Home WiadomościZ kraju Bp Lityński do wdów konsekrowanych: świat bardzo potrzebuje waszego świadectwa

Bp Lityński do wdów konsekrowanych: świat bardzo potrzebuje waszego świadectwa

Redakcja

„Dzisiejszy świat bardzo potrzebuje waszych uczynków miłosierdzia i świadectwa przeżywania codzienności razem z Bogiem” – podkreślił bp Tadeusz Lityński, który 24 maja w paradyskim sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni Powołań Kapłańskich.

Bp Tadeusz Lityński podkreślił, że stan wdów konsekrowanych jest dzisiaj potrzebny Kościołowi i wiernym, ponieważ jest to droga świadectwa pragnienia świętości. – Dziś, w liturgiczny Dzień Matki Kościoła, jesteśmy świadkami tego, że nasze drogie wdowy z naszej diecezji, kiedyś żony, ale nadal matki, szukają dobrowolnie drogi świętości. Przez konsekrację i całkowite wolne poświęcenie się Chrystusowi pragną żyć dla Niego we wspólnocie Kościoła w codzienności swojego życia. Przyjęcie dzisiaj tego wyjątkowego błogosławieństwa jest aktem odważnego świadectwa wiary i wpisuje się w to wieczernikowe rozesłanie dokonane w Dzień Pięćdziesiątnicy – zauważył biskup.

Kaznodzieja podkreślił, że dzisiejszy, pandemiczny świat, który zabrał tak wielu mężów i ojców, żon i matek, rodziców i dzieci, potrzebuje tej Bożej iskry nadziei, odważnego świadectwa miłości. – Dzisiejszy świat bardzo potrzebuje waszych uczynków miłosierdzia i świadectwa przeżywania codzienności razem z Bogiem! To właśnie Chrystus, któremu w nowy sposób oddajcie dziś swoje życie, zaprowadzi was do tych, wśród których tak bardzo was potrzebuje! – zauważył na zakończenie.

Nowe wdowy konsekrowane to Monika Moczkodan z parafii pw. św. Wawrzyńca w Ługach oraz Joanna Stempel z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu. – O wdowieństwie konsekrowanym myślałam po śmierci męża. Właściwie to szukałam jakiegoś zakonu, ale mam siódemkę wnuków i szukałam czegoś innego. I zdarzyło się tak, że byłam na Mszy św. z bp. Tadeuszem Lityńskim, który mówił, że jedzie na konsekrację wdowy i tak się zaczęło – wyjaśnia pani Joanna.

Formacja trwała trzy lata. – W tym czasie jeździłam raz w miesiącu na trzydniowe dni skupienia podczas, których uczestniczyłam w Mszach świętych, konferencjach oraz adoracjach Najświętszego Sakramentu – wyjaśnia Monika Moczkodan.

W diecezji zielonogórsko-gorzowskiej odpowiedzialny za przygotowanie i formację wdów konsekrowanych w naszej diecezji jest ks. Grzegorz Słapek.

Wdowy konsekrowane nie porzucają dotychczasowego życia rodzinnego, ale będąc matkami i babciami, zobowiązują się do całkowitej służby Kościołowi poprzez częste praktyki modlitewne i czynienie dobra.

kk / Zielona Góra
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda