Home WiadomościZ kraju Bracia Mniejsi: Abp Stanisław Gądecki na 35. rocznicy koronacji obrazu MB Bolesnej w Osiecznej

Bracia Mniejsi: Abp Stanisław Gądecki na 35. rocznicy koronacji obrazu MB Bolesnej w Osiecznej

Redakcja

W dniach od 31 lipca do 4 sierpnia br., w osieckim Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, odbył się kolejny odpust ku czci Matki Bożej Anielskiej z Porcjunkuli. Tegoroczne uroczystości odpustowe miały swój szczególny charakter, ponieważ zbiegły się z obchodami 35. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Bolesnej.

Przy tej okazji można przypomnieć, że z prośbą o koronację obrazu Matki Bożej zwrócił się do Stolicy Apostolskiej Metropolita Poznański abp Antoni Baraniak. Stosowny dekret, zezwalający na koronację, został wydany przez papieża Pawła VI dnia 2 kwietnia 1976 roku. Papieska koronacja cudownego obrazu Matki Bożej Bolesnej odbyła się 5 sierpnia 1979 roku, a dokonał jej arcybiskup metropolita poznański Jerzy Stroba, który 35 lat temu podczas uroczystości koronacyjnej w Osiecznej przyjął paliusz jako znak władzy pasterskiej. Odbywało się to wszystko w obecności księży biskupów sufraganów: Mariana Przykuckiego i Tadeusza Ettera, biskupa gorzowskiego Wilhelma Pluty oraz franciszkańskiego biskupa z Boliwii Edwarda Boesla, a także licznego duchowieństwa, sióstr zakonnych i około trzydziestu tysięcy wiernych. Szczególnym czcicielem Matki Bożej Osieckiej, mającym wielki wpływ na rozwój jej kultu, był o. Edward Frankiewicz, który wstawiennictwu Matki Bożej przypisywał swe ocalenie z obozu w Dachau. Z wdzięczności za uratowanie życia podjął się opracowania historii obrazu i spisania cudów przed nim doznanych. Materiały te posłużyły do starań o papieską koronację obrazu. Urząd gwardiana w czasie koronacji pełnił o. Błażej Sekula, gorliwy czciciel i propagator kultu Najświętszej Maryi Panny.

Tegorocznym kaznodzieją odpustowym, przygotowującym wiernych do przeżycia niedzielnych uroczystości odpustowo-rocznicowych, był ks. kan. dr Grzegorz Lewandowski, który w głoszonym słowie umacniał wiarę swoich słuchaczy i zachęcał wszystkich do pogłębiania duchowości maryjnej.

Jak co roku, pełniąc honory gospodarza, Ojciec Jesse Just, gwardian i kustosz osieckiego sanktuarium, serdecznie witał przybyłych księży oraz licznie zgromadzonych pielgrzymów, którzy przybyli na kolejne uroczystości związane z Patronką osieckiego Sanktuarium.

Sumie odpustowej, odprawianej 3 sierpnia o godz. 9.30 na przykościelnym placu, przy udziale wiernych, przewodniczył Przewodniczący Episkopatu Polski, Metropolita Poznański, ks. abp Stanisław Gądecki.

Po wspólnym obiedzie ks. Arcybiskup bardzo chętnie skorzystał z zaproszenia braci nowicjuszy i spotkał się nimi na wspólnej rozmowie w salce nowicjatu. Na koniec wspólnego spotkania Metropolita Poznański wpisał się do kroniki nowicjackiej życząc wszystkim braciom wierności Chrystusowi i franciszkańskiemu powołaniu i jednocześnie udzielił swego pasterskiego błogosławieństwa, aby bracia nowicjusze gorliwie trwali na obranej przez siebie drodze oraz przynosili dobre owoce dla dobra Zakonu i całego Kościoła.

Konstantyn Sokołowski OFM

Więcej (zdjęcia) na: www.franciszkanie.net

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda