Home WiadomościZ kraju Biblioteka Laudato si’ – nowy projekt REFA

Biblioteka Laudato si’ – nowy projekt REFA

Redakcja

Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu działa już 40 lat. Ten jubileusz REFA czci nowymi projektami. I zaprasza do „Biblioteki Laudato si’” gromadzącej w jednym miejscu ważne teksty kolejnych papieży oraz biskupów polskich odnoszące się do kwestii ekologicznych.

Biblioteka ma dwie odsłony: wirtualną – na portalu chrześcijańskich ekologów SwietoStworzenia.pl (Biblioteka Laudato Si – Święto Stworzenia – Portal Chrześcijańskich Ekologów (swietostworzenia.pl) ) oraz tradycyjną w klasztorze w Radomsku.

Franciszkański klasztor w Radomsku to miejsce, gdzie w 2016 r. przeprowadziło się z Krakowa główne biuro REFA. I tam stanęły dodatkowe regały, aby pomieścić liczne publikacje, raporty i biuletyny poświęcone szeroko rozumianej tematyce ekologicznej, klimatycznej i przyrodniczej. Są też dostępne wszystkie publikacje REFA. A jest ich prawie 30, licząc od najstarszych z 1987 r. „W bibliotece są również materiały naszych partnerów z Polski i świata. – mówią uczestnicy lokalnej Wspólnoty Laudato si’ – Wiele z nich prezentuje etyczny i teologiczny punkt widzenia w kwestiach ochrony przyrody, środowiska i klimatu. Dużą część stanowią propozycje franciszkańskie oraz omawiające nauczanie kolejnych papieży.”

W internetowej bibliotece są zebrane teksty źródłowe, których treści wnoszą istotny wkład dla chrześcijańskiej ekologii. Są to encykliki, papieskie homilie i orędzia, apele i wypowiedzi biskupów. „Część tekstów przygotowaliśmy z łatwością, są dostępne na stronach watykańskich i na oficjalnych portalach episkopatu lub archidiecezji – mówią jego redaktorzy – Najstarsze musieliśmy wyszukać i przepisywać z różnych publikacji. Kilka tekstów to nasze tłumaczenia oryginałów włoskich czy angielskich. Wszystkie są na nowo zredagowane, opisane i oznaczone tagami, tak aby czytelnik bez problemu znalazł interesujący go materiał”.

Główne działy naszej biblioteki to: Jan Paweł II, Benedykt XVI, Papież Franciszek, Kościół w Polsce, dzieło stworzenia, ochrona środowiska, ekologia integralna, encyklika Laudato si’.

Pomysłodawcą i kierownikiem projektu jest o. Stanisław Jaromi. On też jest autorem kilku syntez i prezentacji nauczania społecznego Kościoła w kwestii ekologicznej. Zaprasza do korzystania z biblioteki Laudato si’ w filmie promującym projekt:

Cały projekt wykonany jest przy wsparciu Caritas Laudato si’ i dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

o. Stanisław Jaromi / Kraków
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda