Home WiadomościZ kraju Bernardyni – Skępe: uroczyści odpustowe Narodzenia NMP

Bernardyni – Skępe: uroczyści odpustowe Narodzenia NMP

Redakcja

Kilka tysięcy pielgrzymów przybyło  na  uroczyści odpustowe Narodzenia NMP do  Skępego w Diecezji Płockiej.

Do słynącej łaskami i cudami Skępskiej Pani, Królowej Mazowsza i Kujaw, zwanej też Matką Bożą Brzemienną, w kościele u Bernardynów  pątnicy przybywali już w sobotę , a także  od  niedzielnych wczesnych godzin rannych.

W niedzielny poranek o. Krystian Olszewski OFM witał  piesze grupy pielgrzymkowe przybywające z Płocka i Włocławka oraz promieniście z wielu miejscowości diecezji płockiej, w tym chór i orkiestry . Przybyły  też pielgrzymki autokarowe, m.in. z   Koła i z Warszawy.

Jednocześnie o. Olszewski zaznajamiał pielgrzymów, oczekujących już  na uroczystą sumę z historią tego miejsca, klasztoru i słynącej łaskami i cudami figurki Matki Bożej Skępskiej.  Bernardyn przypomniał, że Skąpe jest trzecim miejscem po Gielniowie i Warszawie, w  którym swój kult odbiera też  bł . Władysław z Gielniowa , założyciel i pierwszy przełożony skępskiego  klasztoru.

Przybył on tutaj prawdopodobnie w 1502 r. po kapitule w Kobylinie i pozostał w nim do 1504 roku, tzn. do kapituły, która odbyła się 8 września 1504 r. w Krakowie.

O. Władysław był mądry i roztropny, miał odwagę bronić biednych , gdy spotykała ich krzywda ze strony możnych i mających władzę , jednocześnie surowy dla siebie. Dlatego też współbracia zakonni chętnie widzieli go na urzędzie przełożonego klasztoru czy prowincji, mówił o. Olszewski.

Zanim w Skępem osiedlili się zakonnicy, już wcześniej istniało tutaj Sanktuarium Matki Bożej, wsławione cudami za przyczyną   Maryi, która objawiała się tutaj w 1495 roku.

Dla podkreślenia miejsca kultu, do którego ciągnęły tłumy ludzi , postawiono krzyż, a następnie kaplicę. Fundację zatwierdził biskup płocki Jan Lubrański dekretem z dnia 27 września 1498 r., zezwalając na budowę klasztoru przy wzniesionej wcześniej kaplicy .

Prowincjałem bernardynów był wówczas   o.  Władysław z Gielniowa, wielki czciciel Najświętszej Dziewicy Maryi i właśnie dla szerzenia kultu maryjnego   o. Władysław został gwardianem  skępskim. . Tak więc franciszkanie – bernardyni  są obecni w Skępem już 505 lat.

O. Krystian Olszewski przypomniał nieocenioną rolę Jasnej Góry dla narodu polskiego i stałej modlitwy Paulinów przy cudownym obrazie Ikony Jasnogórskiej.

Bernardyn zwrócił też uwagę na pobliską parafię Ligów, która wydała wielu znakomitych ludzi, poświęconych swoim ideałom. Do ich grona należy wybitny  biskup  kielecki, sp. ks. bp Czesław Kaczmarek, którego sylwetkę przedstawił o. Olszewski .  Bp Kaczmarek  w czasie II wojny światowej zmagał się z niemieckim okupantem, a w czasach komunistycznych odważnie bronił ludzkiej godności i Kościoła, przez co został zamknięty w więzieniu, następnie władze komunistyczne przez podstawione osoby , oskarżyły bp Kaczmarka o współpracę z SB.  Rodzice bp. Kaczmarka spoczywają na cmentarzu w Ligowie.

Kilkugodzinny wykład o. Krystiana Olszewskiego   przeplatany był   modlitwą różańcową oraz koronką do Miłosierdzia Bożego.

Na wszystkich mszach w tym dniu kościół był wypełniony po brzegi, na placu przed ołtarzem polowym systematycznie przybywało pielgrzymów ,  a krużganki wypełniły się wiernymi , oczekującymi w kolejkach  do konfesjonałów.

Tegoroczny odpust Narodzenia NMP w Skępem  przebiegał  pod hasłem “Matka naszej wiary”.  Uroczystej sumie pontyfikalnej  przewodniczył i homilię wygłosił biskup – bernardyn,  abp Piotr Herkulan Malczuk OFM , ordynariusz diecezji kijowsko-żytomierskiej.

W homilii kaznodzieja  nawiązał do  Patronki  dnia odpustowego i Patronki miejsca  i podkreślił : „ Maryja jest najpiękniejszą kobietą , gdyż urodziła dla ludzi Boga, naśladowała Boga a dla nas jest  przykładem, jak trzeba naśladować jej syna Jezusa Chrystusa”.  Następnie hierarcha  zachęcił, abyśmy trwali w wierze, i aby ta wiara przynosiła owoce. Dał przykład ziarna leżącego 3000 lat w grobie faraona. „ Chociaż to ziarno było wciąż  żywe, ale plonu nie przyniosło, bo nie było warunków wzrostu” , dodając: „ Tak i my możemy żyć wierząc, ale owoców to ziarno nie przyniesie, jeśli nie będziemy formować się modlitwą bez pretensji, aby ta modlitwa była natychmiast wysłuchana według naszej woli”.  Kaznodzieja dał przykład św. Franciszka, który modlił się , tak jak Jezus w Getsemani” daj mi Boże zrozumieć Twoją wolę”. Wolę Bożą mamy  przyjąć, chociażby było to dla nas bolesne, dodał abp Malczuk. „Uczmy się wiary od Matki Bożej – „Matki naszej Wiary” i pokładajmy ufności Panu Bogu” zakończył homilię  bernardyn ,  abp Herkulan Malczuk OFM .

Wśród darów otrzymanych w czasie mszy świętej abp Herkulan Malczuk otrzymał figurkę Matki Bożej Skępskiej, którą wręczył znakomitemu gościowi kustosz Sanktuarium , o. Bruno Nocoń.

Po mszy świętej  abp Herkulana Malczuk poświecił ziarno, jakie przynieśli miejscowi rolnicy.

Gospodarze , tradycyjnie  podzielili się poświęconym ziarnem, zabierając je do swych gospodarstw.

Anna Dziemska 

Więcej o Sanktuarium w Skępem na: www.skepe.bernardyni.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda