Home WiadomościZ kraju Bp Muskus: obecność w świecie osób konsekrowanych budzi ludzkie sumienia

Bp Muskus: obecność w świecie osób konsekrowanych budzi ludzkie sumienia

Redakcja

Przedstawiciele żeńskich i męskich wspólnot zakonnych z Kalwarii Zebrzydowskiej i sąsiednich miejscowości świętowali wspólnie w kalwaryjskiej bazylice Dzień Życia Konsekrowanego. Podczas uroczystej Mszy św. o godz. 11.00 modlił się wraz z nimi O. Bp Damian Muskus.

Msza św. była poprzedzona wystawieniem Najświętszego Sakramentu i modlitwą różańcową, którą poprowadził Kustosz Sanktuarium O. Azariasz Hess. Następnie przy kalwaryjskiej szopce O. Bp Damian dokonał poświęcenia gromnic. W procesji światła udano się do ołatarza, gdzie sprawowano uroczystą Eucharystię w intencji Osób Konsekrowanych i wszystkich powołanych do Życia Konsekrowanego.
Pielgrzymkę Osób Konsekrowanych zakończyło spotkanie przy wspólnym stole w refektarzu klasztornym.

Jesteśmy dla świata obrazem Bożej obietnicy, której spełnienia z radością i nadzieją wypatrujemy całym swoim życiem – mówił bp Damian Muskus OFM podczas Mszy św., której z okazji Dnia Życia Konsekrowanego przewodniczył w Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Hierarcha podkreślał, że osoby konsekrowane świadectwem swojego życia budzą ludzkie sumienia.

W bazylice Matki Bożej Anielskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej zgromadzili się zakonnicy i zakonnice z okolicznych klasztorów, a także obydwie wspólnoty zakonne ojców bernardynów: opiekunowie sanktuarium oraz ojcowie i bracia klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego. Osoby konsekrowane uroczyście odnowiły swoje zakonne zobowiązania do życia w posłuszeństwie, ubóstwie i czystości.

„Jaki jest sens istnienia kobiet i mężczyzn, którzy świadomie wybierają ubóstwo, czystość i posłuszeństwo, w świecie, gdzie liczą się przede wszystkim korzyści materialne, łatwe przyjemności i brak zobowiązań?” – pytał w homilii bp Muskus i przypominał, że osoby konsekrowane ofiarowują światu przede wszystkim swoją „wierną i wytrwałą obecność”.

O. Biskup podkreślał, że ludzie, którzy żyją na co dzień radami ewangelicznymi, tak radykalnie różnymi od reguł rządzących światem, budzą ludzkie sumienia, bo swoim stylem życia mówią, że „największym bogactwem jest nic nie posiadać, do największej miłości są zdolen tylko czyste serca, a posłuszeństwo Bożym wezwaniom jest wyrazem najwyższej wolności”. „Mamy być dla świata obrazem Bożej obietnicy, której spełnienia z radością i nadzieją wypatrujemy całym swoim życiem. Mamy być głosem przypominającym, często bez słów, na kolanach, że istnieje perspektywa, dla której warto oddać życie, bo świat, w którym żyjemy, przeminie, a ten, do którego zmierzamy, trwać będzie wiecznie” – dodał krakowski biskup pomocniczy.

„Powołani jesteśmy do nieustannego zdumiewania się Bożymi tajemnicami” – zauważył kaznodzieja i zaapelował do osób konsekrowanych, by nie straciły czujności serca, bo skarb, którym zostały obdarowane, jest drogocenny, ale ich serca kruche. „Zróbmy wszystko, by zmęczenie, kryzysy i trudności nie uśpiły naszej czujności, nie zabiły w nas dziecięcego zachwytu nad pięknem Ewangelii” – zaapelował biskup-franciszkanin. „Bądźmy czujni, by Boże tajemnice zdumiewały nas nieustannie. Byśmy nigdy nie przywykli do miłości Boga, ale codziennie na nowo odkrywali jej przemieniającą siłę, Bożą wspaniałomyślność i wyobraźnię” – podsumował.

Na zakończenie hierarcha oddał osoby konsekrowane Matce Bożej Kalwaryjskiej i modlił się, by „nigdy nie zgasło w nas żarliwe pragnienie naśladowania Jej Syna we wszystkim, do końca, aż do ofiary z życia”.

Za: www.kalwaria.eu

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda