Home WiadomościZ kraju Bp Galbas o życiu w Prawdzie

Bp Galbas o życiu w Prawdzie

Redakcja

Wieczornej Modlitwie Apelu Jasnogórskiego przewodniczył bp Adrian Galbas, pallotyn, przewodniczący Rady ds. Apostolstwa Świeckich Episkopatu Polski, który jest głównym organizatorem i pomysłodawcą trwających na Jasną „Rekolekcji dla wszystkich”.

„Maryjo, dzisiaj w drugim dniu rekolekcji dla wszystkich i dla każdego, przychodzimy tutaj, aby prosić Cię, byś wymodliła nam miłość do prawdy, tej prawdy pisanej przez wielkie ‘P’, czyli do Jezusa – mówił w rozważaniu apelowym bp Adrian Galbas – Pomódl się za nami, Maryjo, by nasze życie było naprawdę poddane słowu prawdy, by było podporządkowane prawdzie Ewangelii, byśmy mieli wstręt do życia zakłamanego, podwójnego, potrójnego i jakkolwiek jeszcze wielokrotnego, które oszpeca oblicze Chrystusa, gorszy ludzi i wystawia na pośmiewisko wspólnotę Kościoła. Pomódl się, byśmy nie ufali ćwierćprawdom, półprawdom i nieprawdom, tym bardziej kłamstwu. Obyśmy nawet przez chwilę nie pomyśleli, że coś innego niż prawda może nam przynieść wewnętrzną wolność, pokój serca i radość życia”.

„Tylko prawda wyzwala – kontynuował bp Galbas – Potrzebujemy Maryjo i tego także, by z pokorą, determinacją i odwagą mierzyć się również z trudną prawdą o naszym grzechu, także o grzechu duchownych. Ilekroć tej prawdzie nie będziemy umieli spojrzeć prosto w oczy, tylekroć nie okażemy się dobrymi pasterzami, będziemy, jak mówi Pan, ‘złodziejami i rozbójnikami’, którzy osłabiają, a nawet niszczą owczarnię Pana. Kościół w Polsce i gdziekolwiek indziej, nie będzie wtedy wiarygodny, a gdy nie będzie wiarygodny, nie będzie mógł uczciwie głosić Ewangelii”.

„Prosimy Cię Maryjo, by przebaczyli nam ci, którzy zostali przez nas okłamani, zwiedzeni, wyprowadzeni na manowce, którzy w swoim życiu trafili na dramatycznie pogubionych pasterzy. I dziękujemy Ci za wszystkich dobrych pasterzy, których tak wielu spotkaliśmy na drogach naszego życia, za ludzi uczciwych, prostych, prostolinijnych, którzy w cichości i w codzienności pokazywali nam Jezusa, pokazują nam, że On jest drogą, prawdą i życiem, że jest drogą do prawdziwego życia” – podkreślał biskup.

„Wymódl nam Maryjo i tę jeszcze umiejętność, byśmy wszyscy w Kościele, duchowni i świeccy, nie bali się rozmawiać ze sobą i z tymi, którzy Kościoła nie tworzą – prosił bp Galbas – Byśmy nie uciekali w pełne strachu milczenie i w pełne buty przemowy, byśmy rozmawiali, a rozmawiając umieli z szacunkiem i właściwie dobierać słowa, byśmy mówili prawdę z miłosierdziem, nawet jeśli wobec nas zostaną dobrane słowa inne. W końcu, komu więcej dano, od tego będzie więcej się wymagać”.

„Pomóż nam Maryjo zawsze pamiętać, że miłosierdzie bez prawdy jest tanią i powierzchowną pociechą, a nawet czczą gadaniną, a prawda bez miłosierdzia jest zimna, nieprzyjemna, bolesna i raniąca. Jest jak mokry ręcznik rzucony komuś w twarz”.

„Powierzamy Ci Maryjo naszą Ojczyznę, każdego człowieka, od pierwszej jego mikrosekundy na ziemi, tej mikrosekundy, którą przeżywa w łonie swojej matki, aż po ostatnie jego tchnienie. Oby każdy był tu szanowany i przyjmowany, oby nikt nie był traktowany, jak niepotrzebny odpad” – prosił bp Galbas.

Transmisja Mszy św. i Apelu Jasnogórskiego na kanale YouTube Jasnej Góry – www.youtube.com

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda