Home WiadomościZ kraju Biskupi obradują na Jasnej Górze

Biskupi obradują na Jasnej Górze

Redakcja

Na Jasnej Górze w poniedziałek, 25 sierpnia, biskupi kierujący diecezjami spotkali się na obradach Rady Biskupów Diecezjalnych.

Spotkanie biskupów jest poświęcone m.in. podsumowaniu Międzynarodowej Konferencji nt. nadużyć seksualnych wobec osób nieletnich, sprawom bioetycznym, w tym statusowi embrionu ludzkiego, a także obchodom 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

O godz. 11.00 z przedstawicielami mediów na briefingu spotkał się ks. Józef Kloch, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

„Trzy tematy chcę podkreślić w czasie dzisiejszego spotkania Rady Biskupów Diecezjalnych. Pierwsze to są zagadnienia bioetyczne, one nam towarzyszą od dłuższego czasu, w dokumentach, które wydaje Rada Ekspertów przy Konferencji Biskupów, i w naszym życiu codziennym ciągle spotykamy się z zagadnieniami bioetycznymi, stąd też to zagadnienie będzie omawiane i dzisiaj, zwłaszcza status embrionu ludzkiego, to jest temat do omówienia przez biskupów – mówił ks. Józef Kloch – Kwestia druga: pod koniec czerwca w Krakowie odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa na temat ochrony dzieci i młodzieży. Biskupi wysłuchają relacji z tej konferencji. To jest ważny i istotny krok, jednocześnie jeden z elementów pokazywania, że stawiamy czoło tak, jak potrafimy, zagadnieniu ochrony dzieci i młodzieży. I również to zagadnienie stało się przedmiotem refleksji naukowej, ale nie tylko – jak pewnie Państwo wiedzą, odbyło się tam nabożeństwo przebłagalne za grzechy pedofilii w Kościele. I rzecz trzecia: 1 września obchodzić będziemy 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Kontekstem, który ciągle nam towarzyszy, jest wojna na Ukrainie, ale również prześladowania chrześcijan w Iraku i w Syrii, a także konflikt, który trwa w Ziemi Świętej. Nikt z nas na pewno rok temu nie przypuszczał, że będzie powtarzane sformułowanie ‘III wojna światowa’, niestety ono towarzyszy nam coraz częściej. I to jest też kontekst 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik ukraińskiego Kościoła Grecko-katolickiego, dosłownie dwa dni temu skierował do wszystkich ludzi dobrej woli na całym świecie gorący apel o modlitwę o pokój, ale jednocześnie o skuteczne działania na rzecz pokoju. Napisał w tym liście, że losy samolotu malezyjskich linii lotniczych ewidentnie, pokazują co może się stać, jeśli działania terrorystyczne byłyby prowadzone. Stąd jego ogromny apel do przywódców państw, do przywódców religijnych i do wszystkich ludzi dobrej woli o skuteczne działania przeciwdziałające wojnie na Ukrainie”.

Rzecznik Episkopatu poinformował, że z okazji obchodów 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej do Polski przybędzie przewodniczący Episkopatu Niemiec kard. Reinhard Marx, by wspólnie z przewodniczącym Episkopatu Polski abp. Stanisławem Gądeckim celebrować w katedrze gliwickiej 31 sierpnia Mszę św. i modlić się o pokój. 1 września kard. Marx odwiedzi Warszawę, gdzie spotka się z metropolitą warszawskim kard. Kazimierzem Nyczem, złoży wizytę przy grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki i odwiedzi Muzeum Powstania Warszawskiego.

„Możemy się spodziewać specjalnego dokumentu biskupów, tutaj z Jasnej Góry, z racji 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej – podkreślał ks. Kloch – Jak się domyślam, mówić będzie o okropieństwach wojny. Dzisiejsze współczesne pokolenie na szczęście nie pamięta tych czasów, w zasadzie wiele pokoleń Polaków już nie pamięta tych czasów. I trzeba niestety o tym przypominać, czym jest wojna – to nie jest wirtualna wojna na ekranie, to nie jest wojna jedynie w obiektywie kamery. 1400 km od Warszawy prowadzone są prawdziwe działania wojenne i giną ludzie. Myślę, że to będzie kontekst tego dokumentu”.


W przerwie obrad z dziennikarzami spotkał się abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Przypomniał, że jednym z głównych tematów obrad są sprawy bioetyczne, w tym status embrionu ludzkiego. „Gdy idzie o kwestie bioetyczne, to one dotykają czegoś, co z punktu widzenia nauki katolickiej jest od dawna określone, status embrionu ludzkiego jest od dawna określony. Niemniej jednak, ponieważ dzisiaj zderzają się dwie wizje świata w sposób bardzo ostry, ta wizja chrześcijańska i niechrześcijańska; w związku z tym, że właściwie nowy czas, w którym żyjemy, zdaje się przynosić ogólne zamieszanie w wizji człowieka i antropologii ludzkiej, dlatego Komitet od Spraw Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski przygotował wstępny projekt omówienia statusu embrionu ludzkiego i eksperymentach na embrionach ludzkich, który ma być wstępem do szerszego dokumentu” – powiedział abp Gądecki. Dodał, że dokument, który został dziś przedstawiony, zostanie rozesłany do wiadomości wszystkich biskupów w Polsce. „On jest tylko punktem wyjścia do szerszego rozważenia kwestii, które dzisiaj są tak rozległe i rozbudowane, i jednocześnie tak rozbieżne, że właściwie ta wizja pro-life i pro-choice jest nie do pogodzenia”.

Na pytanie dziennikarza TVP, czy zdaniem biskupów nie nadszedł czas, by Kościół był nieco bardziej postępowy w sprawach bioetycznych, zwłaszcza jeśli chodzi o in vitro, przewodniczący Episkopatu zdecydowanie odpowiedział: „W żadnej mierze. Kościół jest postępowy wtedy, kiedy jest wierny Ewangelii, a jest niepostępowy wtedy, kiedy od Ewangelii odchodzi. W kwestii in vitro mamy do czynienia ze skrajnym uprzedmiotowieniem człowieka, gdzie wizja chrześcijańska zostaje całkowicie zachwiana. Człowiek jest potraktowany w sposób zupełnie przedmiotowy. Kwestia in vitro jest nie do pogodzenia z katolicką nauką, która mówi o tym, że człowiek jest tym owocem miłości ludzkiej, człowiek nie może być przedmiotem manipulacji, ani produkcji zwierzęcej”.

za Centrum Ochrony Dziecka

Jednym z punktów dzisiejszych obrad było sprawozdanie z międzynarodowej konferencji nt. „Jak rozumieć i odpowiedzieć na wykorzystanie seksualne małoletnich w Kościele”, która odbyła się w czerwcu na Akademii Ignatianum w Krakowie. Abp Stanisław Gądecki poinformował, że podczas dzisiejszych obrad księża biskupi zgodzili się na wsparcie Centrum Ochrony Dziecka przy Akademii Ignatianum w Krakowie, założonego przed rokiem przez o. Adama Żaka SJ, koordynatora KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży. Przewodniczący Episkopatu powiedział, że została podjęta decyzja „o wyjściu naprzeciw prośbom o. Żaka, żeby stworzyć przynajmniej cztery ośrodki w całej Polsce, które by zbierały zgłoszenia osób poszkodowanych. (…) Księża biskupi zgodzili się jednomyślnie na wsparcie tego Centrum, które stworzył o. Żak, i które ma służyć kwestii przemocy w stosunku do nieletnich. Na następnej konferencji w październiku chcemy od o. Żaka otrzymać projekt statutów tych ośrodków, budżet – ile potrzebuje, aby mógł rozwinąć w sposób spokojny i autentyczny swoje Centrum tak, aby ono służyło ofiarom w całej Polsce”.

o rocznicy II wojny światowej

Abp Stanisław Gądecki poinformował również, że owocem dzisiejszych obrad będzie komunikat, poświęcony 75. rocznicy wybuchu wojny. „Chcielibyśmy w tym komunikacie zwrócić uwagę na główne przyczyny wojen i na główne przyczyny pokoju, bo to ostatecznie jest wezwanie do pokoju na świecie, które płynie przy okazji tej rocznicy” – powiedział ks. arcybiskup. Jak poinformował ks. Józef Kloch, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, dokument związany z 75. rocznicą wybuchu II wojny światowej (zamiast komunikatu po obradach Rady Biskupów Diecezjalnych) zostanie opublikowany 30 sierpnia.

za chrześcijan na Bliskim Wschodzie

Specjalnym gościem obradujących na Jasnej Górze biskupów jest abp Jean Sleiman, arcybiskup łaciński Bagdadu. Jutro w Kościele w Polsce obchodzony będzie Dzień Modlitwy za Prześladowany Kościół na Bliskim Wschodzie, zwłaszcza za tych, którzy giną w Syrii i w Iraku. Ks. arcybiskupowi towarzyszył ks. Waldemar Cisło, kierujący w Polsce Papieskim Stowarzyszeniem „Kościół w Potrzebie”. Abp Jean Sleiman wyraził wdzięczność Episkopatowi Polski i Stowarzyszeniu za wrażliwość, i zorganizowanie Dnia Modlitwy za prześladowanych chrześcijan. Przypomniał, że w Iraku trwa tragedia humanitarna – 100 tys. osób musiało opuścić swoje domy, i nie ma dachu nad głową i środków do życia. „Wszystkie wspólnoty w Iraku cierpią z powodu tego terroryzmu, który państwo islamskie wprowadza. Największymi ofiarami tego terroru islamistycznego są chrześcijanie i jazydzi” – stwierdził abo Sleiman. Podkreślił również bardzo ciężką sytuację chrześcijan w Iraku. „To miejsce było do tej pory uznawane jako bardzo bezpieczne dla chrześcijan. Ale z tego, w cudzysłowiu nieba, przekształciło się piekło. Drugie co do wielkości miasto Iraku Mosul jest wyczyszczone z chrześcijan poprzez inwazję terroryzmu islamskiego. Wiele kościołów zostało sprofanowanych, wiele jest zniszczonych, wiele zostało zamkniętych, ponieważ nie ma się już tam kto modlić. Ufam, że wysiłki wspólnoty międzynarodowej i wszystkich ludzi dobrej woli doprowadzą do tego, że ISIS (Islamskie Państwo w Iraku) będzie zatrzymane. Ojciec Święty powiedział wyraźnie: agresor musi być zatrzymany. I tu już jest sprawa Organizacji Narodów Zjednoczonych, żeby podjęła wysiłki, aby to uczynić. Ufamy, że wspólnota międzynarodowa podejmie bardziej intensywne wysiłki, żeby to wszystko zatrzymać”.

We wtorek 26 sierpnia z udziałem Episkopatu odbędą się na Jasnej Górze uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej.

o. Stanisław Tomoń 
BPJG/ dr, mn 

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda