Będziemy bronić życia!

25 marca w Polsce obchodzony  jest Narodowy Dzień Życia, ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej w 2004 r. Towarzyszy mu hasło „Rodzina receptą na kryzys”. W całym kraju organizowane są Marsze dla Życia, a na Jasnej Górze odbyła się 32. Pielgrzymka Obrońców Życia.

Hasło dnia próbuje zwrócić uwagę, że silna rodzina jest odpowiedzią na wiele problemów, z którymi obecnie zmaga się społeczeństwo – podkreślił Marek Plotzke z Fundacji Narodowego Dnia Życia. „Nasze przesłanie jest takie, że z jednej strony w perspektywie ilościowej im więcej będzie rodzin, tym więcej będzie świata wokół nas, nowi ludzie generują nowy popyt, są odpowiedzią na pewne braki. Dzisiaj zamykamy szkoły, natomiast lepiej jest, kiedy te szkoły nie są zamykane. Z drugiej strony również w perspektywie jakościowej rodzina nas rozwija, to znaczy uczy reakcji na sytuacje kryzysowe czy zarządzania czasem” – powiedział Marek Plotzke.

Fundacja Narodowego Dnia Życia przy okazji tegorocznych obchodów przygotowała specjalny poradnik dla rodzin, który zawiera m.in. konkretne podpowiedzi, jak zarządzać domowym budżetem.

R. Łączny, KAI/red.

Za: Radio Watykańskie


Marsze dla Życia
Ulicami wielu polskich miast przeszły dzisiaj Marsze dla Życia, organizowane w związku z obchodami Dnia Świętości Życia. Tak było m.in. w Zielonej Górze, Poznaniu czy Warszawie. W stolicy VII Marsz Świętości Życia połączył dwie grupy, które zmierzały z archikatedry warszawskiej oraz katedry św. Floriana na Pradze, by spotkać się na Placu Zamkowym.

Przed Marszem kard. Kazimierz Nycz przewodniczył Mszy w katedrze św. Jana, podczas której podkreślił, że życie ludzkie jest święte i nikt, pod żadnym pozorem, nie ma prawa go odbierać. Zdaniem metropolity warszawskiego chrześcijanie mają prawo i obowiązek domagać się, by ochrona życia poczętego była zagwarantowana w prawie stanowionym. Stołeczny Marsz zakończył trwający w Warszawie od 16 marca Tydzień dla Życia.R. Łączny, KAI

 

32. Pielgrzymka Obrońców Życia odbyła się 24 marca na Jasnej Górze. Tegoroczne spotkanie przypadło w dniu obchodów Narodowego Dnia Życia i połączone zostało z obchodami Dnia Świętości Życia (25 marca). Do jasnogórskiego sanktuarium przybyło ok. 2 tys. osób.„Myślę, że to w sposób intuicyjny czujemy, że to jest to miejsce, w którym powinniśmy się przynajmniej raz w roku spotkać, aby podsumować rok bieżący, dokonać refleksji nad tym, co się wydarzyło, co się udało zrobić, a co się może nie udało. Dokonać rachunku sumienia, a z drugiej strony pomyśleć, co robić w roku następnym” – mówi dr Paweł Wosicki, prezes Polskiej Federacji Ruchu Obrony Życia.Tematem wiodącym spotkania jest wychowanie do życia w rodzinie. Gościem specjalnym tegorocznego spotkania jest Antonia Tully z Wielkiej Brytanii, która opowiedziała podczas swojego wykładu pt.: „Edukacja seksualna w Wielkiej Brytanii” o zgubnych skutkach edukacji seksualnej w tym kraju.

„Mówią nam się, że brak edukacji jest powodem różnych kłopotów, i że remedium na zdrowie młodzieży, na ich szczęście ma być edukowanie od wieku niemalże przedszkolnego o sprawach seksualnych – opowiada dr Paweł Wosicki – W Wielkiej Brytanii taką biologistyczną edukację, też demoralizującą, prowadzi się od wielu lat i pani Antonina Tully chce pokazać na konkretnych danych, jak ona zgubnie wpływa na młodzież i jakie są skutki. A skutki są takie, że liczba ciąż wśród nastolatek jest olbrzymia w Wielkiej Brytanii, choroby weneryczne też są bardzo rozpowszechnione, rozbite rodziny, te skutki są opłakane, i chodzi o to, abyśmy na tę drogę nie weszli”.

„Nacisk cywilizacji śmierci jest coraz większy, musimy stać na straży życia – zaznacza Ewa Kowalewska, Polska Federacja Ruchu Obrony Życia – Upominamy się o to do władz, ale też do wszystkich ludzi dobrej woli, żeby razem z nami szli, chronili życia. Tutaj, na Jasnej Górze nabieramy sił, to jest to miejsce, gdzie się spotykamy co roku od wielu, wielu lat, i to jest dla nas takim źródełkiem łaski, ponieważ nie jest łatwo przez wiele lat zmagać sie z trudnościami, a ciągle powstają nowe problemy”.

Ewa Kowalewska nawiązując do dzisiejszej pielgrzymki w obronie wolności i mediów powiedziała: „Jeżeli nie będzie tej telewizji katolickiej, to w jaki sposób przekażemy informację o obronie życia społeczeństwu, w jaki sposób powiemy, gdzie są największe zagrożenia, to jest niesamowicie ważne dla nas – stwierdza – To, że dzisiaj jest Narodowy Dzień Życia, jutro jest Dzień Świętości Życia, to się też w jakiś sposób spotyka z ochroną katolickich mediów, naszych praw, które przecież każdy katolik, jako pełnoprawny obywatel w naszym wspaniałym kraju, wolnym kraju, powinien mieć”.

Centralnym punktem spotkania była Msza św. odprawiona w południe przed Cudownym Obrazem. Eucharystii przewodniczył abp senior Stanisław Nowak. Podczas Mszy św. uczestnicy pielgrzymki złożyli przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

Abp Stanisław Nowak przypomniał w homilii słowa błogosławionego Jana Pawła II, który mówił, że ‘pilnie potrzebna jest wielka modlitwa za życie, przenikająca cały świat’. „Jest pilność wołania do Boga o miłosierdzie, jest ta wielka pilność, żeby wołać do świata całego, żeby się opamiętał, żeby siebie nie zabijał, nie niszczył – mówił arcybiskup senior – Człowieku nie niszcz siebie! Tyle razy tutaj, na Jasnej Górze błogosławiony Jan Paweł II przemawiał do nas. Niszczymy się, świat siebie wyniszcza i dlatego ten głos, głos do Boga, błagalny głos do Boga”.

„Obrona życia, to nie jest coś takiego, co pochodzi od ludzi, to jest coś, co wynika z największej prawdy naszej wiary, z tego, że Bóg jest, że jest Życiem. ‘Ja jestem, który Jestem’ – tak się objawił Bóg Mojżeszowi. Ja muszę być, Ja istnieję, Ja mam życie, a ponieważ Ja istnieję i człowiek może istnieć. Prawda o życiu ludzkim ma swoje zakotwiczenie w radykalnej prawdzie o Trójcy Przenajświętszej, Bóg jest miłością, Bóg jest życiem, Bóg udziela się w tajemnicy życia” – kontynuował arcybiskup.

„Potrzebne jest wiele działań, apostolskich, edukacyjnych, działań obywatelskich, listów do parlamentarzystów, telefonów do posłów, ale tym fundamentem, który gwarantuje ewentualny sukces i uprasza nam łaskę Bożą, jest zawsze modlitwa, dlatego tej modlitwy nie zabraknie” – zaznacza inż. Antoni Zięba, prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.

„Spotykamy się w szczególnej sytuacji politycznej, myślę, że wszyscy nasi rodacy czują, że zbliża się jakiś przełom polityczny. Napięcie polityczne w Polsce rośnie, a mówiąc już konkretnie w naszej dziedzinie, mamy zbrodniczy projekt złożony w sejmie przez grupę pana Palikota, w którym zapisano możliwość zabijania nawet 9-cio miesięcznych dzieci. To jest zbrodniczy projekt, mówię to z całą mocą i z całą odpowiedzialnością. Mamy sprawy zaległe, nierozstrzygniętą sprawę in vitro. Wiemy, że kręgi z Brukseli Uni Europejskiej naciskają, żeby w maju Parlament podjął decyzję – mówi inż. Antoni Zięba – Procedura in vitro nie służy życiu, to jest procedura śmierci, kalectwa, procedura zupełnie niepotrzebna, bo mamy nowoczesną, efektywną, najważniejsze – etyczną metodę pomocy bezdzietnym małżonkom – naprotechnologię”.

o. Stanisław Tomoń 
BPJG / es 

*

Przyjąć dziecko z ufnością – jak Maryja

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego obchodzimy Dzień Świętości Życia. To dla wielu czas rozpoczęcia 9-miesięcznej Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. W weekend w różnych miastach przejdą Marsze dla Życia, będą się również odbywały sympozja i wystawy pro-life.

Co roku 24 marca w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Życia, a w uroczystość Zwiastowania Pańskiego – przypadającą zazwyczaj 25 marca, w tym roku zaś 26 marca – Dzień Świętości Życia. Polska Federacja Ruchów Obrony Życia zwraca uwagę, że przesłanie tych dni jest podobne. „Niech nasza refleksja, afirmacja i działanie na rzecz każdego ludzkiego życia od jego poczęcia, znajdzie w tych dniach szczególny wyraz” – zachęcają obrońcy życia.

W Warszawie już od 16 marca trwa „Tydzień dla Życia”. Obejmuje on festiwal filmów „Pro-Life”, panele dyskusyjne, warsztaty metod rozpoznawania płodności, nieustanną adorację Najświętszego Sakramentu w ramach „Warszawskiego Jerycha”. Jednym z głównych wydarzeń Tygodnia dla Życia jest II Kongres Demograficzny. Kulminacją inicjatywy będzie zaś Marsz Świętości Życia. W niedzielę 25 marca o godz. 12.30 sprzed katedry św. Floriana na Pradze i katedry św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście, po Mszach św. wyruszą dwie grupy VII Marszu Świętości Życia. Około godz. 14.00 spotkają się one na Placu Zamkowym i stamtąd wspólnie przejdą Krakowskim Przedmieściem do bazyliki Świętego Krzyża, gdzie o godz. 14.45 odbędzie się koncert „Jutrznia za nienarodzonych”.

W sobotę 24 marca tradycyjnie na Jasnej Górze spotkają się obrońcy życia na dorocznej pielgrzymce. Wspólna modlitwa, wykłady i wręczenie nagród laureatom VIII edycji konkursu im. ks. J. Popiełuszki „Pomóż ocalić życie bezbronnemu” złożą się na program pielgrzymki. Mszy św. o godz. 12.00 będzie przewodniczył abp Stanisław Nowak. Modlitewne spotkanie na Jasnej Górze zakończy Droga Krzyżowa na Wałach Jasnogórskich.

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego, będącą jednocześnie Dniem Świętości Życia, w warszawskim kościele oo. paulinów o godz. 17.00 odbędzie się nabożeństwo dziękczynne za 25 lat Duchowej Adopcji. Godzinę później podczas Mszy Świętej będzie można złożyć przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Paulini z warszawskiego kościoła Ducha Świętego przy ul. Długiej 3 podjęli jako pierwsi Duchową Adopcję w 1987 roku. W trakcie pielgrzymek na Jasną Górę od 1991 r. prowadzą rekolekcje na temat Duchowej Adopcji, a od 1996 r. oo. paulini na Jasnej Górze prowadzą dwa razy do roku rekolekcje formacyjno-szkoleniowe dla animatorów ruchu Duchowej Adopcji.

Narodowy Dzień Życia, jest – zgodnie z uchwałą Sejmu RP – „okazją do narodowej refleksji nad odpowiedzialnością władz państwowych, społeczeństwa i opinii publicznej za ochronę i budowanie szacunku dla życia ludzkiego, szczególnie ludzi najmniejszych, najsłabszych i zdanych na pomoc innych”. Ma być także motywem „solidarności społecznej, zachętą dla wszelkich działań służących wsparciu i ochronie życia”. W 2012 r. Narodowy Dzień Życia obchodzony jest pod hasłem „Rodzina receptą na kryzys”.

Dzień Świętości Życia jest odpowiedzią na wezwanie Ojca Świętego Jana Pawła II. W tekście encykliki „Evangelium vitae” czytamy, że podstawowym jego celem jest „budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i w każdej kondycji”.

(PFROŻ/md © Biuro Prasowe KEP 2012)