Bezdomni z Krakowa pojadą na pielgrzymkę do św. Ojca Pio

Grupa 30 osób bezdomnych wraz z pracownikami Dzieła Pomocy św. Ojca Pio uda się na pielgrzymkę narodową do swego patrona. Wyjazd w ramach Roku Jubileuszowego świętego kapucyna odbędzie się w październiku.

Dzieło Pomocy św. Ojca Pio rozpoczęło przygotowania do pielgrzymki do Włoch, na którą zabierze swoich podopiecznych. – Chcemy ich zaprowadzić do Jezusa przez naszego świętego patrona – Ojca Pio, który odszedł do Pana 50 lat temu, a 100 lat temu otrzymał stygmaty. Skoro już za życia przybywały do niego tłumy, to chcemy i my tam się wybrać. To może być dla naszych podopiecznych doświadczenie żywego Kościoła – powiedział dyrektor Dzieła br. Grzegorz Marszałkowski OFMCap.

Będzie to druga tego typu inicjatywa w Dziele Pomocy. W 2016 roku bezdomni z Krakowa uczestniczyli w rekolekcjach, na które papież Franciszek zaprosił osoby doświadczające bezdomności. Przy okazji odwiedzili też miejsca związane z Ojcem Pio. – Wielu uczestników przystąpiło wtedy do spowiedzi po raz pierwszy od wielu lat. Wspomnienia tamtego wyjazdu wciąż są żywe i podopieczni często do nich wracają. Niektórzy z nich należą do Grupy Modlitwy Ojca Pio, która zawiązała się właśnie po ostatniej pielgrzymce – dodaje Małgorzata Kokot z Dzieła Pomocy.

Wyprawa potrwa od 8 do 16 października i obejmie: Rzym, Pietrelcinę, San Giovanni Rotondo, Monte Sant’Angelo, Asyż i Alwernię. W środę 10 października wraz z innymi grupami z Polski osoby bez domu wezmą udział w papieskiej audiencji generalnej. 12 października w San Giovanni Rotondo odbędzie się uroczysta Msza w języku polskim. Polskie grupy w ciągu dnia modlić się będą wspólnie podczas Drogi Krzyżowej i różańca. Dla wielu podopiecznych Dzieła Pomocy będzie to pierwszy w życiu zagraniczny wyjazd.

Dzieło Pomocy św. Ojca Pio rozpoczęło zbieranie pieniędzy na wyjazd. Oprócz standardowych kosztów przejazdu, wyżywienia, noclegów czy ubezpieczenia potrzeba funduszy na wyposażenie każdego z pielgrzymów w walizkę, kosmetyki, ubrania czy prowiant na drogę. Uczestnicy będą mieć zapewnioną opiekę pracowników Dzieła oraz opiekę medyczną. – Bardzo nam zależy, by w jubileuszowe obchody mogły włączyć się także osoby bezdomne i ubogie, tak bliskie sercu Ojca Pio – oświadczyła M. Kokot.Osoby pragnące wesprzeć inicjatywę mogą zrobić to przez stronę internetową. Według organizatorów potrzeba 85 000 zł.

Dzieło Pomocy św. Ojca Pio to kapucyńska organizacja, która od kilkunastu lat pomaga osobom bezdomnym. W dwóch prowadzonych przez Dzieło Centrach Pomocy mogą otrzymać wsparcie doraźne – umyć się, wyprać odzież, zjeść ciepły posiłek, uzyskać pomoc lekarską, jak również wsparcie specjalistyczne ze strony pracowników socjalnych, doradców zawodowych, psychoterapeutów.

KAI/pk

Za: www.deon.pl