Home WiadomościZ kraju Bracia Mniejsi: Nowe szaty dla Księżnej Wieliczki

Bracia Mniejsi: Nowe szaty dla Księżnej Wieliczki

Redakcja

Z okazji 25. rocznicy koronacji cudownego wielickiego wizerunku Matki Bożej Łaskawej w pracowni Mariusza Drapikowskiego powstały nowe korony i sukienka dla Maryi. Poświęcenie szat – w najbliższą sobotę.

Nowa suknia i korony są wotum wdzięczności za 4 wieki opieki Matki Bożej Łaskawej nad ziemią wielicką. Szaty utrzymane są w oryginalnej kolorystyce obrazu. – Czerwień oznacza cierpienie Matki na drodze krzyżowej Jezusa, a kolor niebieski jest symbolem nieba – wyjaśnia o. Jacek Biegajło, kustosz sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Wieliczce.

Suknia Maryi została ozdobiona złotymi elementami, m.in. lilijkami andegaweńskimi. Wykonana jest z korali, bursztynów, rubinów, szmaragdów i pereł. Oprócz koron, głowę Maryi otacza wieniec z 12 gwiazd, w nawiązaniu do Apokalipsy św. Jana. – Dla Maryi chcemy ofiarować wszystko, co najcenniejsze – podkreśla o. Biegajło.

Nowe szaty Księżnej Wieliczki powstały dzięki hojności firm i osób prywatnych. Są wspólnym dziełem społeczności solnego miasta, które ratowała od bombardowań, epidemii, katastrof w kopalni.

Kult Pani Wielickiej trwa co najmniej od 1623 r., kiedy na przedmieściach stanął klasztor braci mniejszych reformatów. Wcześniej była tam murowana kapliczka pw. św. Antoniego z Padwy, patrona górników. W kaplicy tej znajdował się obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem.

Opiece Maryi wieliczanie przypisują fakt, że gdy w 1655 r. wojska szwedzkie zajęły miasto, klasztor został nietknięty. Dzięki Jej łaskawości ugaszono rok później pożar w kopalni, a w czasach “morowego powietrza” Pani Wielicka ratowała przed śmiercią mieszkańców i zakonników. Podczas I wojny światowej Rosjanie ostrzeliwali miasto i klasztor, w którym schroniło się wielu mieszkańców Wieliczki. Bomby padały gęsto – w ogrodzie, w krużgankach – ale żadna nie trafiła w kościół. W styczniu 1945 r. Wieliczka znów była bombardowana, a mieszkańcy chronili się w piwnicach klasztornych i na krużgankach. Kościół chwiał się w posadach, ale ocalał, jak i ludzie w nim schronieni. Przed cudownym wizerunkiem polecali Maryi swoją niebezpieczną pracę górnicy, oddając pod Jej opiekę siebie i swoje rodziny.

W 1995 r. na skronie Matki Bożej i Dzieciątka kard. Franciszek Macharski nałożył korony poświęcone przez Jana Pawła II. Były one wotum mieszkańców miasta za ocalenie od zalania w 1992 roku.

W ćwierćwiecze tego wydarzenia bp Damian Muskus OFM poświęci nowe szaty dla Maryi. Uroczystość odbędzie się w najbliższą sobotę o 12.00. Planowano, że tego dnia swoją Opiekunkę mieszkańcy Wieliczki uczczą na miejskim rynku, jednak pandemia spowodowała zmianę programu. Msza św. zostanie odprawiona w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej. Będzie transmitowana w internecie.

Za: www.krakow.gosc.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda