Home WiadomościZ kraju “Bez oblatów Kościół w Polsce i na całym świecie byłby o wiele uboższy”

“Bez oblatów Kościół w Polsce i na całym świecie byłby o wiele uboższy”

Redakcja

Eucharystią w katedrze poznańskiej rozpoczęły się centralne uroczystości dziękczynne za 100 lat obecności oblatów Maryi Niepokalanej w Polsce. Liturgii przewodniczył metropolita poznański – abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Przy ołtarzu obecni byli także: bp Jan Kopiec – ordynariusz gliwicki, bp Szymon Stułkowski – biskup pomocniczy poznański, Prowincjał Polskiej Prowincji Zgromadzenia – o. Paweł Zając OMI, misjonarze oblaci oraz prezbietrzy zakonni i diecezjalni, związani z posługą oblacką. Nad oprawą liturgiczną czuwali klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Obrze. Bazylika katedralna wypełniła się przedstawicielami instytutów życia konsekrowanego, świeckimi przyjaciółmi naszej rodziny zakonnej oraz delegacją Zakonu Rycerzy Jana Pawła II.

W homilii abp Stanisław Gądecki nawiązał do bogatej historii Zgromadzenia, przywołując najważniejsze momenty z dziejów Polskiej Prowincji:

W dniu dzisiejszym świętujemy 100. lecie obecności oblatów w Polsce. Jest to powód do radości dla wszystkich oblatów a także dla tych, którzy żyją w promieniach charyzmatu oblackiego i tych, którzy korzystają z owoców duszpasterskich trudów oblackich. Zdaniem Ojca Prowincjała ten jubileusz powinien jeszcze bardziej ożywić gorliwość misyjną, zakonną i kapłańską całego zgromadzenia. Winien uczynić coś więcej na rzecz najuboższych, coś więcej na rzecz tych, którzy są najbardziej oddaleni od Chrystusa i Kościoła.

Wspominając dzisiaj 100 lat istnienia waszego Instytutu zakonnego, jesteście wezwani – mówi papież Franciszek – aby odnowić w sobie podwójną miłość; do Chrystusa i do Kościoła. „Kościół, razem z całym światem, przeżywa w najróżniejszych dziedzinach okres wielkich przemian. Potrzebuje ludzi, którzy w sercu będą nosić tę samą miłość do Jezusa Chrystusa, którą miał w sercu młody Eugeniusz de Mazenod i tę samą bezwarunkową miłość do Kościoła, który stara się być domem coraz bardziej otwartym […] – mówił arcybiskup Gądecki.

Na koniec – w imieniu Konferencji Episkopatu Polski – pragnę wyrazić moją serdeczną wdzięczność za waszą obecność, modlitwę i prace duszpasterskie w polskich diecezjach a w szczególności w archidiecezji poznańskiej. Bez oblatów Kościół w Polsce i na całym świecie byłby niesłychanie ubogi.

Wasze imię – drodzy Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej prowincji polskiej – święty Eugeniusz nazwał „paszportem do Nieba”. Niech ono będzie dla was stałym zobowiązaniem do gorliwej misji głoszenia Dobrej Nowiny. Niech Maryja Niepokalana umacnia wasze kroki, szczególnie w chwilach trudnych doświadczeń. Niech towarzyszy waszym misyjnym drogom. Niech otacza was zawsze swoją troskliwą matczyną opieką – zakończył metropolita poznański.

Zobacz całe kazanie:

Pełen tekst homilii abp. Stanisława Gądeckiego – TUTAJ

Na zakończenie liturgii odśpiewano uroczyste “Te Deum”, po którym ojciec prowincjał podziękował zebranym za wspólną modlitwę przy ołtarzu Pańskim i zaprosił na kontynuację świętowania w domu prowincjalnym. W słowie kończącym abp Stanisław Gądecki jeszcze raz wyraził wdzięczność oblatom za ich obecność w Polsce, a szczególnie w archidiecezji poznańskiej, gdzie odznaczają się ponadprzeciętnym zaangażowaniem duszpasterskim.

(pg)

Więcej (zdjęcia) na: www.oblaci.pl


List superiora generalnego na 100-lecie Polskiej Prowincji

Na ręce Prowincjała Polskiej Prowincji list gratulacyjny złożył o. Louis Lougen OMI. Oto jego treść:

Rzym, 3 czerwca 2020 roku

Drogi ojcze Pawle oraz wszyscy Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej Polskiej Prowincji,

Niech najsłodsze błogosławieństwo Boga wylewa się na was, kiedy celebrujecie 100 lat obecności i misji naszego Zgromadzenia w Polsce! Przykro mi, że nie mogę być z wami podczas tej szczególnej rocznicy, ale bądźcie pewni, że jednoczę się z wami w modlitwie i wyrażam wielkie przywiązanie do oblatów Polskiej Prowincji.

Kiedy myślę o historii waszej prowincji, przypominam sobie psalm 80, który w 10 wersie mówi:

Grunt dla niej przygotowałeś, a ona zapuściła korzenie i napełniła ziemię.

Polscy oblaci cierpieli razem z Narodem Polskim i Kościołem, znosząc wojnę, prześladowania, rządy totalitarne i skrajną biedę. Krew męczenników pobłogosławiła Kościół i oblatów w Polsce oraz na Ukrainie. Pośród tych udręk oblaci Maryi Niepokalanej wzrastali, założyli kwitnącą prowincję i udali się na cały świat jako misjonarze, dając początek innym żywotnym delegaturom i misjom, będąc obecnymi w prawie każdej prowincji Zgromadzenia! Uznajemy, że było to dziełem Boga, polegającym na poświęceniu, wytrwałości, odwadze i wierze oblatów przez te 100 lat.

Wielbimy Boga za błogosławieństwo, którym obdarzył waszą prowincję oraz za wierność kapłanów i braci, którzy uczynili ją tak wzniosłym świadkiem oblackiego życia. Modlę się, abyście wzmogli wysiłki, by powitać następne sto lat silną wiarą, duchem poświęcenia i hojnym oddaniem, które jest waszym dziedzictwem. Patrząc w przyszłość, stajemy przed większymi wyzwaniami, ale wiemy, że Jezus jest wierny i nadal posyła Ducha, aby kierował nami z odwagą.

Niech Matka Boża, Królowa Apostołów i oblatów, wstawia się za wami w oczekiwaniu na następne stulecie. Nadal liczymy na was w misjach Zgromadzenia!

Z poważaniem w Jezusie Chrystusie i Maryi Niepokalanej,

o. Louis Lougen OMI
Superior Generalny

(pg)

Za: www.oblaci.pl


Poświęcenie Domu Misyjnego – widzialnej pamiątki 100-lecia Polskiej Prowincji

Po uroczystościach w katedrze poznańskiej, uczestnicy jubileuszu 100-lecia Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej przenieśli się przed gmach domu prowincjalnego w Poznaniu, gdzie dokonano poświęcenia nowego budynku Prokury Misyjnej. Gmach będzie nosił miano “Domu Misyjnego” – znajdą w nim miejsce pracownicy Prokury Misyjnej, która niesie pomoc oblackim placówkom na całym świecie, obsługa portalu misyjne.pl oraz Fundacja Redemptoris Missio. Poświęcenia nowego gmachu dokonał arcybiskup poznański – Stanisław Gądecki oraz biskupi: Jan Kopiec – ordynariusz gliwicki i Szymon Stułkowski – biskup pomocniczy poznański.

Podczas spotkania uhonorowano osoby zasłużone dla oblatów w 100-letniej historii Polskiej Prowincji. Jednocześnie nakreślono ramy działalności nowej instytucji. Obok pomocy misyjnej, jaką niesie Prokura Misyjna oraz Fundacja Redemptoris Missio, pojawiła się inicjatywa Zakonu Rycerzy Jana Pawła II, którzy zamierzają uruchomić w tym miejscu bezpłatną pomoc prawną.

Dom Misyjny pozostanie trwałym znakiem obchodów 100-lecia Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

(pg)

Za: www.oblaci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda