Bp Ryś: nikt z nas nie jest miłosierny sam z siebie

deon-plEkumeniczna modlitwa za uchodźców, którzy zginęli w drodze do Europy, odbyła się w poniedziałek wieczorem w krakowskim kościele oo. dominikanów. Nabożeństwo zatytułowane „Umrzeć z nadziei” prowadził biskup Grzegorz Ryś oraz ks. Roman Pracki z kościoła ewangelicko-augsburskiego.

W nauczaniu wygłoszonym podczas nabożeństwa bp Ryś odniósł się do odczytanego fragmentu Nowego Testamentu o miłosiernym Samarytaninie. Przestrzegł przybyłych, aby nie czytali go za szybko i nie zastanawiali się od razu kim są – czy lewitą, czy kapłanem czy właśnie Samarytaninem.

„Trzeba sobie zadać pytanie na ile potrafię się odnaleźć w tym człowieku pobitym. To ważne, by człowiek zobaczył siebie w tym poranionym, który został uleczony. Bo wtedy możemy dopiero odkryć, że nikt z nas nie jest miłosierny sam z siebie. Nie możemy być ludźmi miłosierdzia, jeśli go sami najpierw nie doświadczymy od Boga” – uwrażliwiał.

Biskup dodał, że istotny jest także fakt, że Chrystus objawia się w tej przypowieści jako Samarytanin – a więc człowiek, do którego w jego czasach podchodzono niechętnie, a jednak to on okazuje się prawdziwym bliźnim. Zwrócił przy tym uwagę czy i w dyskusjach o uchodźcach nie pojawia się takie bezzasadne poczucie wyższości i podejście, że przecież oni niczego Unii Europejskiej nie nauczą.

– To jest Ewangelia, która uczy przewartościowania myślenia. To jest coś, co jest nam naprawdę zadane. To jest piękne słowo Boże na naszą modlitwę – ocenił na zakończenie.

W czasie nabożeństwa zapalając świece, wymieniano imiona i okoliczności śmierci uchodźców, którzy zginęli podczas ucieczki z rodzimych krajów, w których toczy się wojna. Przeprowadzono również zbiórkę pieniędzy na rzecz uchodźców z Syrii, którzy mieszkają w Polsce od czerwca 2015.

Po modlitwie odbyło się spotkanie w tematyce pomocy podejmowanej na rzecz uchodźców. Janina Ochojska z Polskiej Akcji Humanitarnej opowiedziała o akcjach podejmowanych przez organizację w Syrii, natomiast Piotr Żyłka z portalu Deon.pl opisał historię uchodźców goszczonych przez wspólnotę z Taizé. Przybyli mieli także możliwość porozmawiania z Syryjką Carmen, która opowiedziała im o swoich doświadczeniach życia w Polsce.

Wydarzenie odbyło się w ramach tygodnia modlitwy za uchodźców organizowanego pod patronatem Rady Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. Jest to odpowiedź na apel papieża Franciszka, który w lipcu podczas spotkania z polskimi biskupami na Wawelu poprosił o modlitwę w intencji uchodźców i migrantów we wszystkich polskich parafiach.

KAI/ml

Za: www.deon.pl