Home WiadomościZ kraju Bp Muskus spotkał się z chorymi w Kalwarii Zebrzydowskiej

Bp Muskus spotkał się z chorymi w Kalwarii Zebrzydowskiej

Redakcja

Wasze cierpienie ewangelizuje świat, który ulega pokusie zapominania o Bogu, jedynym Dawcy życia, jest wołaniem o poszanowanie godności człowieka – powiedział bp Damian Muskus OFM podczas Mszy św. odprawionej dla chorych i niepełnosprawnych.

W bazylice Matki Bożej Anielskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej zgromadzili się chorzy, osoby starsze i niepełnosprawne, a także ich rodziny i opiekunowie. Z okazji 25. Światowego Dnia Chorego uczestniczyli oni w pielgrzymce odbywającej się pod hasłem “Zdumienie tym, czego dokonuje Bóg: «wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny»”.

Bp Damian Muskus podkreślał w homilii, że osoby chore i niepełnosprawne ewangelizują swoim cierpieniem, bo pokazują, że “krzyżowej drogi nie da się przejść na skróty, które próbuje podpowiadać nastawiony na kult witalności i efektywności świat”. – To dzięki wam jest on bardziej ludzki, bo każdą minutą swoich dni świadczycie, że życie, zwłaszcza to, które jest obarczone krzyżem cierpienia, ma niepodważalną wartość i sens – powiedział.

– Jesteście znakiem, który mówi światu, że zawierzenie Bogu w najtrudniejszych chwilach jest jedynym ratunkiem i źródłem siły, pozwalającym przetrwać najcięższe kryzys – zaznaczył kaznodzieja dodając, że doświadczenie choroby uczy zaufania Jezusowi.

– Cud już się dokonał, bo choć zmagacie się z cierpieniami i dotkliwą bezradnością wobec fizycznych niedomagań, wielu odkrywa w waszym życiu obecność Boga i Jego uzdrawiające działanie – zapewnił.

– Niełatwo zrozumieć, dlaczego przychodzi ból i choroba, zniedołężniałość i cielesne ogołocenie. Cierpienie zawsze zadaje pytanie o sens życia i jest szczególnie poruszającym wołaniem o godność człowieka – mówił bp Muskus. Podkreślił, że jedyną drogą dla człowieka, który jest nim dotknięty, jest przyjąć je i zaakceptować jako część życia. – Dzięki temu krzyż choroby czy niepełnosprawności staje się źródłem życia i światłem dla was, dla towarzyszących wam bliskich, dla wszystkich, których spotykacie na swojej drodze – przekonywał.

Na koniec bp Muskus powierzył chorych, ich opiekunów, rodziny, wolontariuszy, lekarzy i pielęgniarki Matce Bożej Kalwaryjskiej i modlił się, by “miejsca cierpienia były zarazem środowiskami afirmacji życia i nadziei, która nie gaśnie mimo najtrudniejszych doświadczeń”.
Pielgrzymka chorych do sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej rozpoczęła się wspólną modlitwą różańcową. Bp Damian Muskus udzielił chorym sakramentu namaszczenia oraz indywidualnego błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

KAI/sz

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda