Home WiadomościZ kraju Benedyktyni z Tyńca odnawiają starą tradycję. Wracają do warzenia piwa

Benedyktyni z Tyńca odnawiają starą tradycję. Wracają do warzenia piwa

Redakcja

Powstała już pierwsza partia piwa „Tinecia”, a bracia mają szeroko zakrojone plany. Gorąco kibicujemy tej inicjatywie!

Browar w Tyńcu funkcjonował przez setki lat. „Przy południowym murze naszego klasztoru biegnie ulica Browarniana, a jeden z naszych budynków w ogrodzie nazywamy «browarkiem». Tak, tylko jeden wniosek jest słuszny: w Tyńcu istniał kiedyś browar” – piszą benedyktyni. Trudno powiedzieć kiedy browar zaprzestał działalności, ale miało to miejsce prawdopodobnie w XIX lub na początku XX wieku.

Zakonnikom zależy na samoutrzymaniu klasztoru, dlatego produkcja i sprzedaż piwa może znacznie wspomóc ich budżet. „Już od kilku lat trwa w Polsce gwałtowny rozwój browarnictwa rzemieślniczego i coraz lepiej wszyscy doceniamy piwowarstwo jako rzemiosło, czyli jako pewną sztukę. Nie chcemy warzyć piwa tylko dla zarobku: chcemy nauczyć się tego konkretnego rzemiosła i po prostu robić dobre piwo” – wyznają benedyktyni.

Jakie są ich plany? Pragną odnowić browar na terenie Tyńca, a w międzyczasie warzą „na cudzym sprzęcie”. Pierwsze warki piwa „Tinecia” powstały w zaprzyjaźnionym browarze kraftowym jakim jest Pracownia Piwa. Mnisi pracowali przy każdym etapie warzenia zgodnie z recepturą o. Wojciecha Wójtowicza OSB.

„Czy jest to wsypywanie słodu, wyciąganie młóta, chmielenie, zadawanie drożdży, czy wreszcie butelkowanie — tynieccy benedyktyni przy tym są i własnymi rękami biorą w tym udział” – piszą bracia. Gorąco kibicujemy tej inicjatywie!

Zobacz efekt ich pracy w fantastycznym filmiku:

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda