Home WiadomościZ kraju Bachledówka: wielkie dziękczynienie za Prymasa Tysiąclecia – II Wieczornica z Wyszyńskim

Bachledówka: wielkie dziękczynienie za Prymasa Tysiąclecia – II Wieczornica z Wyszyńskim

Redakcja

Eleni, Włodzimierz Matuszak i góralskie zespoły wzięli udział w II Wieczornicy z Wyszyńskim. Wielki plenerowy koncert miał miejsce w sobotni wieczór 21 sierpnia na Bachledówce. Swoje wakacje spędzał tam Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński. Górale chcieli podziękować za życie tego sławnego Polaka.

– Dzisiaj dziękujemy Stwóry za Sługę Bożego Prymasa Tysiąclecia, z który mieliśmy wielką przyjemność tutaj się spotykać. Dziękujemy poprzez muzykę i słowa najważniejszych przemówień, które wygłosił do nas w różnych miejscach. Wiele z nich powstawało właśnie na Bachledówce – zauważył o. Jerzy Kielech, proboszcz paulińskiej parafii na Bachledówce.

Prymas Tysiąclecia w latach 1967-1973 spędzał wakacje w klasztorze ojców paulinów na Bachledówce. Na pamiątkę tamtych wydarzeń, z inicjatywy samorządu w Czarnym Dunajcu, rok temu odbyła się I Wieczornica z Wyszyńskim. Z tego wydarzenia został nagrany dwupłytowy album CD.

Podczas tegorocznego koncertu, który odbył się na scenie plenerowej ustawionej przy sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej na Bachledówce, wystąpiły zespoły regionalne z Gminy Czarny Dunajec. Gwiazdą wieczoru była Eleni oraz Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna pod dyrekcją Agnieszki Kreiner. W repertuarze znalazły się utwory muzyki klasycznej nawiązujące do folkloru podhalańskiego. Utwory muzyczne były przeplatane fragmentami przemówień kard. Stefana Wyszyńskiego, które odczytał aktor Włodzimierz Matuszak, znany m.in. z roli księdza proboszcza w serialu “Plebania” Telewizji Polskiej.

Całość wydarzenia dopełnił uroczysty wspólny Apel Jasnogórski przy rozbrzmiewających dzwonach sanktuaryjnych i zapalonych świecach, które w rękach trzymała publiczność. Na Bachledówce było około tysiąca osób.

Wszystkim za obecność i zaangażowanie w organizację koncertu podziękował o. Jerzy Kielech. Słowa pozdrowienia do artystów i publiczności skierował także Marcin Ratułowski, wójt Gminy Czarny Dunajec. – Stajemy dzisiaj na Bachledówce pełni wdzięczności za osobę Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, który był wśród nas. Nasi dziadkowie to wszystko pamiętają. To wielka historia, którą trzeba nam pielęgnować, choćby poprzez organizację Wieczornic. Już dzisiaj zapraszam wszystkich za rok na Bachledówkę – podkreślił wójt Marcin Ratułowski.

Wstęp na koncert był bezpłatny. Do nabycia były cegiełki wspierające budowę Domu Pamięci kard. Stefana Wyszyńskiego. Na gości czekał też poczęstunek z regionalnymi smakołykami.

Oprócz Domu Pamięci kard. Stefana Wyszyńskiego na Bachledówce powstanie również specjalny taras widokowy na pasma górskie, który widać z tamtego miejsca. Jego powstanie zapowiedział wójt Marcin Ratułowski. Podziękował także ojcom paulinom za udostępnienie terenu i tego, że na wszelkie inicjatywy odpowiadają zawsze na “tak”.

Organizatorem II Wieczornicy z Wyszyńskim była parafia ojców paulinów na Bachledówce, Wójt Gminy Czarny Dunajec oraz Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec. Wydarzenie zostało nagrane i będzie niebawem udostępnione.

jg / Bachledówka

KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda