Bracia Mniejsi Konwentualni – Kalwaria Pacławska: profanacja obrazu Matki Bożej

Nieznany sprawca włamał się do jednej z kapliczek w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla, połamał znajdujący się tam obraz Matki Bożej, a następnie wypalił oblicze Maryi. Na miejscu pracuje policja.

– Zdarzenie ujawniliśmy dzisiaj popołudniu. Wszystko wskazuje, że była to celowa profanacja, bo nic nie zginęło – mówi KAI o. Piotr Reizner, gwardian klasztoru w Kalwarii Pacławskiej.

W Kalwarii Pacławskiej mieści się Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej. Miejsce to słynie z cudownego obrazu Maryi, który znajduje się w kościele. Oprócz tego na kalwaryjskim wzgórzu znajduje się kilkadziesiąt kapliczek, tworzących Dróżki Matki Bożej i Pana Jezusa. To właśnie w jednej z nich, oznaczonej numerem 11, doszło do zdarzenia. Nieznany jak dotąd sprawca, włamał się do środka, połamał obraz przedstawiający Zaśnięcie Maryi w otoczeniu apostołów, a następnie wypalił twarz Matki Bożej.

Kiedy doszło do profanacji dokładnie nie wiadomo. – Przypuszczamy, że było to w ostatnich dniach, ale trudno jednoznacznie określić, kapliczka znajduje się w miejscu mniej uczęszczanym. Na pewno po 20 grudnia – mówi o. Reizner.

KAI/drr

Za: www.deon.pl


Profanacja na Dróżkach kalwaryjskich w Kalwarii Pacławskiej

Na Dróżkach kalwaryjskich największego franciszkańskiego sanktuarium w Polsce, w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla doszło do potrójnej profanacji. Nieznani sprawcy podnieśli rękę na wizerunki Chrystusa i Maryi.

Jak relacjonuje nam kustosz Sanktuarium o. Piotr Reizner, w jednej kaplicy zerwano ze ściany obraz Matki Bożej, płótno wyrwano z ram, sztalugę złamano, a twarz Maryi wypalono.

W drugiej kaplicy wyrwano ze ściany obraz, a płótno wyjęto z ram i porzucono. Obraz przedstawiał pożegnanie Maryi z Apostołami.

W trzeciej zaś kaplicy zadano dwa uderzenia w twarz Chrystusa u Annasza wymalowaną na ścianie.

Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej w Parku Krajobrazowym Pogórza Przemyskiego istnieje w Kalwarii Pacławskiej od XVII w.

Więcej o Sanktuarium: www.kalwariapaclawska.pl 

jms