Home WiadomościZ kraju Bernardyni: Ogród sensoryczny w Leżajsku

Bernardyni: Ogród sensoryczny w Leżajsku

Redakcja

21 czerwca w Leżajsku przy Franciszkańskim Ośrodku Kultury został oddany do użytku „Ogród sensoryczny”. Poświęcił go Kustosz Sanktuarium, o. Klaudiusz Baran. Ogród powstał szczególnie z myślą o najmłodszych, a jego zadaniem jest oddziaływanie na zmysły, pobudzanie dzieci do nauki i odkrywania świata.

Ogród sensoryczny to inaczej ogród zmysłów, założony po to, aby silniej niż tradycyjne ogrody, oddziaływać na zmysł wzroku, zapachu, dotyku, słuchu i smaku. Dla poszczególnych zmysłów stworzone zostały tutaj oddzielne przestrzenie służące samodzielnemu poznawaniu przez dzieci otaczającego świata. Ogród sensoryczny bowiem pełni funkcję nie tylko terapii, ale też i nauki. W ogrodzie zmysłów przy naszym FOK-u zainstalowano m.in.: krzywe zwierciadła, kącik muzyczny, mini plac zabaw, ściankę wspinaczkową i piaskownicę, tablice manipulacyjne oraz naturalną ścieżkę sensoryczną.

Stworzona została przestrzeń kwiatowo-ziołowa, w której najbardziej zaangażowany będzie zmysł węchu. Piękne kwiaty i zioła będą służyć hortiterapii, czyli terapii przez kontakt z zielenią. Ogród zapachowy składa się głównie z roślinności bylinowej oraz pospolitych ziół. Przebywanie w takim otoczeniu wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie. Będzie to więc miejsce, gdzie można odpocząć, zrelaksować się oraz zapomnieć o troskach życia codziennego.

Przy kawiarni „Fok Café” pojawił się także przestronny taras ze stolikami. W pięknej scenerii można zjeść ciastko lub lody i napić się aromatycznej kawy. W ogrodzie znajdują się również wygodne leżaki, ławeczki i inne siedziska, z których można korzystać po uczcie zmysłów jaką szykuje dla nas ogród sensoryczny.

Serdecznie zapraszamy wszystkich do odwiedzenia naszej kawiarni i ogrodu sensorycznego.

o. Bartymeusz Kędzior OFM
Dyrektor Franciszkańskiego Ośrodka Kultury

Za: www.bernardyni.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda