Home WiadomościZ kraju Bp Marian Florczyk: Jezus jest ogniem, który rozpala ludzkie serca

Bp Marian Florczyk: Jezus jest ogniem, który rozpala ludzkie serca

Redakcja

„Jezus jest ogniem, który oczyszcza i rozpala ludzkie serca. Do Jezusa przynależy się tylko sercem pragnącym i tęskniącym za Nim” – powiedział bp Marian Florczyk w kieleckiej Bazylice podczas Mszy św. z udziałem osób konsekrowanych z całej diecezji. Przy ołtarzu z bp. Florczykiem stanęli m.in. opat cystersów z Jędrzejowa o. Edward Stradomski oraz przedstawiciele różnych zakonów.

W homilii bp Florczyk przypomniał, że Święto Ofiarowania Pańskiego w Kościele Wschodnim nazywane jest „Świętem Spotkania”. To nawiązanie do rozważanej dzisiaj sceny ewangelicznej, w której wszystko skupia się wokół 40 – dniowego Jezusa, przyniesionego do świątyni. „Kimże jest to Dziecię? Postawmy sobie to pytanie” – zachęcił bp Florczyk.

„Ogień Jezusa, który płonie w ludzkich sercach, nie powinien nigdy być gaszony, ale rozpalać serca innych”, co jest „zadaniem uczniów Chrystusa”. Jezus jest „Królem wszechświata, rozkochanym w ludzkich sercach (…), który uwodzi nie potęgą chwały, ale miłością” – mówił biskup.

Przypominając postać „prawego i pobożnego Symeona”, stawiał pytanie, czy „nasze serca zostają oczyszczone Jego miłością?”. „Jezus jest światłem, które oczyszcza ludzkie serca i wskazuje drogę życia ludzkiego (…), jest światłem dla umysłu i oczu, które prowadzi do radości” – stwierdził.

Osoby, które nie szukają i nie przyjmują tego światła, same są nieszczęśliwe i nie dają szczęścia innym, z kolei innych potrafiło ono radykalnie przemienić, np. św. Pawła, bo „święci rodzili się, gdy wchodzili w światło Chrystusa”.

Biskup zauważył także, że w społeczeństwie zanika tradycja poszanowania gromnicy i zrozumienia jej znaczenia. „Bez światła Chrystusa idziemy po omacku (…), a świat błądzi i pogrąża się w ciemnościach” – mówił bp Florczyk. „Dziś jest dzień spotkania z Jezusem – miłością, która ciągle oczyszcza nasze serca” – podkreślił na zakończenie homilii bp Florczyk.

Podczas Mszy św. osoby konsekrowane odnowiły swoje śluby.

2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, zwane świętem Matki Boskiej Gromnicznej, przypada Dzień Życia Konsekrowanego, wprowadzony w 1997 r. przez św. Jana Pawła II.

W diecezji kieleckiej posługuje 9 zakonów i zgromadzeń męskich, 28 żeńskich, w tym 4 klauzurowe (karmelitanki w Kielcach, bernardynki w św. Katarzynie, norbertanki w Imbramowicach, bernardynki w Chęcinach), 3 stowarzyszenia życia apostolskiego (salezjanie, pallotyni, Koinonia św. Pawła), dwa instytuty życia konsekrowanego (Instytut Świecki Chrystusa Króla, Instytut Świecki Ochotniczki Księdza Bosko).

Intensywnie rozwijają się w ostatnich latach indywidualne formy życia konsekrowanego. Obecnie w diecezji jest 8 dziewic konsekrowanych, 10 wdów konsekrowanych, jeden wdowiec konsekrowany i jedna pustelnica.

dziar/ekai

Za: www.diecezja.kielce.pl

 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda