Home WiadomościZ kraju Bp Kiciński: osoby konsekrowane to współcześni prorocy

Bp Kiciński: osoby konsekrowane to współcześni prorocy

Redakcja

Dziś prorokami posyłanymi przez Boga są osoby konsekrowane – mówił bp Jacek Kiciński CMF w bazylice św. Krzyża. Nawiązując do obchodzonego 2 lutego Dnia Życia Konsekrowanego duchowny przywołał świadectwo bł. Matki Elżbiety Róży Czackiej i jej opiekę nad niewidomymi oraz męczeństwo elżbietanek – siostry Paschalis Jahn i Towarzyszek, zamordowanych przez radzieckich żołnierzy. W czasie Mszy św. osoby konsekrowane odnowiły swoje śluby i przyrzeczenia.

Bp Jacek Kiciński CMF, który jest przewodniczącym Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego nawiązał do sytuacji religijnej w Polsce. Jak ocenił, jest ona podobna do tej jakiej doświadczył naród wybrany. “Po czasie zachwytu nad wolnością, która jest przecież darem Boga, następuje powolne zatopienie się w doczesności. I dla wielu z nas Bóg staje się niepotrzebny” – stwierdził duchowny.

Kaznodzieja wskazywał, że coraz częściej porzucenie Boga i Jego prawa staje się wyznacznikiem nowego stylu życia, zaś apostazja jawi się jak wyraz sprzeciwu wobec instytucji Kościoła.

“Mamy do czynienia z wiarą deklaratywną czyli bez zobowiązań. Ktoś niekiedy mówi «ja wierzę w Boga, ale nie potrzebuje pośrednictwa ludzkiego». I obecna sytuacja sprawia wrażenie, że Bóg na nowo się ukrył. I znów jest niewidzialny i niesłyszalny” – powiedział bp Kiciński. Wspomniał także o trudnych wydarzeniach na świecie: wojnę na Ukrainie i w innych krajach, głód na ziemi, niesprawiedliwy wyzysk człowieka przez człowieka, handel ludźmi.

Biskup wskazywał, że wobec tych zjawisk człowiek może doświadczyć tzw. milczenia Boga. “I może ktoś się zapytać: gdzie jesteś Boże?. Czy rzeczywiście Bóg przestał o nas pamiętać?” – mówił duchowny. Zapewnił jednocześnie, że Bóg nigdy nie opuszcza swojego ludu, a zwłaszcza tych, którzy za nim tęsknią.

Bóg, tłumaczył wrocławski biskup pomocniczy, w swojej nieskończonej miłości posyła proroków, którzy niczym Sofoniasz, idą do narodu wybranego. “Dziś są to osoby konsekrowane: to są nasi bracia i siostry, którzy pragną w swoim życiu naśladować Jezusa Chrystusa, żyjąc ewangelicznymi radami: czystością, ubóstwem i posłuszeństwem” – powiedział duchowny.

Przypomniał także, że papież Franciszek nazwał życie zakonne najbardziej radykalną formą naśladowania Jezusa Chrystusa. “Osoby zakonne: siostry zakonne, ojcowie i bracia, instytuty świeckie, dziewice, pustelnicy i wdowy to prorocy w dzisiejszym świecie. To właśnie oni uczą nas poszukiwać oblicza Boga, pokazują nam że wierność jest możliwa dzięki miłości i przypominają nam, że stać się błogosławionym to żyć na ziemi, mając świadomość że ojczyzną jest niebo” – podkreślił bp Kiciński.

Podczas Mszy św. psalm zaśpiewała czytając tekst alfabetem Braille’a siostra z Lasek, gdzie siostry franciszkanki służebniczki krzyża prowadzą ośrodek dla ociemniałych dzieci.

Oprawę muzyczną przygotował Międzyzakonny chór sióstr z Archidiecezji Warszawskiej pod dyrekcją s. Dolores Nowak a posługę liturgiczną pełnili klerycy i postulanci zakonu pasjonistów.

Eucharystię koncelebrowali ks. Czesław Parzyszek SAC, konsultor komisji episkopatu, o. Wiesław Kulisz SJ, dyrektor Wydziału Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego Kurii Metropolitalnej w Warszawie oraz o. Robert Wawrzeniecki OMI, sekretarz wykonawczy Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce.

Cała homilia dostępn jest na stronie Bazyliki Świętego Krzyża: http://www.swkrzyz.pl/index.php/msza-swieta-radiowa

rw/OMI, tk / Warszawa
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda