Home WiadomościZ kraju Bachledówka na Podhalu: 600 uczestników bierze udział w XVII Majówce Papieskiej

Bachledówka na Podhalu: 600 uczestników bierze udział w XVII Majówce Papieskiej

Redakcja

600 uczestników bierze udział w niedzielę 23 maja w XVII Majówce Papieskiej – Konkursie Góralskiej Pieśni Religijnej, który odbywa się w kościele na Bachledówce, nazywanej Podhalańską Jasną Górą.

Celem konkursu jest propagowanie góralskiej pieśni religijnej wśród mieszkańców Podhala, Orawy i Spisza, a szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Konkurs to również okazja do wymiany doświadczeń na temat tradycyjnej i współczesnej pieśni religijnej góralskiej jak również prezentacji zapomnianych pieśni religijnych oraz pieśni poświęconych Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. To również okazja do prezentacji twórczości poetów góralskich – mówi KAI Marcin Ratułowski, wójt Gminy Czarny Dunajec, który patronuje Majówce Papieskiej. Bachledówka i klasztor oo. paulinów administracyjnie znajduje się w granicach Gminy Czarny Dunajec.

Na Bachledówkę przyjechało 600 uczestników z różnych części regionu Podhala, Spisza i Orawy. Każdy występujący ubrany był w strój góralski. Można było usłyszeć i zobaczyć wykonawców w różnych kategoriach wiekowych: dziecięcej, młodzieżowej i dorosłej. Podhalanie śpiewali lub grali na instrumentach regionalnych pieśni maryjne w wydaniu tradycyjnym lub znanym tylko pod Tatrami.

– Nasze serca bardzo się radują, kiedy obserwujemy jak nasza góralszczyzna ma się dobrze, jak świetnie widać, że wiara jest bardzo związana z kulturą – mówi KAI Anna Malacina Karpiel, jedna z jurorów konkursu, która pełni funkcję dyrektora Gminnego Centrum Kultury w Poroninie. – Oczywiście zdarzają się jakieś potknięcia, co jest rzeczą normalną. Jednak warto podkreślić, że wszyscy występują z wielkim zaangażowaniem, są naturalni. Widać, że po prostu przyjechali na Bachledówkę nie z przymusu – dodaje muzyk Piotr Bednarczyk, także członek jury konkursu.

Majówka Papieska była okazją do wymiany doświadczeń między instruktorami zespołów. Anna Jakubiec z Cichego Górnego, opiekująca się zespołem “Krzesany” nie ukrywa, że pandemia pokrzyżowała wiele planów związanych z występami zespołów. – Same próby były wielkim wyzwaniem. Do zespole należy ponad 100 osób, nie było mowy o wspólnych spotkaniach – przyznaje Anna Jakubiec.

W minionym roku z powodu pandemii Majówka Papieska nie odbyła się w tradycyjnej formie w maju. Zespoły nie mogły się spotkać w kościele. Zamiast tego, w późniejszym terminie zaśpiewały pieśni papieskie i maryjne w swoich parafiach, a występy zostały zarejestrowane. W październiku zostały udostępnione do oglądania na stronie Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec.

Bachledówka to wzniesienie ok. 947 m n.p.m. na Pogórzu Gubałowskim między wsiami Czerwiennem a Ratułowem. Znajduje się tam klasztor paulinów i sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej. W tym miejscu w latach 1967-1973 swoje wakacje spędzał kard. Stefan Wyszyński. Paulini z parafii Matki Bożej Jasnogórskiej wspólnie z samorządem w Czarnym Dunajcu na Bachledówce prowadzą projekt w celu upamiętnienia wakacji spędzanych przez kard. Stefana Wyszyńskiego na Podhalu. Dom Pamięci Prymasa Tysiąclecia będzie pełnił funkcję edukacyjną, jak i służył pielgrzymom jako miejsce odpoczynku.

jg / Bachledówka
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda