Home WiadomościZ kraju Błogosławieństwo ołtarza i kaplicy

Błogosławieństwo ołtarza i kaplicy

Redakcja

W Domu Prowincjalnym Sióstr św. Jadwigi w Katowicach-Bogucicach ks. abp Wiktor Skworc poświęcił nowy ołtarz oraz kaplicę.

– Ponieważ przy ołtarzu czci się pamiątkę Pana i rozdziela wiernym Jego Ciało i Krew pisarze Kościoła widzieli w ołtarzu znak samego Chrystusa. Stąd wywodzi się twierdzenie: Ołtarz jest Chrystusem – mówił siostra komentatorka przed rozpoczęciem uroczystej liturgii.

Witając wszystkich zebranych na liturgii ks. Łukasz Radecki, kapelan sióstr, zacytował fragment nauczania św. Jana Chryzostoma mówiący o tym, że należy zadbać o czystość duszy, której wyrazem ma być piękna świątynia. – Zachęcam do tego, aby zadbać o tamto [duszę – przyp. red.] i tego [świątynię – przyp. red.] nie zaniedbywać – mówił.

Metropolita katowicki podziękował serdecznie siostrom za trud jaki podjęły, aby odnowić zakonną kaplicę. – Te dzisiejsze wydarzenia dostrzegam w pewnym kontekście wydarzeń. Jest to mianowicie kontynuacja tego, co miało miejsce w zeszłą niedzielę, w Trzebnicy, u grobu św. Jadwigi. Tam dziękowaliśmy za tę postać – mówił.

– Naszym powołaniem jest wpisywać się w historię zbawienia, która trwa, która się dokonuje, która się uaktualnia. W sposób szczególny ona się aktualizuje w godzinie Eucharystii. To jest zawsze powrót do Wieczernika, do polecenia Chrystusa: to czyńcie na moja pamiątkę. Jest to także powrót do dnia Pięćdziesiątnicy, bo to właśnie w Wieczerniku rodzi się Kościół – mówił metropolita górnośląski podczas homilii.

Hierarcha przypomniał, że w „przestrzeni sakralnej prezbiterium są dwa ważne punkty odniesienia: to stół słowa i stół ofiary”. – Niech ten ołtarz i ta ambona będzie dla was punktem odniesienia. Punktem odniesienia w waszym życiu duchowym, w waszym życiu modlitwy, byście wzrastały coraz bardziej ku temu co nazywamy świętością, doskonałością chrześcijańską, która polega na upodobnieniu do Jezusa Chrystusa, w waszym przypadku szczególnie w charyzmacie służby ubogim – mówił abp Skworc.

Metropolita katowicki zachęcił także wszystkich zebranych w kaplicy, aby po zakończonej liturgii złożyli pocałunek na ołtarzu. – Wszak jest to pocałunek złożony samemu Chrystusowi – mówił.

– Wdzięcznym sercem stajemy dzisiaj wobec Bożej Opatrzności, która pozwoliła nam zrealizować pragnienia naszych serc – odnowić naszą zakonną kaplicę. Trud modlitwy i pracy wielu sióstr zaowocował, Bóg go pobłogosławił (…). Ale chcemy, żeby ta odnowa kaplicy zaowocowała naszą wewnętrzną przemianą na większą chwałę Boga – mówiła s.M. Rafaela, przełożona prowincjalna dziękując ks. Arcybiskupowi za poświęcenie ołtarza i kaplicy.

Zgromadzenie Sióstr św. Jadwigi powstało we Wrocławiu w 1859 r. W Bogucicach siostry są obecne od 1886 r. Obecnie prowincja katowicka liczy 160 sióstr posługujących w 20 domach zakonnych.

Więcej (zdjęcia) na: www.archidiecezja.katowice.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda