Home Wiadomości Bp Libera: po 450 latach od śmierci św. Stanisława Kostki powierzymy Mu ponownie Kościół

Bp Libera: po 450 latach od śmierci św. Stanisława Kostki powierzymy Mu ponownie Kościół

Redakcja

Po 450 latach od śmierci św. Stanisława powierzymy mu Kościół w naszej ojczyźnie i młode pokolenie Polaków – powiedział biskup płocki Piotr Libera, zapraszając na uroczystości trwającego Roku Jubileuszowego św. Stanisława Kostki.

Centralne uroczystości trwającego Roku Jubileuszowego św. Stanisława Kostki odbędą się w najbliższą niedzielę w Rostkowie, gdzie urodził się święty. Ich punktem kulminacyjnym będzie msza o godzinie 15 w sanktuarium Świętego Stanisława Kostki w Rostkowie, której przewodniczyć będzie metropolita senior krakowski kard. Stanisław Dziwisz”W tych gorących, wakacyjnych sierpniowych dniach serdecznie pozdrawiam Was z Tumskiego Wzgórza i zapraszam bardzo gorąco wszystkich na uroczystości do Rostkowa koło Przasnysza” – powiedział cytowany w komunikacie bp Libera

„Pragnę w tym dniu razem z Wami i Księdzem Kardynałem Stanisławem wyśpiewać Panu Bogu hymn wdzięczności za ten niezwykły dar, jakim była i jest postać Młodzieńca z Rostkowa. Po 450 latach od jego śmierci powierzymy Mu ponownie Kościół: Kościół w naszej Ojczyźnie, Kościół nasz diecezjalny, a w sposób szczególny będziemy powierzać Panu Bogu młode pokolenie wyznawców Chrystusa. Ufam, że będziemy w tym dniu razem, by wyśpiewać Panu Bogu dziękczynne Te Deum za tego wielkiego świętego, naszego rodaka – św. Stanisława Kostkę. Serdecznie zapraszam” – zaznaczył hierarcha.

Autorzy komunikatu poinformowali, że z okazji Roku Św. Stanisława Kostki w Płocku od 25 do 26 września odbędą się obrady 380. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.

Św. Stanisław Kostka urodził się 28 grudnia 1550 r. w Rostkowie niedaleko Przasnysza. Był jednym z pięciorga dzieci kasztelana zakroczymskiego Jana Kostki i Małgorzaty z Kryskich. W 1564 r. wyjechał na naukę do Wiednia. Tam zadecydował o wstąpieniu do zakonu jezuitów. Nowicjat rozpoczął w Rzymie w 1567 r. Według przekazów był wzorem zakonnika szczególnie pielęgnującego kult maryjny. Zmarł po chorobie 15 sierpnia 1568 r. Został beatyfikowany w 1605 r., a w 1726 r. kanonizowany.

Relikwie św. Stanisława Kostki są w kościele św. Andrzeja na Kwirynale w Rzymie, a od 1926 r. także w kościele parafialnym w rodzinnym Rostkowie, który w 2000 r. stał się sanktuarium. Odwiedzają je każdego roku liczne pielgrzymki z kraju i zagranicy.

Za: www.deon.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda