Home WiadomościZ kraju Bł. Honorat w Zakroczymiu po 125 latach

Bł. Honorat w Zakroczymiu po 125 latach

Redakcja

W sobotę, 16 września do klasztoru kapucynów w Zakroczymiu przybyły z sanktuarium w Nowym Mieście nad Pilicą relikwie bł. Honorata Koźmińskiego – 125 lat po tym, jak 9 czerwca 1892 roku, zmuszony przez władze rosyjskie, opuścił on klasztor zakroczymski, aby udać się do Nowego Miasta.

O godzinie 16.30 relikwie zostały wprowadzone do kościoła przez ks. dziekana Andrzeja Redmera, br. Wojciecha Sugiera, gwardiana zakroczymskiego, oraz dwóch innych braci. Po odmówieniu różańca z rozważaniami bł. Honorata została odprawiona Msza Święta ku czci Błogosławionego. Przewodniczył jej br. Paweł Szymala, delegat kapucynów w Turcji, a koncelebrowało 10 kapłanów, w większości uczestników rekolekcji zakonnych w Centrum Duchowości „Honoratianum”. Na początku liturgii gwardian odczytał list z wyrazami duchowej łączności od premier Beaty Szydło. W swojej homilii br. Paweł podkreślił wielkie, trwałe owoce Bożego dzieła, którego dokonał o. Honorat. W Zakroczymiu i w Nowym Mieście nie mógł on apostołować swobodnie, musiał działać w ukryciu przez konfesjonał i założone przez siebie zgromadzenia. Podobnie kapucyni w Turcji, w kraju w ogromnej większości muzułmańskim, muszą apostołować w ukryciu, z roztropnością, stopniowo prowadząc do wiary tych, którzy otwierają się na Jezusa Chrystusa. Po Mszy Świętej, w której uczestniczyło ok. 120 osób, do godziny 20.00 trwała prowadzona przez siostry wspomożycielki dusz czyśćcowych Godzina święta – adoracja Najświętszego Sakramentu, połączona z rozważaniem słów bł. Honorata, pełnych miłości do Boga i Maryi Niepokalanej.

W niedzielę na Mszach Świętych zakroczymscy kapucyni głosili kazania o bł. Honoracie. Po Mszy o 10  relikwie zostały przeniesione w procesji do kościoła parafialnego, gdzie o godzinie 12, pod przewodnictwem delegata biskupa płockiego, ks. infułata Wojciecha Góralskiego, rozpoczęła się Eucharystia. Zbiegło się w niej dziękczynienie za bł. Honorata, parafialny odpust Podwyższenia Krzyża Świętego oraz dożynki parafialne. Ks. profesor Góralski zauważył, że Błogosławiony przypomina nam o powołaniu wszystkich nas ochrzczonych do świętości. O. Honorat odznaczał się wielkimi cnotami, w tym także heroizmem w znoszeniu cierpienia. Pod koniec jego życia było ono spowodowane przez niesłuszne oskarżenia o sprzyjanie ruchowi mariawitów.  

Na Mszy Świętej śpiewał, podobnie jak o godzinie 10, chór zakroczymski „Gregorianie”. Po uroczystościach w kościele relikwie odwieziono do kaplicy sióstr wspomożycielek dusz czyśćcowych w Zakroczymiu. O godzinie 16 relikwie ponownie umieszczono w kościele kapucynów.

Niezwykłe wydarzenie, jakim było nawiedzenie relikwii bł. Honorata w zakroczymskim kościele kapucynów, zakończyła Godzina święta prowadzona przez wspólnotę Franciszkańskiego Zakonu Świeckich przy klasztorze. Po niej gwardian, br. Wojciech Sugier, odmówił modlitwę o kanonizację o. Honorata. Relikwie pozostawały w kaplicy Centrum Duchowości „Honoratianum” do wtorku rano, kiedy opuściły Zakroczym, aby powrócić do Nowego Miasta nad Pilicą.

Łaski, których Pan Jezus udzielił za wstawiennictwem Błogosławionego podczas nawiedzenia, są tajemnicą serc wielu jego uczestników.

Za: www.kapucyni.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda