Home WiadomościZ kraju Bp Kiciński zaprosił osoby konsekrowane do zorganizowania w parafiach obchodów Dnia Życia Konsekrowanego

Bp Kiciński zaprosił osoby konsekrowane do zorganizowania w parafiach obchodów Dnia Życia Konsekrowanego

Redakcja

Mając na uwadze obecną sytuację związaną z pandemią koronawirusa, chcę zaprosić Was do uczestnictwa w uroczystościach lokalnych – napisał bp Jacek Kiciński CMF, przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego Konferencji Episkopatu Polski, w związku ze zbliżającym się Światowym Dniem Życia Konsekrowanego przypadającym 2 lutego. 

„W związku z tym, że nie będziemy mogli tak licznie i bezpośrednio uczestniczyć jak do tej pory w uroczystościach organizowanych w poszczególnych diecezjach (choćby i ze względu na panujące ograniczenia), chcę zaprosić Was do uczestnictwa w uroczystościach lokalnych” – podkreślił bp Kiciński.

Bp Kiciński zaznaczył, że wspólnoty zakonne przynależą terytorialnie do różnych parafii bądź w przypadku męskich wspólnot zakonnych jest to często posługa duszpasterska w określonej parafii. „W związku z tym zapraszam Was – Siostry, Ojcowie i Bracia – do ubogacenia swoją obecnością kościoła lokalnego, w którym jesteście obecni. Podczas uroczystej Mszy Świętej – po uzgodnieniu z Księdzem Proboszczem – warto zaproponować publiczne odnowienie profesji zakonnej. Dobrze byłoby, byście jako osoby konsekrowane podzielili się w tym dniu przeżywanym charyzmatem swego zgromadzenia czy instytutu oraz świadectwem swego powołania z wiernymi” – napisał.

Przewodniczący czterech Konferencji przełożonych wyższych życia konsekrowanego w Polsce podziękowali Bp. Jackowi Kicińskiemu CMF za tę inicjatywę oraz skierowali do Sióstr i Braci w powołaniu zachętę o aktywnego i głębokiego przeżycia zakonnego święta. Zachęcili szczególnie do wspólnotowego odnowienia ślubów zakonnych podczas uroczystych Mszy Świętych w kościołach parafialnych w dniu 2 lutego.

Publikujemy pełny tekst obu listów zapowiadających inną niż zwykle formę obchodów Dnia Życia Konsekrowanego w 2021 roku:

Apel Bp. Jacka Kicińskiego CMF

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus,

Drodzy Ojcowie, drogie Siostry i Bracia, na początku pragnę Was serdecznie pozdrowić i życzyć błogosławieństwa Bożego na rozpoczęty już nowy rok 2021.

Jak wiemy, wkrótce – 2 lutego w święto Ofiarowania Pańskiego będziemy obchodzić kolejny Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Jest to szczególna okazja, by w Kościele i świecie dziękować za łaskę powołania i prosić o nowe i wierne powołania do życia radami ewangelicznymi.

Mając na uwadze obecną sytuację związaną z pandemią koronawirusa w porozumieniu z Wyższymi Przełożonymi wspólnot zakonnych w Polce pragnę zachęcić Was do czynnego udziału w liturgicznym przeżywaniu tego dnia. W związku z tym, że nie będziemy mogli tak licznie i bezpośrednio uczestniczyć jak do tej pory w uroczystościach organizowanych w poszczególnych diecezjach (choćby i ze względu na panujące ograniczenia) chcę zaprosić Was do uczestnictwa w uroczystościach lokalnych.

Wspólnoty zakonne przynależą terytorialnie do różnych parafii bądź w przypadku męskich wspólnot zakonnych bywa to często posługa duszpasterska w określonej parafii. W związku z tym zapraszam Was – Siostry, Ojcowie i Bracia – do ubogacenia swoją obecnością kościoła lokalnego, w którym jesteście obecni. Podczas uroczystej Mszy Świętej – po uzgodnieniu z Księdzem Proboszczem – warto zaproponować publiczne odnowienie profesji zakonnej. Dobrze byłoby, byście jako osoby konsekrowane podzielili się w tym dniu przeżywanym charyzmatem swego zgromadzenia czy instytutu oraz świadectwem swego powołania z wiernymi.

Z całego serca dziękuję Wam za Waszą obecność, modlitwę – także w mojej intencji. Niech dobry Bóg Wam błogosławi, a Maryja nasza Matka otacza swoją macierzyńską miłością.

+ Jacek Kiciński CMF

Przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego KEP

Wrocław, 14 stycznia 2021 r.

 

List przewodniczących Konferencji wyższych przełożonych życia konsekrowanego do Sióstr i Braci

Drodzy Siostry i Bracia

Z radością przyjmujemy inicjatywę o. bp. Jacka Kicińskiego CMF dotyczącą tegorocznych obchodów Dnia Życia Konsekrowanego. Wychodzi ona naprzeciw realnej sytuacji w jakiej żyjemy i stwarza możliwość wspólnego przeżycia naszego święta oraz odnowienia ślubów zakonnych, co stało się już cenną tradycją tego dnia. Bardzo prosimy przełożonych wszystkich wspólnot o kontakt z miejscowymi proboszczami i ustalenie szczegółów organizacyjnych uroczystej Mszy Świętej, o której pisze Ojciec Biskup. Materiały liturgiczne będą przygotowane i dostarczone przez sekretariaty naszych Konferencji do Waszych wspólnot.

Wiemy także, iż Sekretariat Episkopatu poinformuje wszystkie diecezje o inicjatywie zawartej w liście Bp. Kicińskiego, materiały liturgiczne zostaną przekazane także do wikariuszy biskupich i referentów ds. życia konsekrowanego w diecezjach.

Życzymy Wam wszystkim radosnego przeżycia zbliżającego się święta i umocnienia w naszym powołaniu

Eliwra Fertacz
Przewodnicząca KKIŚ

M. Weronika Sowulewska OSBCam
Przewodnicząca KPŻKK

S. Dolores Zok SSpS
Przewodnicząca KWPŻZZ

O. Janusz Sok CSsR
Przewodniczący KWPZM

Warszawa, 14 stycznia 2021 r.

episkopat.pl/okm

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda