Home WiadomościZ kraju Biskup Ryś prowadzi wyjątkową nowennę jasnogórską

Biskup Ryś prowadzi wyjątkową nowennę jasnogórską

Redakcja

Specjalna nowenna jasnogórska przed głównymi obchodami 300-lecia koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej prowadzona jest przez bpa Grzegorza Rysia

, biskupa pomocniczego arch. krakowskiej, przewodniczącego Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterstwa Episkopatu Polski, znanego i cenionego ewangelizatora.

Cykl rozważań głoszony jest podczas codziennych Mszy świętych o godz. 18.30 na Szczycie jasnogórskim. Rozpoczął się w czwartek, 17 sierpnia na Jasnej Górze, a zakończy w piątek, 25 sierpnia, w wigilię uroczystości Najśw. Maryi Panny Częstochowskiej. W Eucharystiach każdego dnia uczestniczą m.in. wierni częstochowskich parafii, przybywający w pieszych pielgrzymkach. „Koronowana Służebnica. 9 spotkań z Maryją” – to tytuł tegorocznej jasnogórskiej nowenny.

„Przez te dziewięć kolejnych dni będziemy z uwagą patrzeć na obraz Matki Bożej Częstochowskiej i wokół Niej tak naprawdę koncentrować nasze myślenie, naszą medytację, odczytywać prawdy najważniejsze dla naszej wiary” – rozpoczął bp Grzegorz Ryś.

W pierwszej homilii nowennowej kaznodzieja skupił się na wizerunku Matki Bożej. „Szczególna prawda o osobie Maryi, o Jej duchu, jest zawarta szczególnie w Ewangelii św. Łukasza, i w tym sensie każdy wizerunek maryjny, jeśli tylko chce być wizerunkiem prawdziwym, musi być wizerunkiem Łukaszowym. To jest to ziarno niezwykłej prawdy, która się kryje w tradycji tych wizerunków, takich właśnie jak Obraz Jasnogórski, o których mówimy, że są wykonane ręką Łukasza”.

Bp Grzegorz Ryś wskazuje, że w portrecie zarysowanym przez św. Łukasza na pierwsze miejsce wybija się relacja Maryi do Słowa Bożego. Ona zbiera wszystkie słowa przychodzące od Boga, by stały się syntezą, sumą. „Maryja ma też doświadczenie ze słowem, które jest trudne, które wymaga pewnej pracy, nie od razu widzisz jego sens, czasem się musisz przez to słowo przebić (…) Jest pokusa zostawić takie słowo – wyjaśnił biskup – Maryja zachowuje słowo w sercu, także to niezrozumiałe, z taką nadzieją, że będzie moment, kiedy to słowo stanie się zrozumiałe, kiedy się stanie jasne”.

„Dalej kiedy Łukasz pisze o sercu, że Maryja zachowywała słowo w sercu, to mówi o tym, że przyjmowała słowo w doświadczeniu miłości, i to jest coś niesłychanie pięknego. Narzędziem przyjmowania słowa od Boga w nas jest nie tylko rozum, ale właśnie serce, to znaczy miłość – podkreślił bp Ryś – Wtedy znam słowo Boga, kiedy je pokochałem”.

„Prośmy Maryję, żeby to Jej doświadczenie wiary, stało się naszym doświadczeniem osobistym, byśmy przyjęli słowo, zachowali je we wnętrzu, w doświadczeniu serca, w miłości, i byśmy je urodzili w czyn” – powiedział na zakończenie bp Grzegorz Ryś.

17 sierpnia, czwartek

posłuchaj kazania bpa Grzegorza Rysia – całość

zobacz na kanale youtube Jasnej Góry:

– kazanie bpa Grzegorza Rysia – całość: www.youtube.com

– kazanie bpa Grzegorza Rysia – skrót: www.youtube.com

*

Do przeżycia nowenny paulini zapraszają specjalnym video-spotem: www.youtube.com

„Bądźmy razem, dajmy się poprowadzić Maryi. Niech Ona nas pouczy o tym, co istotne w Ewangelii” – zaprasza na nowennę bp Grzegorz Ryś.

„Koronowana Służebnica” – taki jest tytuł nowenny. Czym będzie to wydarzenie? „To rekolekcje o Matce Paradoksów Ewangelicznych. Każdego dnia podejmowane będą inne tematy: Maryja Łukaszowa, Hodegetria, Czarna Madonna, Teotokos (Bogurodzica), Nowa Ewa, Matka Bolesna, Pośredniczka, Koronowana Służebnica, Królowa Polski – mówi o. Tomasz Tlałka z jasnogórskiego klasztoru.

Oprócz wieczornych rozważań, kazania zatytułowane „Koronowana Służebnica” głoszone są przez bpa Grzegorza Rysia także podczas codziennych Mszy św. celebrowanych o godz. 6.00 i 11.00 w Kaplicy Matki Bożej.

Nie tylko pielgrzymi na Jasnej Górze, ale także internauci mogą brać udział w tym wydarzeniu. Transmisja odbywa się online, między innymi na portalu Stacja7. Codziennie wieczorem jest udostępniane całe rozważanie na kanale youtube – Jasna Góra Klasztor Ojców Paulinów. A kolejnego dnia rano, ojcowie paulini opublikują dodatkowo 3-minutowy skrót video wieczornej homilii.

Organizatorzy wraz z ks. bp Grzegorzem Rysiem zapraszają serdecznie dziennikarzy oraz internautów do publikowania tych rozważań w swoich kanałach oraz mediach społecznościowych. Za pośrednictwem Radia Jasna Góra możliwa będzie także transmisja radiowa.

Tegoroczne święto 26 sierpnia – Uroczystość Najśw. Maryi Panny Częstochowskiej – połączone będzie z głównymi uroczystościami jubileuszowymi 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Pani Jasnogórskiej. Obchody Jubileuszu w sobotę, 26 sierpnia odbędą się z udziałem najwyższych władz kościelnych i państwowych oraz tysięcy pielgrzymów. Suma odprawiona zostanie o godz. 11.00 na Szczycie jasnogórskim. Eucharystii przewodniczyć ma abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce, a homilię wygłosi abp Wojciech Polak, Prymas Polski.

Apelem Jasnogórskim o 21.00 rozpocznie się wielkie widowisko historyczno-muzyczne „Jasna Góra – Polska Kana” przygotowane przez Telewizję Polską, i transmitowane w pr. 1 TVP.

Na Jasnej Górze od roku trwają przygotowania do obchodów 300-lecia koronacji Matki Bożej. Liczne inicjatywy ojców paulinów przyciągnęły przed Cudowny Obraz tłumy Polaków i pielgrzymów z całego świata. W przygotowania obchodów zaangażowali się także internauci, przesyłając m.in. swoje zdjęcia, by utworzyć Selfie dla Maryi – Mozaikę Obrazu Jasnogórskiego ze zdjęć i duchowych darów dla Maryi. Na Jasną Górę napłynęło ok. 18 tys. zdjęć w formie papierowej z duchowymi darami do tzw. „Żywej Korony Maryi”.

*

Jak co roku, na nowennę jasnogórską zaproszeni są w szczególny sposób mieszkańcy Częstochowy. Każdego dnia na Jasną Górę przybywają delegacje z poszczególnych parafii częstochowskich.

Kalendarz udziału parafii częstochowskich w nowennie jasnogórskiej przedstawia się następująco:

czwartek, 17 VIII, godz. 18.30
Parafie:
Św. Franciszka z Asyżu
Nawrócenia św. Pawła
NMP Wspomożenia Wiernych
Św. Józefa Oblubieńca NMP
Św. Jana Chrzciciela
Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Św. Kaspra del Bufalo

piątek, 18 VIII, godz. 18.30
Parafie:
Św. Antoniego z Padwy
Św. Andrzeja Świerada i Benedykta
Św. Jacka
Św. Zygmunta
Św. Jana z Dukli
Niepokalanego Poczęcia NMP
Narodzenia Pańskiego

sobota, 19 VIII, godz. 18.30
Parafie:
Św. Barbary
Św. Wojciecha BM
Św. Elżbiety Węgierskiej
Św. Jana Kantego
Miłosierdzia Bożego
Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel
Zesłania Ducha Świętego

niedziela, 20 VIII, godz. 18.30
Parafie:
Św. Kazimierza
Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej
Najświętszego Serca Pana Jezusa
Świętej Rodziny
Św. Pierwszych Męczenników Polski
Przemienienia Pańskiego
Św. Kingi

poniedziałek, 21 VIII, godz. 18.30
Parafie:
Św. Stanisława BM
NMP Królowej Polski
Niepokalanego Serca NMP
Św. Andrzeja Boboli
Opatrzności Bożej
Św. Rafała Kalinowskiego

wtorek, 22 VIII, godz. 18.30
Parafie:
Św. Stanisława Kostki
Św. Urszuli Ledóchowskiej
Św. Brata Alberta Chmielowskiego
Św. Judy Tadeusza
Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa
Św. Apostołów Piotra i Pawła

środa, 23 VIII, godz. 18.30
Parafie:
Wniebowstąpienia Pańskiego
Podwyższenia Krzyża Świętego
Św. Jadwigi Śląskiej
Św. Maksymiliana
Św. Teresy od Dzieciątka Jezus
Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza
Św. Jadwigi Królowej

czwartek, 24 VIII, godz. 19.00
Parafie:
Św. Jana Sarkandra
Św. Floriana
Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej
Św. Jakuba
Św. Melchiora Grodzieckiego
Św. Siostry Faustyny Kowalskiej

piątek, 25 VIII, godz. 19.00
– uczestniczą wszystkie parafie Częstochowy oraz pielgrzymki z archidiecezji przybyłe na Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej

*

Nota:
– W świetle obowiązującego prawa należy zwrócić się pisemnie do Prezydenta Miasta o pozwolenie na przemarsz grupy zorganizowanej poruszającej się ulicami Częstochowy, prosząc o zabezpieczenie trasy przejścia.
– Księża Proboszczowie zachęcą swych parafian do udziału w nowennie. Ze względu na transmisję radiową msze św. rozpoczną się w dniach 17-23 VIII br. o godz. 18.30, a w dniach 24 i 25 VIII br. o godz. 19.00.
– 24 sierpnia należy udekorować trasę procesji maryjnej, Aleje Najświętszej Maryi Panny, kościoły i plebanie Częstochowy. Zachęćmy wiernych do udekorowania okien i balkonów.
– 25 sierpnia w wigilię uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej uroczyste nieszpory w Bazylice Archikatedralnej o godz. 17.00, a po nich procesja maryjna na Jasną Górę. Msza św. przed Szczytem Jasnogórskim zakończy wigilijne nabożeństwo.

bp Andrzej Przybylski,
Wikariusz Generalny
1 sierpnia 2017 r.

oprac. BPJG

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda