Home WiadomościZ kraju “Bóg daje nam życie”

“Bóg daje nam życie”

Redakcja

Msza św. z udziałem przedstawicieli Fundacji „Życiu Tak” im. Niepokalanego Poczęcia Najśw. Maryi Panny została odprawiona o godz. 13.30 w Kaplicy Matki Bożej we wtorek, 8 grudnia. Szczególną intencją modlitwy była obrony i ochrony życia oraz o uspokojenie sytuacji w Polsce. Eucharystii przewodniczył bp Andrzej Przybylski z Częstochowy.

W modlitwie uczestniczyli przedstawiciele Sodalicji Mariańskiej, która przeżywa dziś swoje patronalne święto. 8 grudnia obchodzona jest też rocznica powstania Sodalicji Mariańskiej przy Jasnej Górze – w tym roku 37.

„Dzisiaj w całym Kościele radujemy się uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najśw. Maryi Panny. To dzień, w którym w sposób szczególny chcemy oddawać cześć Maryi jako Tej, która Bóg w cudowny sposób, dzięki szczególnemu przywilejowi, zachował od grzechu pierworodnego i każdej zmazy grzechowej” – mówił w powitaniu o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry .

„Podczas tej Mszy św. łączymy się duchowo z wszystkimi, którzy tworzą Fundację ‘Życiu Tak’ im. Niepokalanego Poczęcie Najświętszej Maryi Panny. Dzięki tej Fundacji dzisiaj na Jasną Górę przybył dzwon ‘Głos Nienarodzonych’. To dzwon, który ma przypominać, że jesteśmy też wezwani do tego, by zawsze bronić życia od poczęcia do naturalnej śmierci – mówił o. przeor – Dlatego zaraz po Eucharystii będziemy mogli przejść przed Kaplicę Matki Bożej, gdzie ten dzwon jest ustawiony, i składając deklarację, że będziemy zawsze bronić życia, każdy będzie mógł uderzyć w ten dzwon, żeby bicie tego dzwonu przypominało krzyk wszystkich dzieci nienarodzonych, które domagają się prawa do życia. Chciejmy w tej Eucharystii prosić o to, abyśmy zawsze byli wrażliwi na życie ludzkie, byśmy tego życia bronili, i byśmy sami przykładem swojego chrześcijańskiego życia stawali się także wzorem dla tych, którzy dzisiaj nie rozumieją, że życie każdego człowieka jest święte, bo jest darem Boga”.

W homilii bp Andrzej Przybylski mówił: „W centrum walki o życie jest miłość. Bóg daje nam życie, bo nas kocha, daje życie każdemu człowiekowi z miłości. Bóg zaplanował, aby życie każdego z nas powstało z miłości kobiety i mężczyzny, naszej matki i naszego ojca. (…) śmierć panuje tam, gdzie nie ma prawdziwej miłości, a miejsce, gdzie nie dociera miłość, to jest piekło”.

„Bronić życia może naprawdę tylko ten, kto ponad życie stawia miłość. Kto stawia wartość miłość ponad życie. Kto stawia miłość ponad swoją wygodę i komfort, ponad swoją zmysłowość i wolę. Tylko tam miłość może być mocniejsza nad śmierć” – mówił ks. biskup.

„Nie wierzę w to, że matka kochająca swoje dziecko ponad wszystko, zdolna jest zadać mu śmierć. Nie wierzę w to, że matka, która naprawdę kocha swoje dziecko, pragnie je zabić i walczy o takie prawo. Nie wierzę, że spełniona i otwarta na miłość kobieta może być za zabijaniem i śmiercią. Nie wierzę, że dzieci kochające prawdziwie i do końca swoich rodziców pragną przyspieszyć ich śmierć. Tylko tam, gdzie brakuje miłości, tylko tam, gdzie miłość jest chora, nieczysta, tylko tam i tylko dlatego ludzie stają po stronie śmierci i wybierają śmierć. Dlatego jedyną i najskuteczniejszą bronią w walce o życie jest walka o miłość” – podkreślał bp Przybylski.

„To z tego powodu Maryja jest największą obrończynią życia i największym wsparciem w dziele obrony życia. Czcimy Ją dzisiaj jako Niepokalaną. Niepokalaną, to znaczy doskonałą w miłości. Bóg zachował Ją od grzechu, żeby była czysta i pełna miłości. Ona jest pełna łaski, pełna Ducha Świętego, tzn. pełna i doskonała w miłości. To miłość uzdolniła Maryję do przyjęcia w swoim łonie Syna Bożego, to miłość kazała Maryi walczyć o życie Jezusa w Betlejem podczas Herodowej rzezi niewiniątek, to miłość kazała Jej stać pod krzyżem, i dawała Maryi pewność, że choć trzyma w dłoniach martwe ciało swojego jedynego dziecka, to On nie umarł, bo miłość jest większa niż śmierć” – mówił ks. biskup.

Po homilii miała miejsce uroczystość ślubowań sodalicyjnych – złożył je Szymon Sułkowski. Obecny był o. Marcin Minczyński, moderator Jasnogórskiej Sodalicji Mariańskiej.

o. Stanisław Tomoń
BPJG/ es, dr

Za: www.jasnagora.com

 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda