Home WiadomościZ kraju Bracia Dominikanie w Sandomierzu utworzą konwent

Bracia Dominikanie w Sandomierzu utworzą konwent

Redakcja

Kapituła naszej Prowincji pozytywnie odpowiedziała na prośbę sandomierskich dominikanów.

20 lutego Kapituła Polskiej Prowincji Dominikanów utworzyła w Sandomierzu konwent św. Jakuba Apostoła. Była to odpowiedź na prośbę tamtejszej wspólnoty Domu św. Jakuba Apostoła. Poinformował o tym w komunikacie Prowincjał o. Paweł Kozacki.

Czym różni się dom od konwentu

Według Konstytucji Braci Zakonu Kaznodziejów, podniesienie domu zakonnego do rangi konwentu związane jest ze spełnieniem kilku warunków. Inne są również prawa i przywileje obu wspólnot.

Konwent musi być wspólnotą posiadającą co najmniej sześciu braci mieszkających w nim na stałe – czterech z nich musi być kapłanami. Konwent od domu różni się miedzy innymi tym, że ten pierwszy posiada przeora, drugim kieruje przełożony domu. Wyboru przeora bracia dokonują sami. Przełożonego domu mianuje prowincjał. Konwent charakteryzuje też większa autonomia wobec władz centralnych prowincji.

Powrócili o 137 latach nieobecności

Dominikanie przybyli do Sandomierza w 1226 roku. Osiedlili się przy kościele św. Jakuba Apostoła, który stał w tamtym miejscu już w XII wieku. W roku 1260 śmierć poniosło 49 męczenników sandomierskich. W czasie najazdu Tatarów przeor wspólnoty – bł. Sadok i jego konfratrzy dowiedzieli się o nadchodzącej śmierci z ust brata czytającego, zgodnie ze zwyczajem dominikańskim, martyrologium – listę męczenników. „Legendy dominikańskie” przekazują, iż bracia umierali z rąk oprawców, śpiewając antyfonę „Salve Regina”.

W 1864 roku władze rosyjskie, po upadku powstania styczniowego, wspieranego przez duchowieństwo polskie, zlikwidowało większość zgromadzeń zakonnych w Królestwie Polskim. Po 683 latach obecności w Sandomierzu kasacie został poddany także tamtejszy konwent dominikanów.

Bracia powrócili do św. Jakuba w 2001 roku, po 137 latach nieobecności. Pierwszym przełożonym odnowionej fundacji został o. Andrzej Konopka. Obecnie sandomierscy dominikanie rozpowszechniają kult męczenników z roku 1260 – prowadząc ich sanktuarium. Wśród zadań duszpasterskich należy zwrócić uwagę na szerzenie kultu Matki Bożej Różańcowej, której wizerunek znajduje się w ich kościele.

Obecnie wspólnotę dominikanów w Sandomierzu tworzy ośmiu braci. Jej dotychczasowym przełożonym był o. Michał Śliż. Pierwszego przeora od 1864 r., wybiorą bracia asygnowani do nowego konwentu. Wybór będzie wymagał aprobaty prowincjała, o. Pawła Kozackiego.

Za: www.dominikanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda