący w Narodowym Czytaniu „Balladyny” przekazali swoje honoraria na misje

Artyści uczestniczący w Narodowym Czytaniu „Balladyny” przekazali swoje honoraria na misje

Redakcja

Ponad 60. artystów uczestniczących w Narodowym Czytaniu „Balladyny” Juliusza Słowackiego przekazało swoje honoraria rzecz Dzieła Pomocy „Ad Gentes”.

Środki te zostaną przeznaczone na walkę ze skutkami wirusa COVID-19 w najbiedniejszych krajach świata. – Jesteśmy wdzięczni za ten szlachetny gest – powiedział bp Jerzy Mazur SVD, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

Odbywające się w sobotę, 5 września, Narodowe Czytanie „Balladyny” Juliusza Słowackiego miało tym razem miejsce w ponad 3 tys. miejsc w kraju i poza jego granicami. W Ogrodzie Saskim w Warszawie IX edycję akcji zainaugurowała Para Prezydencka. Tu w obsadzie wystąpiło ponad 60. wybitnych aktorów, m.in. Ewa Dałkowska, Halina Łabonarska, Teresa Lipowska, Andrzej Mastalerz, Rafał Zawierucha i Krzysztof Kwiatkowski.

Wszyscy artyści postanowili przekazać swoje honoraria na rzecz Dzieła Pomocy „Ad Gentes” na walkę ze skutkami wirusa COVID-19 w najbiedniejszych krajach świata. Na zakończenie czytania „Balladyny” serdecznie za to podziękował prezydent RP Andrzej Duda.

– Jesteśmy wdzięczni za ten szlachetny gest wszystkim artystom – mówi bp Jerzy Mazur SVD, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Jak dodał, mimo, że aktorzy w Polsce sami borykają się z trudnościami ekonomicznymi spowodowanymi pandemią i ograniczeniami z nią związanymi, pomyśleli o najuboższych z ubogich, którym pomagają polscy misjonarze w Afryce, Azji i Ameryce Łacińskiej. W ten sposób świat kultury włączył się w ogólnopolską akcję pomocy, którą „Ad Gentes” prowadzi od połowy czerwca.

Wzorem lat ubiegłych Narodowe Czytanie odbyło się w największych polskich miastach, licznych miejscowościach, a także za granicą. „Balladyna” była czytana w szkołach, bibliotekach, zakładach karnych, szpitalach, domach pomocy społecznej i muzeach.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Przyszłoroczną lekturą będzie „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Za: www.ekai.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda