Bp Piotr Libera do sióstr zakonnych i osób konsekrowanych w diecezji płockiej: Pozwólmy Panu Jezusowi zamieszkać pośród nas

O tym, że osoby konsekrowane żyją sale w obecności Boga i są zawsze gotowe do wypełniania jego poleceń, powiedział ks. biskup Piotr Libera do sióstr zakonnych i osób konsekrowanych z diecezji płockiej. 15 grudnia br. spotkał się z nimi w domu Zgromadzenia Sióstr Pasjonistek w Staroźrebach, podczas dorocznego spotkania świątecznego.

Bp Piotr Libera przewodniczył Mszy św. w kaplicy domu zakonnego w Staroźrebach. W homilii stwierdził, że zapewne siostrom zdarza się niejednokrotnie doświadczyć bezowocności działań, odrzucenia przez ludzi czy nawet braku zrozumienia wśród innych sióstr.

– Zapewne zdarza się, że czujecie się przytłoczone nadmiarem codziennych obowiązków, zadań, które spoczywają na waszych barkach. Zapewne zdarza się czasem, że przychodzi cierpienie, zwyczajne zniechęcenie, poczucie bezsilności. To są te bolesne momenty, swoiste próby wiary wpisane w drogę waszego posługiwania – zastrzegł gość spotkania.

Dodał też, że wobec problemów, które przynosi codzienność, nawet jeśli siostrom wydaje się, że stają się „całkowicie osamotnione”, zawsze przy nich jest Ten, który przychodzi w „łagodnym wiatru powiewie”.

Hierarcha podkreślił ponadto, że Bóg jest zawsze przy siostrach i chce, by one były przy Nim. Bo przecież osoba konsekrowana to ktoś, kto żyje stale w obecności Boga i zawsze jest gotowy do wykonania każdego Jego polecenia.

Bp Libera zaznaczył również, że życie skoncentrowane na trwaniu w obliczu Żywego Boga, trwaniu możliwie nieustannym w Jego obecności, napełnia serce autentycznym pokojem i pozwala z szacunkiem, ale i właściwym dystansem zmagać się z codziennymi obowiązkami i zadaniami. Taka postawa zawsze budzi też „prorocką odwagę i autentyczną gorliwość o sprawy Boże”. Bo kiedy człowiek zaufa i otworzy przed Panem swoje serce, wówczas to On sam pokieruje życiem i pomoże w chwilach słabości i zmęczenia.

– Pozwólmy Panu Jezusowi zamieszkać pośród nas. Zaprośmy Go do naszych domów zakonnych, zaprośmy do tych wszystkich miejsc, w których posługujemy: do szkół, szpitali, stołówek, kuchni. Ale nade wszystko zaprośmy Go do naszych serc, bo tylko On może pomóc nam zwycięsko przejść przez najtrudniejsze nawet chwile naszego życia – zaakcentował biskup.

Tradycyjne spotkanie opłatkowe odbyło się w tym roku w domu Zgromadzenia Sióstr Męki Pana Naszego Jezusa Chrystusa, czyli sióstr pasjonistek w Staroźrebach. W programie znalazły się życzenia, dzielenie się opłatkiem, wspólne kolędowanie oraz agapa. Życzenia świąteczne w imieniu sióstr złożyła służka Agnieszka Oszczudłowska.

Obecny był także ks. kan. dr Bogdan Czupryn – diecezjalny referent ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego oraz diecezjalna referentka – s. Joanna Kawczyńska ze Zgromadzenia Sióstr Służek NMP Niepokalanej.

Na terenie diecezji płockiej swoje domy ma 12 żeńskich zgromadzeń zakonnych, w tym dwa kontemplacyjne: benedyktynki w Sierpcu i klaryski kapucynki w Przasnyszu. Ponadto w diecezji jest jedenaście wdów konsekrowanych oraz trzy dziewice konsekrowane.

Za: diecezjaplocka.pl