Home WiadomościZ kraju Bracia Mniejsi Konwentualni – Koszalin: Kapitulny dzienniczek Prowincji św. Maksymiliana

Bracia Mniejsi Konwentualni – Koszalin: Kapitulny dzienniczek Prowincji św. Maksymiliana

Redakcja

Ośrodek Edukacyjno-Formacyjny Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej w Wilkowie od dnia 11 czerwca na nowo zatętnił franciszkańskim życiem, bowiem tego dnia rozpoczęła się druga część VIII Kapituły Zwyczajnej Prowincji św. Maksymiliana. Podobnie jak przed miesiącem pierwszym punktem była wspólnotowa Eucharystia. Przewodniczył jej i słowo wygłosił delegat Ministra Generalnego, Asystent Generalny o. Jacek Ciupiński. W czasie liturgii ojcowie kapitulni modlili się w intencji o. Bogdana Wrońskiego i o. Romana Ziołę, którzy tego dnia obchodzili osiemnastą rocznicę swych święceń.

Pierwszy dzień

Pierwszego dnia czas obrad wypełniła sprawa Wyspy Sobieszewskiej. Bracia wysłuchali prelekcji o. Leszka Klekociuka, który przedstawił propozycje zagospodarowania tego niezwykłego miejsca.

Dzień drugi

Drugiego dnia drugiej części VIII Kapituły Zwyczajnej Prowincji św. Maksymiliana bracia skupili się na aktualnych sprawach Prowincji, a więc przede wszystkim na kwestii Wyspy Sobieszewskiej oraz remontów w Gnieźnie. O. Leszek Klekociuk z konwentu poznańskiego przedstawił projekty dotyczące wspomnianych miejsc. Część popołudniowa obrad poświęcona została pracy w grupach.

Centralnym punktem dnia jest oczywiście Eucharystia, której tego dnia przewodniczył i słowo wygłosił o. Maurycy Sulej, delegat prowincjalny z misji w Ekwadorze. Gdyby jednak spojrzeć na drugi dzień Kapituły pod kątem patriotyzmu, to z pewnością istotnym momentem był wieczorny mecz Polska-Rosja, który zgromadził większość braci. Były flagi, koszulki, szaliki. Po końcowym gwizdku bracia gorąco wyrażali swoją radość.

Dzień trzeci

Trzeciego dnia Kapituły, 13 czerwca 2012 r., Mszy św. przewodniczył J. Eks. ks. bp Edward Dajczak. W homilii mówił o potrzebie bycia świadkiem, o konieczności życia Słowem Bożym. Wskazał na św. Antoniego, jako na wzór człowieka Słowa Bożego. Jednocześnie podziękował franciszkanom za ich posługę w diecezji od zakończenia wojny do dziś.

Cały dzień – przed południem i po obiedzie – przeznaczony został na dyskusje w grupach oraz opracowywanie uchwał kapitulnych.

Dzień czwarty

Kolejny, czwarty dzień Kapituły (14 czerwca 2012 r.) tradycyjnie rozpoczął się Eucharystią, której przewodniczył o. Piotr Matuszak, Rektor łagiewnickiego seminarium. Swoją 26 rocznicę święceń obchodzili o. Kazimierz Trzciński oraz o. Józef Breguła. Od rana do wieczora ojcowie kapitulni głosowali nad uchwałami oraz propozycją Czteroletniego Planu Prowincji, który nakreśla linie wytyczne dla życia Prowincji. Pięknym akordem na zakończenie dnia były zapierające dech w piersiach kolory nieba o zachodzie słońca.

Dzień piąty

Przedostatni dzień VIII Kapituły Zwyczajnej Prowincji św. Maksymiliana Braci Mniejszych Konwentualnych (15 czerwca 2012 r.) przyniósł oczekiwane odpowiedzi na pytania o gwardianów. Dzień zaczął się Mszą św., której przewodniczył Wikariusz Prowincji o. Wojciech Kulig.Bracia modlili się m.in. za o. Witolda Regulskiego, który obchodził swą 38 rocznicę święceń. Sesja przedpołudniowa zakończyła opracowywanie i głosowanie na Planem Czteroletnim Prowincji. Jeszcze przed obiadem Kapituła rozpoczęła głosowanie nad nowymi przełożonymi. Poprzedziła je półgodzinna adoracja Najświętszego Sakramentu. Po obiedzie kontynuowano wybory. Przed kolacją zarówno przełożeni, jak i asystenci zostali wyłonieni.

Dzień szósty

Sobota 16 czerwca 2012 r. to ostatni dzień VIII Kapituły Zwyczajnej Prowincji św. Maksymiliana. Ponieważ wszelkie obrady związane z wyborami zostały zakończone poprzedniego dnia, bracia spotkali się rano o godz. 7.oo na Eucharystii, której przewodniczył o. Prowincjał Jan Maciejowski; modlono się m.in. za o. Rektora Piotra Matuszaka, który tego dnia obchodził swe 35 urodziny. Minister Prowincjalny na zakończenie liturgii podziękował Delegatowi o. Generała o. Asystentowi Generalnemu Jackowi Ciupińskiemu, o. Adamowi Kalinowskiemu, byłemu Prowincjałowi i ustępującemu Zarządowi Prowincji, a także wszystkim braciom, którzy służyli swą pracą i posługą podczas Kapituły.

Końcowym punktem była modlitwa za zmarłych od poprzedniej Kapituły braci; ich nazwiska odczytał Sekretarz Kapituły o. Robert Wołyniec. O. Prowincjał przekazał bieżące informacje i tak zakończyła się II część Kapituły. Prośmy Ducha Świętego o błogosławione owoce tego czasu.

Na zakończonej VIII Kapitule Zwyczajnej Prowincji św. Maksymiliana Braci Mniejszych Konwentualnych, piątego dnia Kapituły (15 czerwca) zostali wybrani nowi przełożeni, których urząd obowiązywać będzie lata 2012-2016 (czyli do następnej Kapituły Zwyczajnej). Poza gwardianami ojcowie kapitulni wybrali także Asystentów Prowincjalnych oraz odpowiedzialnych za dzieła w Prowincji. Bezpośrednio po głosowaniach nastąpiło zaprzysiężenie nowych przełożonych obecnych na Kapitule.

Tekst źródłowy oraz materiał fotograficzny zobacz na stronie: franciszkanie.gdansk.pl

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda