Home WiadomościZ kraju Bielsko-Biała: Czwarty w historii diecezji obrzęd konsekracji dziewic

Bielsko-Biała: Czwarty w historii diecezji obrzęd konsekracji dziewic

Redakcja

Bp Piotr Greger 8 grudnia 2020 r., w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, przewodniczył w bazylice w Bielsku-Białej Hałcnowie czwartemu w historii diecezji obrzędowi konsekracji dziewic. Podczas liturgii na pytanie bielsko-żywieckiego biskupa pomocniczego: „Czy chcesz być konsekrowana i zaślubiona naszemu Panu, Jezusowi Chrystusowi, Synowi Bożemu?” każda z dwóch ponad sześćdziesięcioletnich kobiet odpowiedziała twierdząco. Konsekrowane dziewice otrzymały obrączki i brewiarze.

W homilii bp Greger zwrócił uwagę na wspólny mianownik między zwiastowaniem w Nazarecie i dzisiejszą liturgią konsekracji dziewic. Podkreślił, że obrzęd ten jest kolejnym etapem trwania z Bogiem w przymierzu, zainicjowanym w momencie przyjęcia chrztu świętego.

„Dwie nasze siostry, po modlitewnym rozpoznaniu drogi swojego powołania, w duchu posłuszeństwa Bogu wyrażonemu w decyzjach kierownika duchowego, spowiednika, osoby odpowiedzialnej za formację oraz biskupa diecezjalnego, poprzez czas wymaganego przygotowania, podejmują odpowiedzialną decyzję, że na całe życie pragną ofiarować Panu Bogu swoje życie; będą żyć w świecie, ale poza rzeczywistością małżeństwa. W ten sposób podejmują duchowy wysiłek naśladowania Chrystusa czystego, ubogiego i posłusznego” – dodał, wyjaśniając znaczenie i istotę zaślubin.

Wskazał na ten moment dzisiejszej liturgii, kiedy każda z kandydatek – na znak świadomego i całkowitego poświęcenia się Bogu – wkłada swoje ręce w dłonie biskupa. „Na tę miłość, gotową do całkowitego poświęcenia siebie, spoglądamy dziś w kontekście przywileju Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny” – podkreślił i wyjaśnił, że widzialnym znakiem zaślubin są towarzyszące do końca życia konsekrowanym dziś kobietom obrączki.

„To jest decyzja na całe życie, swoimi skutkami sięgająca poza granice doczesności. Obrączka ma kształt kolisty, nie ma ani początku, ani końca, nie można tych punktów wyraźnie określić. Jest to znak nowej relacji nie mającej końca, opartej na miłości i wierności. Noszenie obrączki jest znakiem przynależności do osoby wybranej, z którą człowiek pragnie spędzić życie razem aż do śmierci” – dodał biskup i przypomniał, że obrączkę zakłada się na palec serdeczny. „Ponieważ anatomia człowieka uczy, że od palca serdecznego lewej ręki prowadzi specjalna żyła prowadząca prosto do serca. W niektórych krajach, mając na względzie racje historyczne i kulturowe, nadal zakłada się obrączkę na lewą rękę. W naszej kulturze jest zwyczaj nakładania na prawą rękę, ale zawsze na palec serdeczny” – zaznaczył, zwracając uwagę na głęboką treść zaślubin.

Po homilii i odśpiewaniu Litanii do Wszystkich Świętych biskup przyjął od kandydatek potwierdzenie gotowości trwania w dziewictwie poświęconym Bogu i w służbie Kościołowi.

Panie, które włączono do grona dziewic konsekrowanych, przyjęły z rąk biskupa symbole: obrączkę – znak zaślubin z Chrystusem, oraz brewiarz – narzędzie osobistego uświęcenia przez modlitwę.

Dziewice konsekrowane – Antonina Róża Kotowska i Bożena Jolanta Siuda – pochodzą z dwóch bielskich parafii – Opatrzności Bożej i św. Józefa na Złotych Łanach. Przygotowywały się do tej decyzji poprzez formację duchową oraz indywidualne kierownictwo duchowe. Osobą odpowiedzialną za ich formację był o. Innocenty Kiełbasiewicz. W podniosłej uroczystości uczestniczyli krewni i przyjaciele kobiet.

„Dziękujemy wszystkim z całego serca za udział w tej tak ważnej dla nas uroczystości” – powiedziała na koniec jedna z konsekrowanych dziewic, wyrażając wdzięczność za duchową formację i modlitewne wsparcie.

Pierwsza w historii diecezji bielsko-żywieckiej konsekracja dziewicy odbyła się w Zwiastowanie Pańskie, 8 kwietnia 2013 r., w kurialnej kaplicy. Czystość ślubowała przed Bogiem jedna kobieta. Kolejna taka uroczystość sprawowana była w bazylice hałcnowskiej 22 kwietnia 2017 r. Decyzję o zaślubieniu Chrystusa podjęły w obecności biskupa pomocniczego cztery młode kobiety. 23 czerwca 2019 r. bp Greger przewodniczył w żywieckiej konkatedrze trzeciemu w historii diecezji obrzędowi konsekracji dziewic, z udziałem dwóch kobiet.

Więcej (zdjęcia) na: www.diecezja.bielsko.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda