Home Rok Życia KonsekrowanegoRok Życia Konsekrowanego w Polsce Bp Rakoczy do redemptorystek: bądźcie światłem na świeczniku

Bp Rakoczy do redemptorystek: bądźcie światłem na świeczniku

Redakcja

redemptor.pl„Macie być, jako osoby konsekrowane, ewangelicznym miastem na górze i światłem na świeczniku” – podkreślił biskup senior Tadeusz Rakoczy, który przewodniczył 2 lutego 2016 r., na zakończenie Roku Życia Konsekrowanego, Eucharystii w klasztornej kaplicy sióstr redemptorystek w Bielsku-Białej. Na bielskim wzgórzu Trzy Lipki znajduje się jedyny w Polsce klasztor kontemplacyjnego zakonu założonego przez włoską mistyczkę s. Marię Celestę Crostarosę, która w czerwcu br. ma zostać ogłoszona błogosławioną Kościoła.

Biskup zauważył, że symbolowi święta Ofiarowania Pańskiego towarzyszą trzy kluczowe słowa: ofiara, światło i spotkanie. Przypomniał, że Jezus stał się światłem za sprawą ofiary, którą składał, spalając się z miłości i w miłości. „Jego światło zajaśniało najmocniej na Golgocie. Dzięki tej ofierze, pojednał nas raz na zawsze z Bogiem i otworzył dostęp do życia w Bożym królestwie” – dodał kaznodzieja, zaznaczając, że dzięki udziałowi Maryi w męce Syna, także ona – Matka Boże Gromniczna – jest dla ludzi światłem. Jak podkreślił kaznodzieja, prawdziwy uczeń Chrystusa staje się światłem dla innych, uczestnicząc w misji otrzymanej od Pana.

Zwracając się do redemptorystek, biskup porównał ich górujący nad Bielskiem-Białą klasztor do ewangelicznego miasta na górze, stanowiącego światło na świeczniku. „Macie być, jako osoby konsekrowane, takim ewangelicznym miastem i światłem na świeczniku” – dodał, zachęcając by spalać się w takiej ofierze. „Taka jest logika daru, taka jest logika miłości. Taka jest logika prawdziwego chrześcijańskiego życia, życia zakonnego” – wyjaśnił i zaapelował do powrotu do źródeł powołania i wydania świadectwa wiary wobec świata. „W świecie zagubionym, zamkniętym egoistycznie w sobie cały czas rozlega się wołanie o miłość. Na to wołanie powinny odpowiadać osoby konsekrowane. Odpowiedzią jest wasza modlitwa, także za kratami klasztorów klauzurowych” – dodał. Przypomniał także słowa papieża Pawła VI o tym, że zakonnica „albo jest święta, albo w ogóle nie jest zakonnicą”. Na koniec cytując „Listy do sławnych postaci” Jana Pawła I, bp Rakoczy życzył siostrom, by „nigdy nie miały skwaszonych min”.

Mszę świętą koncelebrowali: o. Jacek Dembek CSsR – radny generalny oraz o. Andrzej Kowalski CSsR, kapelan Sióstr.

Strona internetowa Sióstr Redemptorystek

KAI/redemptorystki.eu

Więcej (zdjęcia) na: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda