Home WiadomościZ kraju “Bożogrobcy w służbie nowej ewangelizacji”

“Bożogrobcy w służbie nowej ewangelizacji”

Redakcja

Pod hasłem “Bożogrobcy w służbie nowej ewangelizacji” na Jasnej Górze rozpoczęły się 15 lutego rekolekcje Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie. Nauki, które potrwają do 17 bm., będzie głosił biskup kielecki Kazimierz Ryczan.

Podczas rekolekcji, obok konferencji kawalerowie i damy Zakonu Bożego Grobu w Jerozolimie będą się modlić m.in. w intencji śp. kard. Józefa Glempa, Wielkiego Przeora Polskiego Zwierzchnictwa i w intencji bp. K. Ryczana z okazji jego złotego jubileuszu kapłaństwa i 20-lecia sakry biskupiej. Wieczorem 16 lutego uczestnicy ćwiczeń duchowych w strojach zakonnych wezmą udział w modlitwie o pokój w Ziemi Świętej oraz w Apelu Jasnogórskim.

Również w ostatnim dniu rekolekcji w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej zostanie odprawiona Msza św. w intencji zwierzchnika Karola Szlenkiera w związku z rozpoczęciem przezeń drugiej kadencji na tym stanowisku oraz w intencji nowej Rady Polskiego Zwierzchnictwa.

Historia Zakonu Bożogrobców – Kanoników Regularnych, Stróżów Świętego Grobu Jerozolimskiego, sięga 1099 r. Wówczas to książę Gotfryd de Bouillon ustanowił 20-osobową grupę świeckich rycerzy i duchownych w celu opieki nad Bożym Grobem w Jerozolimie. W 1114 r. Arnulf z Rohez nadał im Regułę św. Augustyna. Zakon zatwierdzili papieże: Kalikst II, Honoriusz II i Celestyn II i rozwijał się głównie na naszym kontynencie.

Do Polski bożogrobców sprowadził w 1163 r. Jaksa z Miechowa i osadził ich w swych dobrach. Miechowici – jak ich nazywano – otrzymali liczne nadania od książąt, możnowładców, biskupów. Szczególny rozwój Zakonu przypada na XV wiek, a miechowskie Sanktuarium Bożego Grobu stało się jednym z najprężniejszych jego ośrodków. Bożogrobcy wprowadzili do Polski liturgię i nabożeństwa zaczerpnięte z tradycji jerozolimskiej, wcześniej w naszym kraju nieznane. Spopularyzowali m.in. budowę Bożego Grobu w Wielki Piątek. Organizowali uroczystości w Wielkim Tygodniu i w II niedzielę po Wielkanocy, które przyciągały wielu pielgrzymów.

Dziś Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie liczy ok. 20 tys. członków na świecie. Istnieje głównie w krajach europejskich, ale działa również w Ameryce Północnej, Środkowej i Południowej oraz na Dalekim Wschodzie. Fundamentalnym celem Zakonu jest niesienie pomocy Ziemi Świętej. W Polsce Zakon liczy ponad 200 członków. Obecnie Wielkim Mistrzem Zakonu jest kardynał Edwin Frederick O’Brien, a Wielkim Przeorem – Łaciński Patriarcha Jerozolimy abp Fuad Twal, który w dniach 11-12 września 2010 r. oficjalnie gościł w Polsce podczas I Miechowskich Dni Jerozolimy.

Obrzędy inwestytury w Polsce odbywały się już w Warszawie, Miechowie, Krakowie, Gnieźnie, Wrocławiu, Katowicach, Radomiu, Częstochowie, Białymstoku, Łowiczu, Sosnowcu, Gdańsku-Oliwie i Lublinie.

KAI/mh

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda