Home WiadomościZ kraju Bł. Władysław z Gielniowa trzy razy ogłaszany patronem Warszawy

Bł. Władysław z Gielniowa trzy razy ogłaszany patronem Warszawy

Redakcja

Właśnie w tych dniach minęło 60 lat od ogłoszenia po raz trzeci bł. Władysława z Gielniowa patronem stolicy.

19 grudnia 1962 r. papież Jan XXIII na prośbę Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego ogłosił bł. Władysława (1440 – 1505),  głównym patronem Warszawy.

O. Krystian Olszewski , gwardian Sanktuarium św. Antoniego w Radecznicy na zakończenie mszy świętej transmitowanej w Internecie: o godz. 7.00 rano 19 bm. powiedział: „Bł. Władysław z Gielniowa to wyjątkowy święty i tylko on był ogłoszony trzy razy patronem ”.

Według informacji o. Krystiana Olszewskiego, bł. kard. Stefan Wyszyński miał wielkie życzenie , aby patron Warszawy był kanonizowany na Millenium Chrztu Polski w 1966 r. z uwagi na wielowiekowy kult.

Bernardyni przygotowali wówczas „positio”, jednak nie doszło do tego wydarzenia, być może z uwagi na internowanie w tamtych latach bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.

W jednym z kazań bł. Stefan Wyszyński o bł. Władysławie z Gielniowa mówił: „Bernardyn Władysław wiedział dobrze, że Polacy nie gęsi język, ale swój język mają. Po nim właśnie powtarzał Rej.”

Bł. Władysław z Gielniowa pozostawił po sobie utwory muzyczne i literackie w języku łacińskim i polskim. Jego spuścizna do dziś fascynuje muzyków i poetów.

Od śmierci o. Władysława przez wieki lud Warszawy gromadził się na modlitwach w kościele bernardynów p.w. św. Anny przy grobie o. Władysława z Gielniowa , oddając mu cześć, jaka jest należna świętym i prosząc o cuda, oddalenie nieszczęść i uzdrowienia z chorób .

Osobami, które doznały łaski uzdrowienia byli dwaj synowie króla Zygmunta III Wazy.

Dlatego też, 15 czerwca 1604 r. Senat Warszawy w dowód wdzięczności uczynił o. Władysława z Gielniowa opiekunem i patronem Warszawy .

Po raz drugi patronem miasta o. Władysław został ogłoszony na prośbę wiernych dekretem oficjała warszawskiego ks. Stefana Wierzbowskiego w 18 kwietnia 1705 r .

Przedtem, kiedy to wokół Warszawy zaraza dziesiątkowała ludzi wierni prosili biskupa Wierzbowskiego , aby do istniejących już patronów i obrońców przed zarazą, dodać świętego bł. Władysława z Gielniowa. Patronami tymi byli: NM Panna Łaskawa u pijarów, św. Roch w kościele św. Krzyża i św. Stanisław Kostka u jezuitów.

Biskup Wierzbowski zgodził się i nakazał publiczne procesje i suplikacje.

Pierwsza procesja z obrazem świętego Władysława, jak wówczas mówiono o ojcu Władysławie przeszła 4 maja 1705 r. tj. dzień śmierci bernardyna. Nabożeństwa, miały miejsce przez całą oktawę. Zaraza ustała, ale w trzy lata później, tj. 27 kwietnia 1708 r. bp. Wierzbowski nakazał podobne nabożeństwo , również z oktawą.

Wznowiono w 1724 roku proces kanoniczny o cudach, które prowadził wyznaczony przez Rzym bp. Jan Tarło, komisarz apostolski i ks. Michał Barankiewicz eksprowincjał bernardynów. W przyspieszeniu procesu Istniały przeszkody, jak np. bezkrólewia, które powodowały, że nie było króla, który mógłby wnieść petycję do Rzymu.

Jednak w kościele bernardyńskim trwały publiczne nabożeństwa do o. Władysława. Uczestniczyli w nich mieszkańcy zamku królewskiego, jak np. pobożna żona Augusta III . Nabożeństwa celebrowali biskupi i kanonicy, jak kan. Zdzieborski, bp. Grzegorzewski, bp. łucki Wołlowicz, Oni też wygłaszali kazania na cześć o. Władysława.

W 1748 roku księża mieli już nowe listy od króla z Drezna i bp. poznański , książę Czartoryski wniósł do stolicy apostolskiej prośbę o kanonizację o. Władysława.

Benedykt XIV wydał urzędowy akt beatyfikacji 11 lutego 1750 r.

Pierwsze nabożeństwo na część bł. Władysława odprawione zostało 3 sierpnia 1750 r. Nabożeństwo celebrowali biskupi. Uczestniczyła w nim królowa i tłumy wiernych.

Natomiast już w 1753 r. Klemens XIII ogłosił bł. Władysława z Gielniowa patronem Królestwa Polskiego i Litwy. Stolica apostolska nakazała święto patrona obchodzić z oktawą .

W kościele św. Anny zawiązywały się bractwa i skupiały cechy, jak Bractwo św. Anny, Bractwo Drogi Krzyżowej, cech Kowalów, woźniców, itd. Które przekształcały się w bractwa świętych, jak św. Stanisława czy św. Jana Nepomucena.
Większe nabożeństwa celebrowali tutaj biskupi, a procesjom towarzyszyły zakony, bractwa i tłumy ludzi. Odbywały się dysputy pomiędzy uczonymi duchownymi.

Bernardynów cenili jezuici litewscy , którzy 14 lipca 1726 r. wystawili w kościele św. Anny panegiryk na cześć św. Bonawentury, a następnie rokrocznie odbywali tutaj dysputy.

Dobrodziejami klasztoru na przestrzeni wieków byli możni fundatorzy i czciciele bł. Władysława z Gielniowa jak królowie, królowe, księżna Anna Mazowiecka, królowa Anna Jagiellonka, król Stefan Batory, kanclerz Kryski, wdowa po kanclerzu, książę Jerzy Lubomirski, wojewoda krakowski, ordynatowa Zamojska, Stanisław Potocki, jak też mieszczanie, ,m. in. niejaki Kwieciński, który oprócz wsparcia finansowego domurował w 1778 r. kaplicę NM Panny Sokalskiej.

Bernardyni otrzymali wtedy od władz Rzeczpospolitej i Warszawy potwierdzenie własności wszelkich dóbr w Warszawie.
Rozbiory i zabory Polski, kasaty klasztorów bernardyńskich, w tym wspólnoty bernardynów przy kościele św. Anny w 1864 r. były wielką krzywdą dla prowadzenia procesu kanonizacyjnego, jednak kult bł. Władysława nieprzerwanie istniał.
Warszawa obchodziła uroczyście jubileusz 400 – lecia śmierci bł. Władysława z Gielniowa w 1905 roku. Uroczystości organizował proboszcz kościoła św. Anny ks. Henryk Fiatowski, rektor kościoła św. Anny na polecenie arcybiskupa warszawskiego Wincentego Chościak – Popiela.

Na wzmiankę zasługuje fakt, że w najstarszym warszawskim kościele p.w. Niepokalanego Poczęcia NM Panny i Św. Katarzyny na Służewie możemy oglądać aż dwa siedemnastowieczne obrazy z wizerunkiem bł. Władysława z Gielniowa.
Dzisiaj Patron Warszawy odbiera swój kult w całej Polsce w klasztorach bernardyńskich.

Wierni kilka razy w miesiącu modlą się w kościele św. Anny o kanonizację bł. Władysława z Gielniowa. Ojcowie bernardyni przyjeżdżają tutaj właśnie z różnych bernardyńskich klasztorów kilkakrotnie w miesiącu i wraz z księżmi akademickimi odprawiają mszę świętą z modlitwą o kanonizację swego współbrata.

Na Ursynowie Natolinie od 1988 roku istnieje wielka, ok. 30 – tysięczna parafia p.w. Bł. Władysława z Gielniowa , gdzie w każdy poniedziałek odprawiana jest nowenna ku czci bł. Władysława z Gielniowa.

O kanonizację patrona Warszawy i patrona Polski modlą się także mieszkańcy parafii w Gielniowie k/ Radomia.

Anna Dziemska

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda