Home WiadomościZ kraju Bracia Mniejsi: 30. rocznica koronacji obrazu Matki Bożej w Kazimierzu Dolnym

Bracia Mniejsi: 30. rocznica koronacji obrazu Matki Bożej w Kazimierzu Dolnym

Redakcja
Trzydzieści lat temu korony papieskie przyozdobiły słynący łaskami obraz Matki Bożej z franciszkańskiego kościoła w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Niedzielnym uroczystościom wspominającym tamte wydarzenia przewodniczył na kazimierskim rynku metropolita lubelski abp Stanisław Budzik.

Koncelebrowali m.in. Minister Prowincjalny o. Rufin Maryjka OFM, dziekan ks. Jerzy Ważny, definitor o. Krzysztof Bobak OFM, kustosz Sanktuarium i gwardian o. Artur Machała OFM, Wicekomisarz Ziemi Świętej o. Nikodem Gdyk OFM i misjonarz na Ukrainie o. Roger Mularczyk OFM.

Wśród licznie zgromadzonych wiernych obecni byli m.in. posłowie na Sejm Ziemi Lubelskiej oraz władze miasta z burmistrzem Andrzejem Pisulą.

– Nie jest w naszej mocy przysporzyć Maryi chwały w niebie. Chodzi raczej o nas – powiedział w homilii zwierzchnik lubelskiego kościoła cytując słowa bp. Jana Śrutwy sprzed 30 lat.

Metropolita przypomniał zgromadzonym, na czym polega katolicka nauka dotycząca modlitwy przed obrazami. – U stóp przepięknie odnowionej kazimierskiej Fary znowu wpatrujemy się w piękno Matki Bożej w tajemnicy zwiastowania i w tajemnicy wcielenia Syna Bożego. Rozważanie tej wielkiej tajemnicy daje nam nadzieję, że Bóg będzie się nadal interesował nami i interweniował w nasze dzieje, w naszą osobistą i narodową historię, że pozwoli nam dokonywać rzeczy, które po ludzku wydają się niemożliwe – podkreślał.

Aby to jednak stało się możliwe „musimy tak jak Maryja otworzyć się na moc Ducha Świętego, który odnawia oblicze ziemi, przemienia ludzkie serca, napełnia nas nowym życiem.”. – Wpatrujmy się w Maryję, przez którą Słowo stało się ciałem i rozbiło swój namiot pośród naszych ludzkich dróg. Przyjmijmy to Słowo z otwartym sercem – zachęcał lubelski metropolita, dodając abyśmy nie lękali się gdyż „Chrystus, który dla nas stał się człowiekiem, umarł i zmartwychwstał, uwalnia nas od wszelkiego lęku, a ona wstawia się za nami, bo jest Matką i Bramą Miłosierdzia”.

Arcybiskup Budzik przypomniał historię wydarzeń koronacyjnych. – Okazją stał się ogólnopolski Kongres Maryjny i Mariologiczny w Lublinie i Wąwolnicy zaplanowany na rok 1986 – mówił. Decyzją ówczesnego abp. lubelskiego Bolesława Pylaka kongres miał zostać uwieńczony koronacją obrazu Matki Bożej Kazimierskiej. Wydarzenie odbyło się 31 sierpnia 1986 w Wąwolnicy. Uroczystości przewodniczył kard. Franciszek Macharski. Po powrocie obrazu do Kazimierza wierni przez tydzień trwali na dziękczynieniu zakończonym Mszą Świętą pod przewodnictwem bpa Jana Śrutwy na rynku w Kazimierzu.

Tegorocznym duchowym przygotowaniem do jubileuszowych uroczystości były trzydniowe rekolekcje prowadzone przez o. Rogera Mularczyka z Ukrainy. Wydarzenie zakończył musical „Życie Maryi” przygotowany przez zespół Guadalupe i Wspólnotę Najświętszego Imienia Jezus.

zdjęcie: www.kazimierz-fara

Kroniki datują powstanie kazimierskiego obrazu Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny na 1600 rok. Miał zostać namalowany przez lubelskiego malarza Stanisława Szczerbica. W kościele franciszkańskim wisi od 1628 roku. W prowadzonej od 1634 r. „Księdze cudów i łask” znajdują się świadectwa niezwykłych interwencji przypisywanych Matce Chrystusa. Znajdziemy tam również komentarz opiekunów sanktuarium: „sam Bóg, aby uświęcić to miejsce, jakby tabernakulum swojej Matki – dla Jej ozdoby i czci wsławił je niezliczonymi darami świadectw opieki, błogosławieństw, łask i cudów, jakie odbierali tu wierni”.

Za: www.ofm.krakow.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda