Home WiadomościZ kraju Bp Piotrowski na zebraniu KEP: Potrzebni są nowi misjonarze

Bp Piotrowski na zebraniu KEP: Potrzebni są nowi misjonarze

Redakcja

Podczas ostatniego dnia 398. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie omówione zostały sprawy Komisji KEP ds. Misji. – Zaprosiłem biskupów i przedstawicieli zakonów męskich i żeńskich, aby przysyłali nowych kandydatów tam, gdzie to możliwe – mówi KAI bp Jan Piotrowski. – Każda para rąk jest mile widziana – dodaje.

Biskup podkreślił, że Kościół „od początku do dziś z natury jest misyjny”. – W tej dynamice misyjnej widać tak wiele obszarów do zagospodarowania – zauważa przewodniczący KEP ds. Misji.

– Mój dzisiejszy przekaz do biskupów miał przede wszystkim charakter informacyjny po zakończonym 40. roku formacyjnym w Centrum Formacji Misyjnej – mówi KAI bp Piotrowski. – Jednocześnie zaprosiłem księży biskupów i przedstawicieli zakonów męskich i żeńskich, aby przysyłali nowych kandydatów tam, gdzie to możliwe – dodaje.

Biskup kielecki zwrócił także uwagę na perspektywę, która wypływa z orędzia Ojca Świętego Franciszka na Światowy Dzień Misji, obchodzony od blisko stu lat w przedostatnią niedzielę października. – Tym razem Ojciec Święty dokonuje pewnej refleksji nad koniecznością głoszenia Ewangelii. Kościół nie abdykuje z tych obowiązków, ale musi umieć odczytywać i prowadzić współpracę w kluczu synodalnym. Nie łączę tego tylko z tym, że odbywa się synod, ale przede wszystkim łączę to z pewną wrażliwością Ojca Świętego, który chce, aby współpraca misyjna była drogą wspólną wszystkich ochrzczonych – mówi bp Piotrowski. Przypomniał też słowa Jana Pawła II z encykliki Redemptoris Missio  z 1990 r., iż na mocy chrztu świętego wszyscy jesteśmy misjonarzami.

– Odbywając też służbową podróż w Papui-Nowej Gwinei przekazałem biskupom kilka informacji o zaangażowaniu Kościoła w Polsce w dzieło edukacji tworzenia uniwersytetów, dużego zaangażowania w służbę zdrowia. Trzeba być wdzięcznym naszym misjonarzom. To jest kraj, gdzie jest trzech polskich biskupów misjonarzy. To jest duży wkład w dynamikę misyjną Kościoła – zaznacza duchowny.

Bp Piotrowski zaznaczył, że chciałby, aby rozwiązana została kwestia wciąż nieuregulowanej sytuacji formalnej polskich misjonarzy świeckich, którzy wysyłani są na misje w formie wolontariatu, zamiast pracy misyjnej. Jako najważniejsze wyzwanie misyjne, wskazał potrzebę poszerzania horyzontów misyjnych i zwiększenia liczby misjonarzy. – Każda para rąk jest mile widziana – dodał.

Bp Piotrowski, który także był misjonarzem i posługiwał w Kongo Brazzaville i Peru, przypomniał, że aktualnie na misjach posługuje 1690 polskich misjonarzy i misjonarek, łącznie w 99 krajach na 5 kontynentach. W rozmowie z KAI przytoczył słowa amerykańskiego kardynała Johna Ribata z Papui-Nowej Gwinei, że polscy misjonarze to tacy harownicy, którzy rzeczywiście oddani są misjom.

Przewodniczący KEP ds. Misji na zakończenie przekazał pozdrowienia od tamtejszych biskupów.

mos/KAI
SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda