Home WiadomościZ kraju Bracia Mniejsi: 60 lat Liceum dla chłopców w Wieliczce

Bracia Mniejsi: 60 lat Liceum dla chłopców w Wieliczce

Redakcja

W tym roku Prywatne Liceum Ogólnokształcące oo. Franciszkanów obchodzi 60 rocznice swojego zaistnienia w Wieliczce. Uroczystości jubileuszowe miały miejsce 22 września br., skupiając wokół szkoły znaczną liczbę jej absolwentów, profesorów oraz sympatyków. Jubileusz dał nam niezwykłą możliwość poznania historii naszej Szkoły. Nie była to jednak zwykła, książkowa historia. Tego dnia mieliśmy okazję spotkania się z historią zapisaną w sercach nauczycieli i absolwentów Serafickiego Kolegium. Była to więc historia żywa, sentymentalna i wzruszająca niekiedy.

Tego dnia, podczas uroczystej Eucharystii, otrzymaliśmy nowy sztandar Szkoły – zaprojektowany przez o. Nikodema Gdyka OFM, naszego absolwenta. Po Mszy udaliśmy się do nowo powstałej MEDIATEKI wielickiej, gdzie był czas na przemówienia, wspomnienia i podziękowania. Także tu, swoje rozważania na temat wychowania chrześcijańskiego w rodzinie i szkole skierował do nas Pan Profesor Jan Duda – tato Pana Prezydenta Andrzeja Dudy.

Po oficjalnych przemówieniach i podziękowaniach, głos zabrali nasi uczniowie w sztuce opartej na wybranych tekstach Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. “Wariacje Biblijne” z naszymi wychowankami wyreżyserował pan Paweł Buszewicz. W części artystycznej wystąpił także nasz absolwent – Pan Patryk Pawluczuk, który w oryginalnym stroju zaprezentował grę na dudach.

Po wspólnym obiedzie wróciliśmy w kolegiackie mury na luźne rozmowy oraz zwiedzanie okolicznościowej wystawy. Szczególną popularnością cieszyły się stare tabla naszych absolwentów, kroniki oraz portrety wcześniejszych Rektorów. Z tej okazji także słowa błogosławieństwa na piśmie skierował do nas Ojciec Święty Franciszek oraz Minister Generalny Zakonu Braci Mniejszych – o. Michael Perry OFM.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda