Home WiadomościZ kraju Bp Greger do tercjarzy: dziękujmy Bogu za 800 lat życia duchowością franciszkańską

Bp Greger do tercjarzy: dziękujmy Bogu za 800 lat życia duchowością franciszkańską

Redakcja

Do dziękowania Bogu za osiem wieków bogatej historii życia duchowością franciszkańską wezwał bp Piotr Greger, który 17 września celebrował Mszę św. w parafii pw. św. Jana Sarkandra w Górkach Wielkich na Śląsku Cieszyńskim. Przedstawiciele Franciszkańskiego Zakonu Świeckich Regionu Bielsko-Żywieckiego w Święto Stygmatów św. Franciszka modlili się o wierne naśladowanie stylu Jezusa – programu Biedaczyny z Asyżu.

W homilii bp Greger zdefiniował jedyny i niepowtarzalny styl Jezusa. Jego zdaniem, polega on m.in. na bezustannym kontakcie z Ojcem, poszukiwaniu człowieka, zwłaszcza pogubionego i potrzebującego, bezwzględnej walce z pokusami szatana, doświadczeniu bólu, cierpienia i ludzkiego odrzucenia, ale zarazem wyrażał się on, jak zauważył biskup pomocniczy, bezgranicznym miłosierdziem. – Warto się temu stylowi dobrze przyjrzeć i powoli, ale konsekwentnie go odkrywać. Tu nie chodzi o samo tylko poznanie, ale o naśladowanie, aby z całą świadomością swoich ludzkich ograniczeń i słabości przyjąć go jako swój własny, styl ucznia Jezusa Chrystusa – zachęcił.

Jak zaznaczył kaznodzieja, naśladowanie stylu Jezusa jest koniecznością dla człowieka wiary. Przypomniał też, że styl ten stał się programem ludzi świętych, a do ich grona należy także św. Franciszek. „Miał swój styl, który przez wielu został zaakceptowany jako swój własny, również przez ludzi żyjących poza murami klasztoru. Dziękujemy Bogu za osiem wieków bogatej historii życia duchowością franciszkańską. Naśladując styl Biedaczyny z Asyżu, aczkolwiek pozostając na co dzień w rzeczywistości tego świata, dajecie wyraz wiary w to, co wyraża dzisiejsza liturgia słowami Kolekty: «Boże, /…/ spraw za jego wstawiennictwem, abyśmy upodobnieni do Chrystusa w Jego Męce, stali się również uczestnikami Jego zmartwychwstania»” – powiedział hierarcha.

Według duchownego, styl życia świętego Franciszka stanowi klucz do odpowiedzialnego wyboru dla każdego ucznia Chrystusa. Na koniec biskup zachęcił, by nie żyć Ewangelią jedynie iluzorycznie. „Chodzi o to, abyśmy twardo stąpali po ziemi na własnych nogach. Bądźmy ludźmi odpowiedzialnymi, którzy świadomie i zdecydowanie opowiadają się po stronie Tego, który pełen miłosierdzia, obiecuje i zapewnia nam zbawienie” – wskazał.

Wraz z biskupem przy ołtarzu modlili się: minister prowincjalny franciszkanów z Katowic Panewnik o. Antonin Brząkalik OFM, proboszcz parafii w Górkach Wielkich o. Zygmunt A. Moćko OFM, asystent regionalny FZŚ o. Innocenty Kiełbasiewicz OFM. Wśród tercjarzy z różnych zakątków diecezji obecna była przełożona regionalna FZŚ Regionu Bielsko-Żywieckiego s. Jadwiga Kafka OFS.

Franciszkański Zakon Świecki jest otwarty dla wszystkich pełnoletnich katolików, którzy pragną naśladować św. Franciszka, żyjąc w stanie świeckim według Ewangelii. Obecnie na świecie jest ok. 400 tys. tercjarzy, w tym ponad 6 tys. w Polsce w 544 wspólnotach w 18 regionach.

W 1978 r. papież Paweł VI nadał świeckim franciszkanom odnowioną regułę, która wprowadziła istotne zmiany w organizacji i posłudze Trzeciego Zakonu. Została także zmieniona nazwa wspólnoty na Franciszkański Zakon Świeckich, który odtąd stał się wspólnotą autonomiczną pod duchową opieką Pierwszego Zakonu św. Franciszka: Braci Mniejszych, Braci Mniejszych Konwentualnych i Braci Mniejszych Kapucynów.

Patronką Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w Polsce jest bł. Aniela Salawa, a tercjarzami byli m.in. św. Sebastian Pelczar – biskup, profesor i rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, św. Albert Chmielowski malarz – założyciel zgromadzenia albertynów, św. ks. Zygmunt Gorazdowski – opiekun ubogich we Lwowie, Jacek Malczewski – malarz, Józef Haller – legionista, generał Wojska Polskiego oraz bł. kard. Stefan Wyszyński.

rk / Górki Wielkie
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda